کد خبر: ۵۴۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
آیا سیاست خاصی پشت این قضیه است
کاهش قابل ملاحظه میزان معاملات در ماه‌های اخیر موجب شده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن روند کاهشی به خود بگیرد. نوسان های اخیر قیمت مسکن در تهران موجب شده تا نگاه فعالان حوزه املاک و مصرف کنندگان به خبرهای کاهش قیمت و افت نرخ اجاره‎بهای مسکن معطوف شود. اما آیا می‌دانید که در ماه های اخیر قیمت‌ مسکن در تهران چقدر افت کرده است؟

به گزارش لحظه نیوز به نقل از مجله ی دلتا در تیرماه سال 1398 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 5/133 میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 5/91 درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه 8/4 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0/20 و 6/64 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

کاهش قابل ملاحظه میزان معاملات در ماه‌های اخیر موجب شده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن در تهران روند کاهشی به خود گرفته و در تیرماه امسال‌ به 4/0 درصد تقلیل یابد. این میزان رشد در شرایطی محقق شده است که در این ماه 12 منطقه از مجموع 22 منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت مسکن نسبت به ماه قبل مواجه بودند. در این ماه شاخص کرایه مسکن استیجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 8/24 و 5/22 درصد رشد نشان می‌دهد.

قیمت‌ بازار مسکن در تهران چقدر افت کرده است

تحولات بازار در چهار ماهه نخست سال

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در چهار ماهه نخست سال 98 به حدود 3 هزار و 260  واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 9/49 درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 5/126 میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 4/102 درصد افزایش نشان می‌دهد.

واحدهای پرطرفدار از نظر قیمت

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع زیر بنا در تیر ماه سال 1398 حاکی است که واحدهای مسکونی در محدوده قیمتی «60 تا 75 »و «75 تا 90 »میلیون ریال به ازای هر متر مربع هر کدام با سهم مشابه 3/10 درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در محدوده قیمتی «90 تا 105 »میلیون ریال با اختصاص سهم 2/10 درصدی در رتبه بعدی قرار گرفته است. در این ماه، توزیع میزان معاملات به گونه‌ای بوده است که 7/58 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی شهر تهران 51 میلیون و 300 هزار ریال معامله شده‌اند.

برچسب ها: لحظه نیوز ، مسکن ، تهران
نام:
ایمیل:
* نظر: