کد خبر: ۵۴۴۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
با فرا رسیدن مهر ماه یک پیشنهاد عالی برای معلمان
برای بیشتر آموزگاران ایجاد نوعی تنوع در زندگی دانش‌آموزان یا دانشجویان نکته مهمی است، اما برای بسیاری از آن‌ها به دلیل حجم کاری بالا و کمبود وقت، توجه به این نکته برای بهینه‌سازی عملکرد آموزشی خود و برآیند کاری دانش‌آموزان تقریباً فراموش می‌شود. برای این گروه از معلمان فناوری‌های نو امروزه نیرو‌های کمکی هستند که می‌توانند در این زمینه یاری‌دهندگان خوبی باشند
رای بیشتر آموزگاران ایجاد نوعی تنوع در زندگی دانش‌آموزان یا دانشجویان نکته مهمی است، اما برای بسیاری از آن‌ها به دلیل حجم کاری بالا و کمبود وقت، توجه به این نکته برای بهینه‌سازی عملکرد آموزشی خود و برآیند کاری دانش‌آموزان تقریباً فراموش می‌شود. برای این گروه از معلمان فناوری‌های نو امروزه نیرو‌های کمکی هستند که می‌توانند در این زمینه یاری‌دهندگان خوبی باشند.

لحظه نیوز به نقل از همشهری: در سال ۲۰۰۸ یک نرم‌افزار پیام رسان به نام Edmodo در فضای وب ارائه شد که خبر از آغاز تحولات گسترده در روش‌های آموزش سنتی و بهبود روند یادگیری می‌داد. «ادمودو» به عنوان یک شبکه آموزشی جهانی اکنون بیش از ۱۰ سال است که توانسته با برقراری ارتباط دو طرفه و مناسب بین یاددهنده و یادگیرنده، چشم‌انداز آموزش و یادگیری را در سراسر جهان دگرگون کند.

این دو گروه یعنی معلم و دانش‌آموز از همان ابتدای ورود به این شبکه اجتماعی از هم متمایز می‌شوند، چراکه در ابتدا باید یکی از دو گزینه: «من دانش‌آموز هستم» یا «من معلم هستم» را انتخاب کنید. همین ویژگی تعاملی «ادمودو» است که آن را مبدل به چیزی شبیه به یک شبکه اجتماعی، همانند فیس بوک کرده با این تفاوت که فقط جنبه آموزشی دارد و اعضای آن با معلم هستند یا دانش‌آموز!

بنابراین ادمودو درست شبیه به فیس بوک، در ابتدای ورود از کاربر می‌خواهد که روشن کند معلم هستید یا دانش‌آموز، آنگاه بسته به پاسخ شما گزینه‌های لازم را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بحث‌های درسی در خارج از ساعت درسی، ارسال تکالیف، آزمون‌ها، نظرسنجی‌ها بدون نیاز به حضور فیزیکی معلم، رتبه‌بندی عملکرد دانش‌آموزان یا همان کارنامه‌های مربوط به هر دانش‌آموز، به اشتراک‌گذاری فایل، عکس، فیلم و همچنین برگزاری آزمون یا مسابقات درسی و علمی با تعیین جایزه و پاداش‌های گوناگون از مزیت‌های این شبکه اجتماعی آموزشی است.

اما با گذشت ۱۲ سال از ساخت این شبکه آموزشی، امروزه با طیف وسیعی از انواع نرم‌افزار‌ها و پیام‌رسان‌های مشابه مواجه‌ایم که هر یک از آن‌ها به‌طور کاملاً رایگان در اختیار دانش‌آموزان و معلمان در سراسر جهان قرار گرفته و مسیری را ایجاد کرده‌اند که چهره و چشم انداز سیستم آموزشی را در تمام سطوح از ابتدایی تا دانشگاه و شرکت در دوره‌های علمی آموزشی، در سراسر جهان، به کلی از آنچه که تاکنون بوده، متفاوت می‌کنند.

برای بیشتر آموزگاران ایجاد نوعی تنوع در زندگی دانش‌آموزان یا دانشجویان نکته مهمی است، اما برای بسیاری از آن‌ها به دلیل حجم کاری بالا و کمبود وقت، توجه به این نکته برای بهینه‌سازی عملکرد آموزشی خود و برآیند کاری دانش‌آموزان تقریباً فراموش می‌شود. برای این گروه از معلمان فناوری‌های نو امروزه نیرو‌های کمکی هستند که می‌توانند در این زمینه یاری‌دهندگان خوبی باشند.

در اینجا به چند اپلیکیشن می‌پردازیم که برای بسیاری از معلمان می‌تواند ابزار قدرتمندی برای مدیریت کلاس‌ها باشد. این اپلیکیشن‌ها به آموزگاران کمک می‌کند تا روند رشد و وضعیت هر دانش‌آموز را ردیابی کنند و از فرایند رشد آن‌ها در مراحل مختلف آگاه باشند. علاوه بر این به معلمان برای برنامه‌ریزی و ایجاد فضا‌های درسی جذاب و همچنین برای جلب توجه دانش‌آموزان برای حضور فعال در کلاس‌ها کمک مؤثری است. بیشتر این اپلیکیشن‌ها یا نرم‌افزار‌های گوشی همراه به‌طور رایگان در دسترس هستند و نه همه، ولی بیشتر آن‌ها برای گوشی‌های همراه با سیستم عامل‌های اندروید و iOS قابلیت نصب دارند.

Class DOJO

بهترین اپلیکیشن‌های آموزشی

این نرم‌افزار، برای معلمان وسیله‌ای بسیار کارآمد جهت به‌دست آوردن و گردآوری اطلاعات لازم درباره رفتار و خلق و خوی دانش‌آموزان است. معلمان می‌توانند به کمک این اپلیکیشن اطلاعات گردآوری شده را در زمان واقعی با دیگر معلمان یا مدیران، مقامات مسئول یا والدین دانش‌آموزان به اشتراک بگذارند و از این طریق اطلاعات آن‌ها را به سرعت و سهولت درباره وضعیت دانش‌آموز در کلاس درس، شرایط رشد و یادگیری آن‌ها به‌روز کنند. این نرم‌افزار گزینه‌های متعددی از انواع الگو‌های رفتاری از پیش تعریف شده، در قالب چند بخش اصلی مثبت و منفی، در اختیار معلمان قرار می‌دهد. در حالی که هر معلم نیز می‌تواند گزینه‌های رفتاری جدیدی را به این فهرست اضافه کند.

هرگاه که معلم روی یکی از گزینه‌های مثبت یا منفی مربوط به رفتار یکی از دانش‌آموزان کلیک کند، کلیک روی ۱+ به معنی افزودن یک امتیاز و ۱- به معنی کاهش امتیاز از پروفایل یک دانش‌آموز است. این نرم‌افزار همچنین متد ارتباطی امنی را برای معلمان فراهم می‌کند تا بتوانند به والدین هر دانش‌آموز، گزارش شفافی در مورد طرز رفتار یا پیشرفت درسی یا هرگونه اشکال یا اختلال در فرآیند یادگیری فرزندشان ارائه دهند. این برنامه کاملاً رایگان و در سیستم عامل اندروید و iOS قابل نصب است.

نام:
ایمیل:
* نظر: