کد خبر: ۵۴۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
یک مدال طلا و سه برنز حاصل تلاش ورزشکاران ورزشهای زورخانه ای وکشتی پهلوانی استان بوشهر
به گزارش روابط عمومی هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان بوشهر، ورزشکاران استان بوشهر در رشته های چرخ چمنی امید وزن ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم ، چرخ تیز ۸۰ تا ۹۰ کیلو گرم امید، کباده وزن ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم رده سنی جوانان و کشتی پهلوانی ۷۰ کیلوگرم به فینال مسابقات مناطق ۷ گانه قهرمانی کشور اعزام گردیدند . در این مسابقات که به یادبود شهدای مدافع حرم خمینی شهر اصفهان برگزار گردید علی عباسی در رده سنی امید وزن ۸۰ تا ۹۰ کیلو گرم در رشته ی چرخ چمنی موفق به کسب عنوان سوم کشور و مدال برنز و در رشته چرخ تیز همین وزن موفق به کسب عنوان سوم مشترک گردید.

لحظه نیوز :

به گزارش روابط عمومی هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان بوشهر، ورزشکاران استان بوشهر در رشته های چرخ چمنی امید وزن ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم  ، چرخ تیز ۸۰ تا ۹۰ کیلو گرم امید، کباده وزن ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم رده سنی جوانان و کشتی پهلوانی ۷۰ کیلوگرم به فینال مسابقات مناطق ۷ گانه قهرمانی کشور اعزام گردیدند .

در این مسابقات که به یادبود شهدای مدافع حرم خمینی شهر اصفهان برگزار گردید علی عباسی در رده سنی امید وزن ۸۰ تا ۹۰ کیلو گرم در رشته ی چرخ چمنی موفق به کسب عنوان سوم کشور و مدال برنز  و در رشته چرخ تیز همین وزن موفق به کسب عنوان سوم مشترک گردید.

علی بحیرائی دبیر هیئت استان و سرمربی تیم اعزامی هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان بوشهر و مربی برتر منطقه ۳ کشور گفت : محمد عباسی ورزشکار آتیه دار استان بوشهر پس از غلبه رقبای خود در رشته کشتی پهلوانی به مقام اول و مدال طلا  و در رشته ی کباده رده سنی جوانان در وزن ۷۰ تا ۸۰ به مقام سوم و مدال برنز دست یافت .

بحیرائی دبیر هیئت استان بوشهر افزود:ورزشکاران استان بوشهر پس از شرکت در مسابقات منطقه ۳ با حضور استان های فارس .کهکیلویه و بویراحمد. خوزستان. چهار محال و بختیاری و کسب مقام های برتر منطقه و سهمیه در رشته های چرخ چمنی و چرخ تیز رده سنی امید در وزن ۸۰ تا ۹۰  و رشته ی کباده جوانان در وزن ۷۰ تا ۸۰ به فینال مسابقات قهرمانی مناطق  کشور راه یافتند .

پایگاه خبری لحظه نیوز پس از انتشار این خبر با برادران عباسی که در این رشته برای استان بوشهر مدال آوری نموده اند گفتگوی کوتاهی نمود .

از علی عباسی می پرسم چند وقت است که با علاقه این ورزش را دنبال می کند و الگوی او کیست؟اصلا چرا این ورزش را انتخاب نموده وی می گوید:از سال ۹۰ وارد فعالیت در  این ورزش شده ام  با توجه به اینکه این ورزش ریشه در تاریخ ایران باستان و فرهنگ غنی، ملی مذهبی ایران دارد و در آن خصلت های پهلوانی پرورش داده می شود و با مرام ، مسلک و روحیه خانوادگی ما سازگاری داشت و همچنین الگوهای این ورزش اسطوره های ملی و مذهبی ما همچون مولا علی،پوریایی ولی و جهان پهلوان تختی و دیگر پهلوانان و جوانمردان بودند و تشویق پدرم که خود یکی از پیشکسوتان و شیفتگان این ورزش است به این ورزش علاقه مند شدم .


 وقتی وارد این ورزش شدم از محضر بزرگانی چون استاد محسن بحیرایی و فرزند برو مندش مهندس علی بحیرایی و پیشکسوت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان حاج آقا محمد خدایوردی بهره بردم و این خودانگیزه و علاقه ام را صد چندان کرد و در ادامه این ورزش خود و برادرم موفق به کسب مدال ها و افتخاراتی برای این ورزش در استان شدیم.

از او در مورد کم و کاستی ها و وضعیت امکانات این رشته ی ورزشی پرسیدم وی گفت :این ورزش در استان بوشهر در گذشته مورد کم لطفی و بی مهری مسئولین بوده و تا کنون شهر بوشهر که مرکز استان می‌باشد فاقد یک زورخانه در خور و شایسته ی مردم استان می‌باشد .ولی با توجه به هدایت و مدیریت قوی و خستگی نا پذیر استاد محسن بحیرایی رییس هیات استان ، همراهی و حمایت پیشکسوتان و ورزشکاران در این چند سال اخیر سطح ورزش پهلوانی و زورخانه ای به طور چشمگیری ارتقا یافته که بوشهر یکی از استانهای قدر و رقیب استانهایی که نسبت تعداد ورزشکاران ، زورخانه ها و امکانات ورزشی قابل قیاس با بوشهر نیست به حساب می آید و ورزشکاران ما با توجه به همه ی محرومیت ها و کمبود ها در این چند سال اخیر موفق به کسب مدال‌های رنگارنگ و افتخاراتی برای استان شده اند.

البته جا دارد تشکر ویژه ای از فرماندهی محترم  پایگاه دریایی بوشهر داشته باشم که نهایت مساعدت و همکاری در خصوص تردد و استفاده از زورخانه پایگاه با ما داشته اند.

 لازم به ذکر است با پیگیری های مجدانه و تلاش استاد بحیرایی و لطف استاندار محترم و همچنین رئیس سازمان ورزش و جوانان؛ زورخانه ای در حدود یک سال پیش بنا شده و تقریباً نزدیک به اتمام می‌باشد که امید است با افتتاح این زورخانه و استقلال ورزشکاران ما شاهد شکوفایی،توسعه،ترویج و ارتقا این ورزش در سطح استان باشیم.

خانواده ی عباسی برای استان بوشهر افتخار آفرین و مدال آورند با محمد عباسی نیز گفتگوی کوتاهی داشتیم از وی می پرسم چند سال است که به این ورزش می پردازی ؟ اصلا چرا ورزش زورخانه ای؟

وی می گوید: چیزی حدود ۸ سال است که وارد این ورزش  شده ام و حدود ۲ سال است که این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنم و طی این دو سال توانستم عناوین و افتخاراتی را برای شهر و استانم کسب کنم .

 اولین بار پدرم مارا با این ورزش آشنا کرد تا قبل از این ما ورزش های زیادی را رفته بودیم اما از هر کدام به دلیلی خارج شدیم اما وقتی وارد زورخانه شدیم دیگر نتوانستیم از این ورزش آریایی،پهلوانی که ورزش اصیل ایرانیست و ریشه در تاریخ ما دارد خارج شویم.

 چون با روحیه ما سازگاری داشت ورزشی که بزرگانی چون پهلوان پوریای ولی پهلوان تختی در آن حضور داشتند ورزشی است که در آن  فقط ورزش کردن را یاد نگرفتیم بلکه درس ادب،اخلاق،پهلوانی،جوانمردی ،از خودگذشتگی و هزاران درسی که در زندگی و رفتار ما تاثیر گذاشت و جلوه زیبا تر زندگی را به ما نشان داد و این گونه است که الان بعد از چندین سال همچنان من و برادرم در کنار پدر خود ،که یکی از بزرگان ورزش باستانی استان است ورزش می کنیم و همچنان درس های جدیدی یاد می گیریم.

از او می پرسم در حال حاضروضعیت این ورزش در استان چگونه است ؟

  محمد می گوید :  واقعا باید تاسف خورد که به چنین ورزش ارزشمندی در استان کم لطفی می شود و آن طور که باید به این ورزش رسیدگی نمی شود حتی در مدت کوتاهی این ورزش در استان ما به کلی تعطیل شد تا اینکه جناب بحیرایی که در حال جاضر رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان هم هستند با درایت، پشتکار و از خودگذشتگی که داشتند این ورزش را دوباره احیا نمودند و با سختی و مشقت فراوان این ورزش را به  جایی که اکنون هست رساندند.

 با اینکه هنوز هم کمی و کاستی هایی وجود دارد اما امید واریم این کمی و کاستی ها هم به زودی برطرف شود و دوست دارم وقت را غنیمت بشمرم و از طریق این رسانه یک تشکر ویژه از پیشکسوت استان و کشور جناب آقای محمد خدایوردی و مهندس علی بحیرایی که زحمات  فراوانی را  برای زنده نگه داشتن این ورزش کشیدند و آقای بحیرایی رئیس هیئت استان  داشته باشم چرا که از خود گذشتگی های فراوانشان چراغ این ورزش باستانی را در استان روشن نگه داشته است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: