روحانی در جلسه هیات دولت:
زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/امروز توپ در زمین آمریکاست
لحظه نیوز: رئیس‌جمهور گفت: امروز توپ در زمین آمریکا و واشنگتن است که برگردند و به تعهدات عمل کنند. ترامپ مرد و زندگی سیاسی اش تمام شد اما برجام زنده ماند.

به گزارش لحظه نیوز، حجت‌الاسلام‌المسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به زمستان سال ۱۳۵۷ که منطبق با سال ۹۹ قمری بود، اظهار کرد: در سال ۹۹ قمری با مقاومت مردم دوران یک ظالم و مستبد تمام شد و امروز هم در سال ۹۹ شمسی دوران یک مستبد دیگر سپری شد.

وی افزود: در زمستان ۱۳۵۷ بعد از ۱۶ سال با مقاومت مردم انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. امسال هم سال پیروزی بر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی با استادگی مردم است. امروز روز پایان حکومت نحس کسی است که در تمام چهار سال حکومتش جز ظلم و فساد و مشکلات برای مردم خود و مردم جهان هیچ ثمری نداشت.

زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/امروز توپ در زمین آمریکاست

روحانی ادامه داد: آن آدم سیاست بلد نبود و به فکر برج سازی خود بود و به سیاست هم اینگونه نگاه می کرد. کسانی که امروز وارد کاخ سفید می شوند در سیاست بوده اند و مسائل سیاسی را می فهمند. اگر آنها نسبت به تعهدات خود و قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند در برابرش ایران هم امضا می کند و نه بیشتر. اگر فرمان صادر کردند در ایران هم فرمان صادر می شود.

وی اضافه کرد: اگر آنها اجرای موثر تعهدات خود را انجام دادند در این طرف هم تعهدات اجرا خواهد شد. امروز توپ در زمین آمریکا و واشنگتن است که برگردند و به تعهدات عمل کنند. ترامپ مرد و زندگی سیاسی اش تمام شد اما برجام زنده ماند. حالا نوبت ۵+۱ است که به تعهدات خود عمل کنند و اگر این کار را انجام دهند بدانند ما هم عمل می کنیم.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: امروز بحمدالله دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می شود، هر ظالمی که سرنگون می شود ما می گوییم الحمدالله. البته ممکن است عده ای خوششان نیاید ولی این دستور اسلام است. آدمی که امروز حکومت منحوسش پایان می یابد میراث بدی از خود در این 4 سال به جای گذاشت. میراث ترامپ دو قطبی کردن جامعه آمریکا بود. می بینید که در روز تحلیف رئیس جمهور جدید، واشنگتن به یک پادگان نظامی تبدیل شده است و این از ثمرات کارهای ناشیانه و مستبدانه ترامپ است که این دو قطبی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: انزوای سیاسی آمریکا دیگر میراث ترامپ است. آمریکا در سیاست هایش در این 4 سال تنها ماند. آنها در مسئله فلسطین، آن جایی که روبه روی برجام ایستادند و در سازمانهای بین المللی تنها ماندند. آمریکا در سازمان ملل و شورای امنیت حداقل در 4 نوبت تنها ماند. در سال 97 که ریاست شورای امنیت را خودش بر عهده گرفت تمام 14 عضو در حضورش علیه او صحبت کردند و این فضاحت بزرگی در تاریخ آمریکا بود.

روحانی با اشاره این که در هر موردی که آمریکا در برابر برجام و ایران ایستاد شکست خورد یادآور شد: آمریکا در قطعنامه 2233 شکست خورد و آن جایی که آمد جلوی اجرایی نشدن تحریم تسلیحاتی ایران را بگیرد و یا آن جایی که خواست اسنپ بک را اجرا کند یا کاری کند کمیته های تحریم باقی بماند باز هم شکست خورد. در چند مورد آمریکا به میدان آمد پیشنهاد رسمی داد و جهان را زیر و رو کرد اما باز هم شکست خورد.

وی همچنین  عنوان کرد: حالا طول می کشد تا این 4 سال کاری که ترامپ کرده پاک شود. از جمله این کارها بی اعتمادی جهان نسبت به امضا و تعهد آمریکا و تروریسم دولتی آمریکا بود. تا به حال ندیده بودیم که رئیس جمهور آمریکا صریحا اعلام کند که یک فرمانده نظامی کشوری دیگری را که در کشور دیگری مهمان بوده ترور کرده و بعد هم بگوید من دستورش را دادم. تروریسم دولتی روی پیشانی کاخ سفید خورد و این کار را ترامپ کرد و امروز پایان حیات سیاسی این آدم بود که 4 سال ظلم و تجاوز و عمل نکردن به تعهدات و زیر پا گذاشتن قطعنامه های بین المللی را داشت.

رئیس جمهور با تاکید بر این که امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید به دست می گیرند این است که به قانون و تعهدات خود بازگردند تصریح  کرد: توقع ما این است که در طول این 4 سال تلاش کنند تمام لکه های سیاه 4 سال قبل را پاک کنند. البته اگر پاک شدنی باشد. چرا که بعضی از این لکه ها در تاریخ ماند. آنها باید به قانون ، تعهدات ، معاهدات بین المللی و قطعنامه 2231 بازگردند و البته اگر به قانون برگردند پاسخ ما هم مثبت خواهد بود. اگر صادقانه بیایند و صداقت خود را در عمل نشان بدهند طبیعی است که ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: تمام تلاش ترامپ، تندروهای آمریکا، اسرائیل و عربستان این بود که برجام را از بین ببرند اما برجام زنده ماند و امروز سرحال تر از قبل هم است. من از رسانه ها ، دوستان و آنهایی که با دولت میانه خوبی ندارند می خواهم واقعیت را بگویند آن چه  در این سه سال بر سر ما آمد توطئه های ترامپ بود. اگر ما مثل همیشه نفت می فروختیم و بانک و بیمه و کشتیرانی ما مثل قبل فعالیت داشتند شرایط ما کاملا متفاوت بود. همه اینها توطئه آنها بود البته در اهدافشان که از بین بردن نظام و کشاندن مردم به خیابان بود صد در صد شکست خوردند، ولی به هر حال به مردم فشار وارد شد.

وی ادامه داد: ما امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید مسائل را حل و فصل کنیم و معتقدیم که خیلی سریع می توان مسائل را حل و فصل کرد. اگر آنها به تمام تعهدات خود عمل کنند هر ساعتی که شروع به عمل بکنند ما ساعت بعد عمل می کنیم. البته ما برنامه های خود را هم پیش خواهیم برد. باید به مردم بگویم که شرایط سه سال پیش تکرار نخواهد شد و آن رنجی که در این سه سال مردم کشیدند تکرار نمی شود. آمار هم این واقعیت را به ما می گوید امروز قیمت ارز به سمت تعادل می رود و قیمت مسکوکات انتظار مردم و سایر آمارها هم همه این واقعیت را نشان می دهند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که برای دنیا و ملت ایران روشن شده که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی علیه ایران صد درصد شکست خورده است عنوان کرد: درست است که مردم در این مدت رنج بسیاری کشیدند و صبورانه تحمل کردند اما شکست این سیاست برای ما مبرهن است و از آن عبور کردیم. در این یک سال که کرونا اضافه شد باز مردم در صحنه بودند و باز ترامپ جنایت جدیدی مرتکب شد. آنها برای خرید واکسن مانع ایران شدند و برای خرید دارو سنگ اندازی کردند و در هر جایی هر اقدامی توانستند علیه منافع ملی ایران انجام دادند. ولی در هدف نهایی خود شکست خوردند. امروز مسیر صادرات غیر نفتی ما تقریبا در حال عادی شدن است و در صادرات نفتی هم شرایط ما از ماه های پیش به مراتب بهتر است و صادرات فرآورده های نفتی هم در مسیر درست حرکت می کند که همه اینها به معنی شکست سیاست آمریکا علیه ایران است.

ادامه دارد...