کد خبر: ۵۴۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
در گفتگویی صریح و شفاف با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
با مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تماس گرفتیم و در خواست مصاحبه با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی را نمودیم . به لطف ایشان محقق شد، سعی نمودیم سوالاتی را که دغدغه ی این روزهای مردم استان است را بپرسیم و از پرونده ی دختران آسمانی شهر اطلاعات جدیدی را از یک مرجع موثق کسب کنیم. وقتی را نیز به خود دکتر جعفر زارعی زاده دادیم تا از دغدغه هایش با مردم استان بگوید و اینکه چه توقعی از ما به عنوان شهروند دارد را بر زبان بیاورد. بی شک هر رابطه ای متقابل است و باید گوش داد و توجه کرد. از دکتر محمد ازمل مسئول نظارت بر درمان و سید مجید حسینی مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه سپاسگزارم که با روی باز پذیرای ما شدند.

لحظه نیوز : مهرنوش ذوالفقاری

با مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تماس گرفتیم و در خواست مصاحبه با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی را نمودیم . به لطف ایشان محقق شد، سعی نمودیم سوالاتی را که دغدغه ی این روزهای مردم استان است را بپرسیم و از پرونده ی دختران آسمانی شهر اطلاعات جدیدی را از یک مرجع موثق کسب کنیم. وقتی را نیز به خود دکتر جعفر زارعی زاده دادیم تا از دغدغه هایش با مردم استان بگوید و اینکه چه توقعی از ما به عنوان شهروند دارد را بر زبان بیاورد. بی شک هر رابطه ای متقابل است و باید گوش داد و توجه کرد.
از دکتر محمد ازمل مسئول نظارت بر درمان و سید مجید حسینی مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه سپاسگزارم که با روی باز پذیرای ما شدند.


*جناب آقای دکتر زارعی زاده به عنوان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر بفرمائید که آیا ما در بوشهر فردی را که مبتلا به بیماری SMA باشد داریم ؟ اگر پاسخ شما مثبت است توضیح بفرمایید که این فرد یا افراد در چه وضعیتی به سر می برند؟

بیماری آتروفی عضلانی نخاعی یا  SMA در حوزه ی نورولوژی می گنجد یعنی داخلی اعصاب، این بیماران به دلیل اختلال در سیستم عصبی دچار مشکل شده عضلاتشان تحلیل می رود. با گذشت زمان شدت بیماری افزایش می یابد.شروع بیماری ممکن است از دوران جنینی تا بزرگسالی رخ دهد.  SMA تیپ های مختلفی دارد و درمان این بیماران هزینه های هنگفتی دارد.  در بوشهر نیز متاسفانه افراد مبتلا به این بیماری را داریم .
از همکاران متخصص داخلی اعصاب خواستیم که بررسی نمایند، آمار دقیقی به دلایل مختلف در دست نیست.داروی این بیماری تک نسخه ای و بسیار گران می باشد . البته این را بگویم که  داروی این بیماری بیشترجنبه ی حمایتی دارد،

*ما در چند ماه گذشته دو پرونده ی جنجالی منجر به فوت داشته ایم خانم ها نگار اقلیما و سوزان کریمی تا همین روزها نیز در شهر نسبت به این دو پرونده حساسیت وجود دارد، خواستم ببینم وضعیت پرونده چگونه است آیا تا این لحظه نتیجه این دو پرونده مشخص شده است یا خیر؟


در مورد زنده یاد خانم کریمی قبل از اینکه بخواهد این اتفاق ناگوار رخ بدهد به بیمارستان مربوطه در خصوص انجام چنین اعمالی توسط جراح مربوطه و دستیار ایشان و پیامدهای آن هشدار دادیم، ولی به هر دلیل توجهی نشد و متاسفانه این اتفاق افتاد، کار به مراجع قضائی کشیده شده و در حال حاضر نیز در حال بررسی و اعلام نتیجه است .
موضوع در دستور کار نظام پزشکی استان قرار دارد و  ظاهرا پرونده برای تجدید نظر به یکی از استان های هم جوار فرستاده شده است تا تیم پزشکی دیگر هم نظر خود را اعلام نماید و در مرحله ی بررسی و صدور رای می باشد. خود ما پیگیر پرونده هستیم.   

در مورد زنده یاد خانم اقلیما هم پرونده به نظام پزشکی ارجاع داده شده و در سیر بررسی مدارک و شواهد است و هنوز به اعلام نتیجه نرسیده است. ما به عنوان بخش درمان مرجع صدور رای نیستیم. گر از ما مدارک یا نظر کارشناسی بخواهند ، به نظام پزشکی یا سازمان های ذی صلاح اعلام می کنیم. در بحث صدور رای و نتیجه ی آن سازمان های ذی صلاح تصمیم گیرنده هستند. ما کمال همکاری را همواره در این مورد داشته ایم هرگاه از ما مدارک و یا همکاری خواسته اند دریغ ننموده ایم.*دکتر تاکنون پرونده ای داشته اید که با شکایت از سوی مردم و پزشک متخلف شناخته شود ؟


موارد زیادی داریم که در سامانه ی 190ثبت شده که مردم تحت عناوین مختلف شکایت کرده اند ؛ مثلا زیر میزی یا همان پول های رد و بدل شده ی بین پزشک و مراجعه کننده ، هر موردی که شکایت شده و ثابت شده که پولی ردو بدل شده ، پول به بیمار برگردانده شده و موارد به سازمان تعزیرات ارجاع داده شده است. بالاخره همه ی این ها جزو سوابق پزشک محسوب می شود و اگر موردی بوده که تکرار شده ما حتی تا بحث لغو قرا داد هم پیش رفته ایم؛ در این صورت پزشک اجازه ی داشتن مطب خصوصی هم ندارد. بستگی به شدت جرم دارد . اگر قرار باشد تصمیمی بگیریم نهایتا باید همه ی موارد در تیر رس توجه ما باشد.
در کل بر اساس نوع و شدت آسیبی که یک پزشک وارد می کند، ما کمیسیون ماده11 داریم که در آن جا موارد تخلف با حضور نظام پزشکی و سازمان تعزیزات و رئیس دانشگاه بررسی می شود و بر اساس نوع تخلف تصمیم می گیریم و در صورت احراز به مراجع ذیصلاح ارجاع می دهیم. اما ما همیشه این انتظار را از مردم داریم که مواردی  را که بعضا پزشکان پول زیرمیزی طلب می کنند این ها را به ما اعلام کنند. تا چیزی برای ما مستند نباشد نمی توانیم اقدام کنیم چون خود ما محکوم می شویم . همان طور که مردم انتظار دارند ما برخورد کنیم ما هم انتظار داریم که مردم در این خصوص با ما همکاری کنند. تا بتوانیم خدماتی را که شایسته ی مرد عزیز استان است را ارائه کنیم.


*عذر خواهی مرا بابت این سوال بپذیرید اما بهتر است بپرسیم تا پاسخ از زبان یک فرد و نهاد موثق به گوش جامعه برسد شنیده ایم که در بیمارستان خلیج فارس نوزاد والد یا والدینی که اعتیاد دارند به خانواده ی دارای صلاحیت واگذار می شود چقدر این مسئله می تواند حقیقت داشته باشد؟
در بیمارستان ؟؟؟
*بله
دانشگاه به هیچ وجه در مورد واگذاری این موارد نوزاد به غیر نه صلاحیت دارد نه در شرح وظایفش است. اگر ما موردی را ببینیم که به ما گزارش داده بشود قطعا برخورد می کنیم به شدت هم برخورد می کنیم .این مساله پروتکل خاص خود را دارد ما تنها مواردی که برای مثال ممکن است والدین صلاحیت نگهداری فرزندی نداشته باشند و امکان آسیب به نوزاد وجود داشته باشد، کارشناس مددکاری موضوع را با سازمان بهزیستی در میان می گذارد . آن ها هم اقدامات قانونی خود را انجام می دهند می دانید که واگذاری نیاز به دستور مقام محترم قضایی با رعایت شرایط خاص خود را دارد. ما فقط بر حسب وظیفه اطلاع می دهیم برای تصمیمات بعدی که آیا پدر و مادر وی صلاحیت نگهداری بچه را دارند یا خیر و اینکه بچه به شکل نگهداری شود ؛ تصمیم گیری در این موارد هم به عهده ی بهزیستی و مراجع قضایی هست و ما تصمیم گیرنده نیستیم .  بنابراین چنین امری صحت ندارد با این حال  اگر برای ما روشن بشود که کسی در بیمارستان در این فرایند دخالت بیجا داشته باشد و موردی را سراغ دارند اطلاع دهند شدت برخورد ما بسیار قاطع و جدی خواهد بود . در این بحث ما نه صلاحیت داریم و نه جزو وظایف ماست که کسی بخواهد با خانواده ای در این خصوص رایزنی کند . تنها چیزی که ما مجوز آن را داریم بحث پیوند و اهداف عضو هست که ما تیم و ابلاغیه داریم و  تاکنون هم بسیار در این امر خداپسندانه موفق و فعال عمل کرده ایم.

سپاس از حوصله ای که به خرج دادید سوالات من تمام شد , به عنوان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی آیا صحبت خاصی با مردم استان دارید ؟


من دو نکته را با شما در میان می گذارم نمی گوییم مشکلی نداریم مشکل هست ،قبول هم داریم ولی انتظار داریم مردم هم همکاری کنند . اگر تخلفی اتفاق بیفتد اجازه بدهند که مراجع ذیصلاح در مورد اینکه تخلف صورت گرفته شده شده یا نه تصمیم بگیرند. در سال های اخیر به بخش درمان استان بوشهر رسیدگی های خیلی خوبی شده ما متخصصانی داریم که با جان و دل در حال خدمات رسانی هستند .
اگر قرار باشد ما نیروهای متخصص جذب کنیم که اکثرا هم غیر بومی هستند توقع داریم که مردم خوب استان هم همکاری کنند. اگر تخلفی صورت بگیرد ما موظف به پیگیری هستیم و بارها هم این اتفاق افتاده که خود ما به عنوان مدعی العموم از پزشک شکایت کرده ایم . ولی از از آن طرف توقع داریم تصمیمات عجولانه در فضای مجازی را کنار بگذارند و خبر را از سایت های صاحب صلاحیت دنبال کنند. دانشگاه علوم پزشکی هم سایت دارد هم روابط عمومی که تمام اخبار در مورد مشکلاتی که هست و یا نقاط قوت در همین سایت منتشر می شود.
و اما نکته ی دوم ، در موارد دیگر اگر مردم مواردی را در سطح شهر می بینند هر نوع تخلفی مثلا زیرمیزی گرفتن در مطب ها یا هر نوع تخلف دیگر ما سامانه ای را اعلام نموده ایم با شماره ی 190، که در ستاد درمان دانشگاه ، مواردشکایات یا تخلفات صورت گرفته را به ما اعلام می کنند و در صورت تضییع حق کسی ما این موارد را پیگیری می کنیم . ما به مردم قول می دهیم که این اتفاق در صورت همکاری متقبل صد در صد عملی خواهد شد . بلاخره ما نیز باید مستنداتی داشته باشیم تا بتوانیم بهترین خدمات را به مردم خوب استان ارائه کنیم.

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر: