کد خبر: ۵۴۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران از آزارجنسی 40 درصد زنان در محیط کار خبر داد.
* بر اساس تحقیقات 40 درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند. * پدیده آزارجنسی، پدیده‌ای جهانی است و در همه جوامع دنیا مدت‌هااست که به‌عنوان مسأله‌ای جدی مطرح شده اما در جامعه ایران بحث و گفت‌و‌گو در این باره موضوعی تازه است.
لحظه نیوز:

امنیتِ جنسی از حقوق افراد جامعه است

حسین سراج‌زاد؛ در نشست تخصصی «آزار جنسی در عرصه عمومی»: 

* بر اساس تحقیقات 40 درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند.

* پدیده آزارجنسی، پدیده‌ای جهانی است و در همه جوامع دنیا مدت‌هااست که به‌عنوان مسأله‌ای جدی مطرح شده اما در جامعه ایران بحث و گفت‌و‌گو در این باره موضوعی تازه است.

* دلیل عمده‌ای که این بحث در قلمرو گفت‌و‌گوهای دانشگاهی و پژوهشی آنچنان مطرح نشده و بیشتر به‌صورت کلیشه‌ای و ذهنی عنوان می‌شده، این است که مردم مقید به هنجارهای شرعی بوده و این پدیده نیز بر اساس مصوبات فقه منکر به حساب می‌آید پس خیلی موضوعیت ندارد و اساساً وجود ندارد.

* بر اساس آمار و اطلاعات موجود و پژوهش‌های انجام شده، می‌توان گفت که این پدیده، پدیده شایعی است. در کشورهای دیگر تحقیقات زیادی در این حوزه شده در نیمه دوم دهه 80 نیز پایان نامه‌ای در این خصوص در مقطع ارشد داشتیم و در آن از زنان دانشجوی دانشگاه خوارزمی با نمونه 300 نفره سؤالاتی در خصوص آزارهای جنسی در فضای عمومی از سطوح مختلف مانند تنه زدن و تماس‌های معمولی، آزارهای چشمی، تمسخرظاهر یا تحسین منفی از زیبایی تا تعرض جنسی مطرح شد. در این تحقیق 90 درصد افراد به نوعی تجربه آزارجنسی را داشتند.

* بر اساس یک شاخص 50 درصد نگرانی زیاد داشتند، 40 درصد متوسط و تنها 10 درصد از این موضوع نگرانی کمی داشتند. این شاخص‌ها نشان می‌دهند که این پدیده کم تکرار و نادر نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر: