کد خبر: ۵۴۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶

حکم پرونده «سید محمدهادی رضوی» و «احسان دلاویز» پس از هشت جلسه رسیدگی در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی صادر شد.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۹۸  از صدور رای پرونده سید محمدهادی رضوی و احسان دلاویز (متهمان پرونده بانک سرمایه) خبر داد و گفت: در پرونده مهمی که در تهران مطرح بود هادی رضوی به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: متهم دیگر این پرونده احسان دلاویز به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

رسیدگی به پرونده موسوم به بانک سرمایه که یکی از مهمترین پرونده‌های مطرح قضایی در سال‌های اخیر محسوب می‌شود، از اواخر سال ۹۷ آغاز  شد و تا این لحظه طی سه دوره به اتهامات متهمین این پرونده رسیدگی شده است. در این پرونده علاوه بر مسئولین سابق بانک سرمایه اسامی نام آشنایی همچون پرویز کاظمی، حسین هدایتی و هادی رضوی دیده می‌شد.

۲۵ فروردین ماه سال ۹۸ بود که قاضی مسعودی مقام که رسیدگی به پرونده بانک سرمایه را بر عهده دارد در پایان ششمین جلسه از رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی، در جمع خبرنگاران پس از اعلام خبر جزییات حکم علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی مدیران سابق بانک سرمایه، از ارسال پرونده سایر متهمین بانک سرمایه از دادسرا به دادگاه خبر داد و گفت: باقی متهمین به فراخور در نوبت دادگاه هستند. پرونده آقای محمد هادی رضوی آمده است تا بعد از پرونده پتروشیمی به آن ورود کنیم.

۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری قوه قضاییه لیست متهمانی که در نوبت رسیدگی بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام قرار داشتند را به همراه کیفرخواست این متهمان منتشر کرد که اولین نام موجود در این لیست به سید محمدهادی رضوی به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع اشاره داشت و دومین نام این لیست مربوط به احسان دلاویز با همین عنوان اتهامی می‌شد.

پیرو انتشار لیست اسامی این افراد مشخص شد که دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار می‌شود.

داماد شریعتمداری‌ام، نه نتانیاهو

مساله‌ای که پرونده سید هادی رضوی سرمایه گذار سریال شهرزاد را حساس‌تر می‌کرد، قرابت سببی او با محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. موضوعی که رضوی در اولین جلسه رسیدگی به اتهاماتش درباره آن، اظهار کرد: ظاهراً خیلی دوست دارند بگویند محمدهادی رضوی داماد شریعتمداری است ولی من که داماد نتانیاهو نیستم. من از دادگاه می‌خواهم فارغ از داماد فلانی پرونده من بررسی شود.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای اولین جلسه محاکمه سیدهادی رضوی و احسان دلاویز  که روز ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸  برگزار شد، از نماینده دادستان تهران خواست تا کیفرخواست آقای سید هادی رضوی و احسان دلاویز را قرائت کند و گفت: متهمان اتهامات دیگری نیز دارند که در صلاحیت این دادگاه نیست.

قهرمانی نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست هادی رضوی و احسان دلاویز، گفت: یکی از دریافت کنندگان تسهیلات از بانک سرمایه آقای سید محمد هادی رضوی است که موفق شده از طریق شرکت‌های آینده‌سازان و ره‌پویان کوثر ۶۰ و ۲۰ میلیارد تومان به نام شرکت‌های فوق و بدون تودیع وثیقه تسهیلات دریافت کند و از طریق شرکت شایگان تجارت آتیه با ۳ فقره ضمانت‌نامه ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بدون اعتبارسنجی و تودیع وثیقه دریافت کند و اقدام به خرید گوشت و مرغ از شرکت پشتیبانی دام استان تهران کرده و سپس در بازار به فروش رسانده و بانک مذکور را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی افزود: همچنین سید محمدهادی رضوی اقدام به خرید چندین ملک در نقاط مرغوب تهران کرده است که ملک موسوم به صبا را در خیابان اندرزگو به مبلغ ۱۹ میلیارد تومان خریداری کرده است و در اسفندماه سال ۹۴ قصد داشته تا از طریق گران‌نمایی به مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان بدهی خود را به بانک سرمایه تسویه کند. وی ۱۲۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه بدهکار بوده و از طریق گران‌نمایی ملک مذکور به مبلغ ۱۲۵ میلیارد تومان از بانک سرمایه ۵ میلیارد تومان طلبکار شده و چندین چک بابت طلب خود از بانک سرمایه دریافت و بابت طلب خود به شهرداری ارائه کرده است. ملک اندرزگو حسب ارجاع بازپرس ناحیه ۳۶ تهران به مبلغ ۷۱ میلیارد تومان ارزیابی شده و هیأت کارشناسی سازمان بازرسی و کمیته تحقیق و تفحص مجلس ملک را به ۲۶ میلیارد و ۳۰ میلیارد تومان ارزیابی کرده‌اند.

رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان را صرف عیش و نوش کرده است

قهرمانی بیان کرد: متهم سید هادی رضوی از مجرای پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه در حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است. متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آزاد با قرار وثیقه است همچنین اتهامات انتسابی مبنی بر دریافت تسهیلات از بانک مسکن، دی، اقتصاد نوین و صادرات در شعبه دادسرای جرایم پولی و بانکی مفتوح و قابل رسیدگی است.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم احسان دلاویز آزاد با تودیع وثیقه است که متهم به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۲ میلیارد تومان است.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم دیگر احسان دلاویز از دوستان سیدهادی رضوی و امامی بوده است که نفوذ قابل توجهی داشته است. سید محمدهادی رضوی برای افزایش خط اعتباری اقدام به پرداخت ۲ میلیارد تومان به آقای دلاویز کرده است که نظر به نقش مؤثر متهم، انتساب معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی، معاونت در تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت برای او محرز و مسلم است.

سید هادی رضوی پس از قرائت کیفرخواست و تفهیم اتهام، ضمن رد اتهامات انتسابی خطاب به قاضی رسیدگی کننده پرونده، گفت: اتفاقات عجیبی در پرونده من رخ داده که حواشی است و شاید در پرونده مهم باشد. اصل بدهی من ۸۰ میلیارد تومان است و من امیدوارم مبارزه با نزول خواری در این پرونده و از این به بعد شروع شود. از ۸۰ میلیارد تومان ده درصد دست آقایان مانده است و بعد از ارائه شدن این مبلغ ۲۲ میلیارد تومان پول نقد به بانک سرمایه پرداخت کرده‌ام. چرا کذب می‌گویید. ۸۰ میلیارد که داده‌اید ۲۲ میلیارد گرفته‌اید و مابقی به صورت ملک بوده است.

مگر بدهی من چقدر بوده است؟ حدود ۸۰ میلیارد تومان!

وی جایی دیگر از دفاعیات خود خطاب به قاضی پرونده عنوان کرد: آقای مسعودی‌مقام، بانک سرمایه ۳۱ بدهکار کلان دارد که بدهی‌هایشان ۳۰۰ میلیارد، ۴۰۰ میلیارد و ۱۰۰۰ میلیارد است، بدهی من کجای این ارقام قرار دارد؟! لیست اسامی این ۳۱ بدهکار توسط هیأت تحقیق و تفحص مجلس اعلام شده است که اصلاً اسم من در آنجا نیست. مگر بدهی من چقدر بوده است، حدود ۸۰ میلیارد تومان.

رضوی ادامه داد: آقای قهرمانی گفته‌اند که ملک اندرزگو ۳۰ میلیارد تومان می‌ارزد، در این خصوص باید بگویم که در برج ۵ سال ۹۵ اکیپی از آگاهی عملیات ویژه و فردی به نام آقای فرجی نزد من مراجعه کردند و من را به داخل خودرویی بدون پلاک بردند و گفتند که بیا تا تکلیف بدهی تو را مشخص کنیم. من را نزد فردی به نام شادان بردند که اخراجی قوه قضائیه بود. اینها رابط عملیات ویژه آگاهی با یکسری از بدهکاران کلان بانکی بودند که به من گفتند چقدر می‌دهی تا پرونده‌ات را زودتر تمام کنیم؟ آنها تا برج ۱۰ من را بازی دادند و بالاخره در این ماه من را احضار کردند. در آنجا آقای فرجی به من گفت که من تو را در تاریخ ۹۵.۱۰.۱۳ به دادسرا می‌برم و کسی هم تو را نمی‌بیند و همین هم شد! یعنی در تاریخ ۹۵.۱۲.۳ من را دوباره احضار کردند و دیدم بازجویی تاریخ ۹۵.۱۲.۳ را به تاریخ ۹۵.۱۰.۱۳ ثبت کرده‌اند. آنها به من گفتند که باید پول را پس بدهی و من را نزد شخصی به اسم آقای پسندیده بردند.

متهم رضوی خطاب به قاضی دادگاه گفت: آقای قاضی، من استرس دارم که مبادا برای من اتفاقی بیفتد و حتی در چندین نوبت این مطلب را هم اعلام کرده‌ام چون دائماً به من می‌گفتند که مبادا بخواهی چیزی را بگویی. من با افراد خاصی به دفترم می‌رفتم و می‌آمدم. در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۰ بازپرس شاه‌بختی پرونده‌ام را گرفت و نهایتاً در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۶ با قرار کفالت آزاد شدم. خلاصه اینکه تا برج ۶ برای من و پرونده‌ام اتفاقات عجیب و غریبی افتاد.

با اینکه ممنوع الخروج نبودم، نرفتم

رضوی خطاب به رئیس دادگاه گفت: مگر می‌شود من همه افراد را خریده باشم؟یک آقا با ۴۰۰ میلیارد بدهی به آلمان فرار می‌کند. اما من با اینکه ممنوع الخروج نبودم نرفتم چون کلاهبردار نبودم. حالا این رضوی کیست که سر زبان‌ها افتاده است، به طوری که شبکه voa آمریکا سه ویژه برنامه برای مسخره کردن درست می‌کند. چون زورشان آمده برای مدافعان حرم جشنواره برگزار کردم. حالا طوری شده است حرف از قاچاق خودرو می‌شود می‌گویند کار داماد فلانی است.

نماینده دادستان خطاب به سید محمد هادی رضوی گفت: شما می‌گوئید از بانک مرکزی استعلام دارید. به من بگویید شما چطور از بانک استعلام می‌گیرید؟ همچنین بگویید بانک مرکزی چگونه وظیفه دارد استعلامات را پاسخ دهد؟ ما از بانک مرکزی استعلام کردیم که تسهیلات در جای خود استفاده نشده است. بانک مرکزی به استعلام خیلی‌ها پاسخ نمی‌دهد چطور به استعلام شما پاسخ می‌دهد؟ شما پنهان کاری می‌کردید و شگرد شما این است که خود را مهم جلوه می‌دهید در حالیکه ما شما را شخص مهمی نمی‌بینیم.

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات سید محمد هادی رضوی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه نماینده دادستان صحبت‌های خود را بر اساس ادعاهای جلسه اول رضوی آغاز کرد و گفت: در جلسه گذشته مطالبی از سوی آقای سید محمد هادی رضوی دایر بر اینکه او خود را متهم خرد اعلام کرد وجود دارد، درست است که پرونده بانک خرده‌ای از اتهامات وی است، اما او متهم خرد نیست.

قهرمانی در بخشی از صحبت‌های خود بیان کرد: رضوی می‌گوید من با ماموت قرارداد بسته‌ام و شاخ قرارداد کشور هستم، رضوی گوشت را در بازار می‌فروشد و پولش را به جیب می‌زند و نه ریالی به امور دام و نه ریالی بابت ضمانت نامه به بانک می‌دهد. رضوی به همراه آقایان دلاویز و امامی، ملکی در نوشهر بالغ بر ۷۸ هزار متر (سه ویلای لوکس) می‌خرند، ملکی ۴۵۶ متری در خیابان آفریقا و در خیابان احمد قصیر ۵ طبقه که هر طبقه آن ۶۰ متر است به نام خودش خریداری می‌کند. رضوی همچنین به نام منشی خود ملکی را رهن می‌کند و ماشین BMWX ۴ را نیز برای منشی خود خریداری می‌کند. همچنین ملکی در خیابان فرشته از آقای امامی می‌خرد.

رضوی با پول معلمان مازاراتی و بنز و ... خریده است

نماینده دادستان افزود: رضوی با پول معلمان و به اسم سرمایه گذاری، خودروهایی از قبیل سواری مازراتی، بنز S. ۵۰۰، ماشین سوزوکی، تویوتا لافور، موتور سیکلت ان وی اگوستا که قیمت آن به اندازه ده پراید از مدل ۵۰ میلیون تومانی است خریداری می‌کند. خبرهایی هست که وی با تشریفاتی به خیابان می‌آمده است. رضوی به ۵۰ کشور ورود و خروج داشته است که این کشورها شامل ترکیه، ایتالیا، آلمان، اتریش، امارات و اوکراین بوده است و در مواردی نیز شریف کاظمی همراهش بوده است.

قهرمانی خطاب به متهم رضوی گفت: تسهیلات شما سرمایه در گردش نبوده و سرمایه برای گردش بوده است. شما استودیو سازی می‌کردید، گوشت منجمد می‌فروختید، تهیه کنندگی می‌کردید، به ما بگویید کار شما چیست؟

نماینده دادستان افزود: آقای سید محمد هادی رضوی در اقاریر خود در پاسخ به این سوال پرداخت وثایق، فروش سود وثایق، ملک جردن، ملک خیابان تختی، کوی فرشته، هزینه‌های جواز، سرمایه گذاری پروژه شهرزاد، اعزام ۶۰ نفر به سفر زیارتی، ۹۰ درصد سرمایه گذاری در فیلم کمدی بی حساب را بیان کرده است.

رضوی را نه داماد نتانیاهو می‌دانیم، نه کسی دیگر

نماینده دادستان در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: ما وی (متهم رضوی) را نه داماد نتانیاهو می‌دانیم نه کسی دیگر. شما خودتان دارید پرونده را سیاسی می‌کنید تا از آن استفاده‌های خاص کنید. پرونده شما اقتصادی است شما آدم خاصی نیستید بلکه یک مفسد اقتصادی هستید و باید پاسخگو باشید.

هادی رضوی نیز در دومین جلسه دادگاه، در دفاع از خود عنوان کرد: متن سیاسی بنده با کسی که به او منتسب هستم متفاوت است همچنین جریان سیاسی من نیز متفاوت است. من مفسد اقتصادی نیستم و مستند به مستند با شما جلو می‌روم. نماینده دادستان گفت که برای تبلیغات در خبرگزاری فارس تسهیلات گرفتم، بله ۲۵۰ میلیون تومان قرارداد بنده با این خبرگزاری به صورت ماهانه برای تبلیغات در ۱۰ باکس تبلیغاتی در صفحه اول بوده است و ۱۰ باکس تبلیغاتی در این خبرگزاری و در صفحه اول گذاشته شده که هر کدام قیمت خود را دارد، من قرارداد داشتم نه من دزدم و نه مدیرعامل آن خبرگزاری دزد بوده است، نه این بانک بلکه هزاران شرکت دیگر نیز تبلیغات می‌گیرند و یکی از مشتریان بانک سرمایه بوده که قبل از من بوده‌اند و اکنون نیز هستند. من الان متهم هستم و هنوز حکمی صادر نشده لذا خواهش می‌کنم تقوا در رسانه رعایت شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: اینکه نماینده دادستان می‌گوید بنده مهم نیستم اگر من کسی نیستم چرا voa قبل از دادگاه سه برنامه برایم ساخت؟ درباره اساس‌نامه ملک به من می‌گویند شما گوشت فروش هستید، دوربین مدار بسته می‌فروشید و … من طبق اساس‌نامه شرکت شایگان تجارت انجام وظیفه کرده‌ام کار من این بود من هلدینگ داشتم.

در ادامه این جلسه علی‌محمدی مسئول مطالبات بانک سرمایه که به دستور قاضی مسعودی مقام در جایگاه حاضر شده بود تا مطالب خود را بیان کند، خطاب به هادی رضوی گفت: آقای رضوی قرار نبود اسمی از پدر همسر شما آورده شود، شما دادگاه را به مسیری هدایت کردید و خود را فدایی نزاع سیاسی معرفی کردید. آقای رضوی داماد نتانیاهو کی این گونه کرد که شما کردید؟

ناراحتی رضوی از تیتر شدن حرف‌های نماینده دادستان در رسانه‌ها

سومین جلسه رسیدگی به اتهامات سیدهادی رضوی با گلایه او از رسانه‌ها مبنی بر اینکه از جلسات  دادگاه صرفاً صحبت‌های نماینده دادستان را تیتر می‌کنند آغاز شد.

وی ادامه داد: به رسانه‌ها بگویید حرف‌های مرا هم پخش کنند. نمی‌گویم حرف‌های من را تیتر بزنند اما دادگاه علنی یعنی من دفاع کنم و دفاعیات من منعکس شود. هیچ یک از رسانه‌ها ادله من را بیان نکردند به جز میزان و چند رسانه دیگر.

رضوی در پاسخ به مطالب گفته شده توسط نماینده دادستان در جلسه دوم دادگاهش، بیان کرد: آقای قهرمانی در مورد تبانی من با یک خانم صحبت کردند و گفتند با منشی خودم اروپا گردی کردم در حالی که ایشان ۱۵ سال با من کار می‌کند. این خانم منشی من بوده و با خانواده من در آن سفر بوده است. از آن ۱۰۰ مورد ورود و خروج ۵۰ مورد فقط مربوط به عراق بوده است. من فقط ۷ بار به امارات رفتم ۵ بار آلمان و ۴ بار هم اتریش و اروپا گردی در کار نبوده است. من کاسب و بازرگان بودم و طی ۱۰ سال گذشته بارها به اکراین و جاهای دیگر سفر کرده‌ام. در مورد آقای علیمحمدی اگر به حاشیه‌ها پاسخ بدهم اصل کیفرخواست گم می‌شود. امروز من اسناد ۱۰ پراید ۵۰ میلیونی را آروده‌ام تا نشان دهم.

وی خطاب به اهالی رسانه و حاضرین جلسه گفت: من ادله به ادله موارد را بیان کردم. چرا برگ برنده من در پرونده نیست؟

قاضی مسعودی مقام در این قسمت از متهم پرسید. این نامه که می‌گوئید به امضای چه کسی است؟ در پاسخ به نامه شما استعلام کردند؟ خودتان نامه زدید یا کسی از جانب شما با آقای همتی تماس گرفت؟ الحمدلله بانک مرکزی که به وظایف خود عمل نمی‌کند. ما یک استعلام می‌خواهیم ماه‌ها طول می‌کشد که پاسخ بدهند اما پاسخ بعضی‌ها را سریع می‌دهند. در این زمینه باید پاسخگو باشند زیرا این اقدامشان خلاف قانون و مقررات است. ما قطعاً آقای حنیفی را خواهیم خواست که آیا صلاحیت این کار را داشتند یا نه؟

در ادامه این جلسه قهرمانی خطاب به رضوی گفت: آقای رضوی لزومی ندارد شما یک وانت زونکن با خود بیاورید. من از شما سه سوال می‌پرسم اگر جواب بدهید حکم برائت شما را صادر می‌کنم. اول اینکه طبق گزارش کارشناسان اعتباری شما صلاحیت تسهیلات نداشتید، چطور ۱۰۷ میلیارد تومان گرفته اید؟ باید اسناد مالی بیاورید. همچنین شما می‌گوئید وام شما مشارکت مدنی نبوده و سرمایه در گردش است. اسناد بیاورید که کار بازرگانی می‌کردید. شما باید در راستای تولید کار می‌کردید. چرا این موارد را انجام نداده اید؟ همچنین شما وثیقه را با پول بانک خریده اید و حال می‌خواهید همان و ده‌ها ملکی که از آن طریق خریده اید را پس بدهید. چرا از پول بانک وثیقه خریده‌اید؟ در خصوص بیرون کشیدن پرونده اظهارات شما کاملاً کذب است و اگر سندی دارید در اختیار خبرنگاران قرار بدهید.

در بخشی از این جلسه وکیل مدافع هادی رضوی در واکنش به صحبت‌های نماینده دادستان بیان کرد: نماینده دادستان به زونکن‌ها اشاره کردند در حالیکه ما باید برای دفاعیات آنها را استفاده کنیم. موکل من اگر مرتکب جرمی شده باید مشخص شود و اگر غیر از این است نیز باید مشخص شود. طی روزهای گذشته جو حاکم بر محکمه راضی کننده نبود. نماینده دادستان گفتند اگر سه سوال مطرح شده را پاسخ دهیم برائت صادر می‌شود. من در پاسخ باید بگویم مگر شما می‌توانید بر اساس قوانین وقتی کیفرخواست صادر و به دادگاه ارائه می‌شود حکم برائت بدهید؟

وی ادامه داد: ای کاش تحقیق صورت گیرد که آیا موکل من واقعاً تولید کننده است یا خیر؟ اصلاً تجهیزات تولیدی اش به درد بخور است یا نه؟ اگر سالن کنفرانس درست می‌کنند حرفش صحت دارد یا نه؟ اینکه گفته است سالن کنفرانس برج میلاد را راه اندازی کرده صحت دارد یا نه؟ اگر صحت داشته باشد یعنی ۱۰۰ نفر کارمند دارد و پول‌ها را در راه تولید خرج کرده است. همه جراید زده اند متهم ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات گرفته و برده است. طبیعتاً در جامعه‌ای که مردمش لنگ ۲ و ۳ میلیون هستند وقتی این ارقام را می‌شنوند و می‌فهمند متهم داماد وزیر هم هست از نظام گله‌مند می‌شوند. در صورتی که این عدد مبلغ دریافتی بوده که آن هم تسویه شده است.

در چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات سید محمد هادی رضوی و احسان دلاویز که در تاریخ ۵ خرداد ماه ۹۸ برگزار شد نوبت به دفاعیات احسان دلاویز رسید.

قاضی مسعودی مقام پس از تفهیم اتهام به احسان دلاویز گفت: بر اساس گزارش هیات کارشناسی و نظریه سازمان بازرسی و گزارش دادستانی و گزارش شورای عالی ضد پولشویی وزارت صنعت، شما متهم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام بانکی و دریافت ۵ فقره تسهیلات به مبلغ یک هزار و ۷۵ میلیارد ریال هستید، از خود دفاع کنید.

احسان دلاویز در بخشی از دفاعیات خود عنوان کرد: من نمی‌دانم چرا امروز در دادگاه هستم و فکر می‌کنم دلیل حضورم دوستی با امامی و رضوی هست، اما بین من و هادی رضوی هیچ دوستی وجود ندارد و تنها یک ارتباط فرهنگی و کاری بوده است.

خواهرزاده و برادرزاده و داماد هیچ مسئولی نیستم

دلاویز در بخش دیگری از دفاعیات خود بیان کرد: من هیچ وامی نه برای خود و نه برای فرد دیگر نگرفتم و حتی یک آگهی دولتی هم در هیچ کدام از کارها نداشتم. من گران ترین مجله را از نظر تولید و اگهی داشتم و من خواهرزاده و برادرزاده و داماد هیچ مسئولی نیستم، اما مرا به این متهم می کنند. زدن احسان دلاویز با خط رسانه‌ای آمدنیوز شروع شد. آمدنیوز از عشق بنده به کشور کینه دارد. من برای نظام می میرم و حال بیایم و اخلال کنم؟ من شیر پاک خورده و تربیت شده یک معلم در یک شهرستان دورافتاده به نام گچساران هستم و نمی توانم دست در جیب معلمان کنم و هرگز نمی گذارم کسی هم این کار را بکند و سوگند می خورم این موارد هیچ ارتباطی به من ندارد و می خواهم به من کمک کنید که به کارم ادامه دهم.

نماینده دادستان در پاسخ به بخشی از دفاعیات دلاویز عنوان کرد: امامی بازیگر اصلی تئاتر در بانک سرمایه بود. آقای دلاویز شما خواهر زاده هیچ کسی نیستید، اما آقای حیدر آبادی را شما به بانک سرمایه آوردید و در خصوص ارتباط خود با بخشایش و حیدر آبادی توضیح دهید.

همسر سابق امامی چندین بار تهدید شده است

نماینده دادستان گفت: امامی و دلاویز لیست بدهکاران کلان بانک سرمایه را در اختیار داشتند و کارچاق کن بودند. امامی سال ۸۶ وضعیت مالی سبکی داشت و از زمانی که با بخشایش آشنا شد وضعیت مالی خوبی پیدا کرد. خانم پیراسته همسر جداشده امامی گفته است که امامی و دلاویز  از طریق لابی گری ۲ بار بخشایش را به عنوان مدیرعامل بانک سرمایه معرفی می کنند و خانم پیراسته همسر سابق امامی چندین بار تهدید شده است و تذکر می دهم که اگر مجدد تهدید شود با برخورد جدی دادستانی رو به رو می شوند. طبق اظهارات همسر امامی، احسان دلاویز مشاور بخشایش بود و همزمان شرکت نفت و گاز پاسارگاد به امامی معرفی شده است و احسان دلاویز به صراحت بیان می کرد که هیچ جا ردی از خودش بجا نمی‌گذارد. طبق اظهارات همسر آقای امامی، دلاویز و امامی رابطه نزدیک با آقای بخشایش داشتند.

وی افزود: دلاویز و امامی به صورت مکرر بانک را برای تسهیلات برخی مشتریان خاص تحت فشار قرار می دادند. احسان دلاویز و امامی همیشه با فشارهای لازم خواسته‌های شان را محقق می کردند. بازیگر اصلی میدان تهاترها با بانک سرمایه، امامی بوده است و از طریق ارتباط با دلاویز و فردی که از بستگان رضوی و مدیر شرکت توسعه ساختمان بانک سرمایه بوده ملک خریده و ۳۰ میلیارد گران‌تر به شرکت توسعه می‌فروختند.

نماینده دادستان تهران همچنین با ارائه چند عکس از جلسات محرمانه امامی و دلاویز با بخشایش در ویلایی در امارات از متهم خواست در این باره توضیح دهد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به دلاویز گفت: مراجعات شما به بانک سرمایه برای چه بوده است؟ شما فرمودید دخالتی در بانک سرمایه نداشتم اما وقتی شرکت تاسیس می‌کنید باید نقش پررنگی در بانک سرمایه داشته باشید که توانسته‌اید این کارها را انجام دهید. در مورد املاک و خودروها توضیح دهید.

متهم دلاویز گفت: خرید آنها با حساب و پول شخصی خودم بوده است و  اگر خودرویی خریدم قبل از آن یک خودرو فروختم، در سال ۹۰ خودرو لکسوس ال اس را ۸۵ میلیون خریدم که بعد قیمت آن یک میلیارد و خرده‌ای شد، سال ۸۱ سالنامه جوان بنده پرتیراژترین سررسید بود و تقاضاهای زیادی داشت و  در سال ۸۴ آقای امامی در زندگی من وجود نداشت و در بهترین نقطه تهران خانه خریدم و بهترین ماشین را که زانتیا بود خریداری کردم؛ آقای قاضی زندگی قبل از سال ۹۰ بنده را بررسی کنید.

نام دلاویز آویزان محموله‌های نفتی در خارج از کشور شده است

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات سیدهادی رضوی و احسان دلاویز در تاریخ ۸ خرداد ماه سال ۹۸ برگزار شد و وکیل مدافع احسان دلاویز درابتدای جلسه مطالب را در دفاع از موکل خود بیان کرد.

نماینده دادستان در این جلسه گفت: نام دلاویز آویزان بر محموله‌های نفتی در خارج از کشور شده است لیکن وی در جلسه گذشته اعلام کرد که هیچ سمتی در بانک سرمایه نداشته و نزد آقای بخشایش برای نوشتن خاطرات می‌رفته که آن را کتاب کند. آقای دلاویز بروید خاطرات پالم امارات ایشان را منتشر کنید که رسانه‌ها و مردم مطالعه و استفاده کنند. آقای دلاویز می‌گوید چک‌هایی که گفته می‌شود را من وصول نکرده‌ام و این چک‌ها توسط آقای شیرخان وصول شده است. شیرخان دانشجویی بوده که به تهران می‌آورند و پول‌ها را وصول می‌کند. این پول‌ها بخشی به حساب حاجیان و بخشی به حساب شرکت‌های آقای امامی واریز می‌شود. شما درباره پورشه و پول‌های نجومی که صرف خرید املاک برای خود و همسرتان کردید و گردش میلیاردی بانک ملی‌تان توضیح دهید. آیا با اداره چهار مجله اینقدر پول به دست می‌آید؟

قاضی مسعودی مقام خطاب به دلاویز در رابطه با ماشین مورد بحث گفت: بفرمائید سند این ماشین به نام چه کسی است؟ این موارد بحث ردیابی است درباره ماشین‌های قبلی و بعدی خود توضیح دهید.

نماینده دادستان در بخش دیگری از