کد خبر: ۵۳۶۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
لحظه نیوز : سفیر سابق فرانسه در آمریکا که چندی قبل توییت وی در باره برجام جنجال ساز شد، رویکرد ترامپ مقابل ایران را ناکارآمد خواند وتصریح کرد: هیچ چیزی به آمریکایی ها نخواهد رسید؛ آنها به دنبال واداشتن ایرانی ها به التماس هستند که مطمئن نیستم تهران این کار را انجام دهد.

به گزارش  لحظه نیوز به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، «ژرار آرو»(Gerard Araud) در گفت و گو با روزنامه «فایننشال تایمز» افزود:ترامپ،سیاستمداری'ابتدایی و وحشی' است که 'سخنان او خارج از کنترل است'.
وی که این گفت و گو را پیش از بازنشستگی خود با این روزنامه انگلیسی انجام داده است، ادعای ترامپ مبنی بر 'اتهام های غیر منطقی' علیه ایران را رد کرد وگفت: ترامپ 'ابتکار دیپلماتیک' نداشت و شیوه او در مقابل ایران کارساز نخواهد بود.
آرو اتهام های غیرمعقول ترامپ را تکرار صدباره ناقص بودن توافق هسته ای دولت باراک اوباما با ایران عنوان کردکه بارهاازاین توافق به عنوان ' بدترین معامله' نام برده است.
فایننشال تایمز نوشت:تنش بین فرانسه و ایالات متحده باقی می ماند و کار جانشین آقای آرو آسان نخواهد بود. لیستی طولانی از اختلاف ها میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده وجود دارد که تصمیم آمریکا برای خروج از معاهده هسته ای ایران فقط یکی از آنها است.
تنش ها بر سر تجارت و تغییرات اقلیمی بین این دو وجود دارد و فرانسه به دلیل وضع مالیات های سنگین بر غول های فناوری آمریکا اعم از گوگل در اتحادیه اروپا، خشم آمریکا را مقابل خود برانگیخته است.
آرو می گوید: خدمت به عنوان سفیر در واشنگتن 'یک تجربه باور نکردنی' و 'آزمونی در مورد آنچه در دمکراسی لیبرال اتفاق می افتد در زمانی که یک رهبر پوپولیست انتخاب می شود'، بود.
به اعتقاد آرو، دونالد ترامپ در حال ساخت یک باشگاه جهانی پوپولیستی است. تفاوتی بین رییس جمهوری آمریکا و دیگر سیاستمداران پوپولیست در سراسر اروپا وجود ندارد.
وی انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا را بخشی ناشی از بحران مالی جهانی سال 2008 می داند و می گوید: 'آمریکایی ها سال ها درآمد خود را در حالت رکود دیده اند. صدها میلیارد دلار به بخش مالی رفته است، اما یک بانکدار در زندان نیست.'
وی افزود: 'افرادی که به ترامپ رای داده اند، جلیقه زردها [معترضان در فرانسه] و برخی از افرادی که به برگزیت رای داه اند، همه می گویند' بس است دیگر.'
فرستاده پیشین فرانسه به واشنگتن همچنین گفته 'ما در یک دهه گذشته این هشدار را داده ایم که چینی ها تقلب و مالکیت معنوی ما را سرقت کرده اند و بازارهای خود را به روی ما بسته اند و 'ما هیچ کاری انجام ندادیم.'
به گفته آرو، انگلیسی ها هیچ جایی در واشنگتن دیده نمی شوند،زیرا آنها به طور فزاینده ای روی خروج از اتحادیه اروپا متمرکز شده اند.
وی اضافه کرد:'بریتانیا از بین رفته است.' سفیر بریتانیا به من گفت - و من آن را دوست داشتم - هر بار که ارتش بریتانیا با ارتش آمریکا ملاقات می کند، آمریکایی ها در مورد فرانسه صحبت می کنند.'
آرو چندی پیش در توییتر خود نوشته بود: روسیه اورانیوم غنی شده لازم برای نیروگاه برق بوشهر را تامین می کند در نتیجه با هیچ دلیل منطقی‌ ایران نیاز به غنی سازی اروانیوم بعد از برجام ندارد.
این اظهارات واکنش مقامات ایران را به دنبال داشت و آرو مجبور به پاک کردن توئیت خود شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: