کد خبر: ۵۴۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
لحظه نیوز به نقل از خبرگزاری فارس: یک روزنامه آمریکایی ترور سپهبد «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نتیجه تلاش طولانی «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا برای اقدام ستیزه‌جویانه علیه ایران دانسته است.

لحظه نیوز :روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشته پمپئو ساعت ۰۴:۰۰ بامداد سه‌شنبه هفته گذشته از وجود تظاهراتی عظیم مقابل سفارت آمریکا در بغداد مطلع شده است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند پمپئو طی هفته گذشته هر روز با دونالد ترامپ صحبت کرده است که این صحبت‌ها سرانجام موجب شده ترامپ درخواست معاونش «مایک پنس» و پمپئو برای ترور سردار سلیمانی را تأیید کند.

افشاگری واشنگتن‌پُست: پمپئو عامل ترور سردار بود

یک مقام آمریکایی می‌گوید پمپئو تابستان گذشته، بعد از آنکه ایران یک پهپاد آمریکا را سرنگون کرد تلاش مشابهی انجام داد اما در مجاب کردن ترامپ به اقدام تلافی‌جویانه نظامی ناکام مانده و به همین دلیل، «عبوس» شده بود. اما تغییرات اخیر در تیم امنیت ملی آمریکا، در کنار نگرانی ترامپ از اینکه در برابر اقدامات ایران سست به نظر برسد باعث شد پمپئو بار دیگر در صدد رقم زدن حادثه‌ای برآید که از مدت‌ها قبل به دنبال آن بود.

واشنگتن‌پست نوشته انجام این حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد نوعی پیروزی بوروکراتیک برای پمپئو به حساب می‌آید، اما در بردارنده مخاطراتی جدی از جمله آغاز جنگی دیگر در خاورمیانه، ترور پرسنل آمریکایی مستقر در سراسر دنیا، اخلال در مبارزه با داعش، بسته شدن باب دیپلماسی با ایران در موضوع هسته‌ای و تبعات منفی در عراق هم هست.

برای پمپئو که بلندپروازی‌های سیاسی او همواره منشأ گمانه‌زنی‌ بوده، مرگ دیپلمات‌های آمریکایی رویدادی به شدت ناکام‌کننده خواهد بود، به ویژه با توجه به اینکه او بعد از کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی و چند آمریکایی دیگر در بنغازی در سال ۲۰۱۲، انتقادهای بی‌امانی از «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه وقت آمریکا کرده بود.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند هیچکدام از این ملاحظات باعث نشده‌اند پمپئو از تلاش برای حمله هدفمند به سردار سلیمانی دست بردارد. واشنگتن‌پست، این مسئله را نشانه تمرکز وسواس‌گونه ترامپ روی ایران دانسته که در تمام مدت ۱۰ سال حضور او در سمت‌های حکومتی، از کنگره گرفته، تا سیا و وزارت خارجه آمریکا تداوم داشته است.

یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید پمپئو اولین بار چند ماه پیش با ترامپ درباره حذف سردار سلیمانی صحبت کرد، اما نه ترامپ و نه مقام‌های پنتاگون حاضر به انجام این عملیات نبودند.

برای بیش از یک سال، مقام‌های پنتاگون هشدار می‌دادند کمپین تحریم‌های آمریکا علیه ایران به افزایش تنش‌ها با ایران منجر شده است. آنها بر این اساس، خواستار اختصاص سهم بیشتری از منابع نظامی آمریکا به خاورمیانه در زمانی بودند که عده زیادی در پنتاگون بر لزوم استقرار توان آتش آمریکا در آسیای شرقی اصرار می‌ورزیدند.

واشنگتن‌پست نوشته ترامپ هم مطابق با وعده‌هایش به دنبال کاهش حضور در منطقه خاورمیانه بوده، اما این نظر، روز ۲۷ سامبر که ۳۰ راکت به یک پایگاه مشترک آمریکا و عراق در بیرون کرکوک اصابت کرد، تغییر یافت.

روز ۲۹ دسامبر، پمپئو همراه با «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و «مایک میلی»، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به مجتمع تفریحی ترامپ در فلوریدا رفتند و در آنجا بود که اسپر و میلی گزینه ترور سلیمانی را به عنوان یکی از گزینه‌های واکنش به ایران مطرح کردند.

با توجه به نگرانی‌های دیرینه پنتاگون از شدت گرفتن تنش‌ها با ایران و تلاش ترامپ برای دوری‌گزینی از درگیری با این کشور، تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای هدف قرار دادن سردار سلیمانی تحیر برخی از مقام‌هایی را به همراه داشته که در جریان آن تصمیم قرار گرفته‌اند.

واشنگتن‌پست نوشته یک عامل مهم در جلب موافقت ترامپ، هماهنگی «نزدیک» پمپئو و اسپر درباره این عملیات بوده است. این دو مقام، که در «آکادمی ارتش آمریکا» هم‌کلاسی بوده‌اند قبل از دیدار با ترامپ، با یکدیگر درباره این عملیات، صحبت کرده و آن را مورد بررسی قرار داده بودند. مایک پنس هم با این تصمیم موافق بود اما در جلسه برگزار شده در فلوریدا حضور نداشت.

یک مقام کاخ سفید با بیان اینکه پنتاگون در دوران «جیمز متیس»، وزیر دفاع سابق آمریکا بر دوری از مخاطرات تأکید داشته، گفت: «حذف [سردار] سلیمانی در دوران متیس اتفاق نمی‌افتاد.»

وی اضافه کرد: «متیس با تمام این کارها مخالف بود. میلی و اسپر فرق دارند. حالا یک تیم امنیت ملی یکدست دست‌اندرکارند و وزیر خارجه و وزیر دفاعی داریم که در کل دوران بزرگسالی یکدیگر را می‌شناخته‌اند.»

بعد از ترور سردار سلیمانی، پمپئو صدای اصلی دولت در خصوص این موضوع بوده و با متحدان آمریکا درباره آن صحبت کرده و استدلال‌های واشنگتن را مطرح کرده است.

واشنگتن‌پست نوشته اما منتقدان، هم در داخل دولت و هم در بیرون آن، توجیه‌های پمپئو برای اننجام این عملیات مبنی بر اینکه زندگی «ده‌ها و شاید صدها» آمریکایی در معرض خطر قرار داشته را زیر سوال برده‌اند.

نماینده‌های کنگره روز جمعه جلسه‌ای محرمانه با مقام‌های اطلاعاتی آمریکا داشتند. به نوشته واشنگتن‌پست، این نماینده‌ها می‌گویند در آن جلسه، ادله‌ای مبنی بر اینکه تهدید ناشی از نیروهای تحت رهبری سردار سلیمانی در ماه‌های اخیر تغییراتی جدی داشته، نشنیده‌اند.

پمپئو روز یکشنبه در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» هنگامی که درباره ماهیت این تهدیدها و زمان عملی شدن آنها سوال‌پیچ شد، از پاسخ به سوالات طفره رفت.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالات مجری سی‌ان‌ان گفت: «اگر شما یک آمریکایی در منطقه باشد، اینکه تهدیدها چند روز یا چند هفته بعد اتفاق می‌افتند، اهمیتی ندارد.»

برخی از مقام‌های دفاعی آمریکا ادعای پمپئو درباره وجود تهدید مستقیم و قریب‌الوقوع علیه نیروهای آمریکا در منطقه را اغراق‌آمیز می‌دانند و ترجیح می‌دهند استدلال‌هایشان را بر کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در جریان حمله ۲۷ دسامبر استوار کنند.

منتقدان این استدلال را که ترور سردار سلیمانی چطور می‌تواند از وقوع تهدیدهای ادعایی مورد نظر جلوگیری کند را هم زیر سوال برده‌اند.

«رابرت مالی» مقام سابق آمریکایی، گفت: «اگر آن حمله قرار بوده در زمان حیات [سردار] سلیمانی اتفاق بیفتد، دشوار است بتوان درک کرد چطور الان اتفاق نخواهد افتاد.»

واشنگتن‌پست نوشته پمپئو بعد از ترور سردار سلیمانی تماس‌های تلفنی متعددی با همتایانش در سراسر جهان برقرار کرده، اما با واکنش سرد متحدان اروپایی روبرو شده است. بسیاری از این کشورها نگرانند که سفارتخانه‌های آنها در ایران و عراق در خطر قرار بگیرد، ضمن آنکه معتقدند که اقدام آمریکا شانس مهار برنامه هسته‌ای ایران را از بین برده است.

«آمیلی دی مونتچالین»، مشاور وزیر خارجه فرانسه در امور اروپا گفت: «ما به دنیایی خطرناک‌تر چشم گشوه‌ایم.»

نام:
ایمیل:
* نظر: