کد خبر: ۵۴۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
مقدمه ای برکودک آزاری های اخیر


اختصاصی لحظه نیوز ،باسپاس ویژه از مدیریت مرکز مشاوره ی آرامشکودکی دوران رشد و شکل گیری شخصیت است. تامین نیازهای عاطفی، روحی و روانی و تربیت صحیح و آموزش مهارت های زندگی و برقراری روابط دوستانه و موثر در شکوفایی و رشد شخصیت کودک تاثير بسزایی دارد. به همان اندازه سرزنش، تحقیر، مقایسه کردن، آزار و اذیت کودک وی را مستعد اختلال شخصیت و اختلال روانی می کند در سالیان اخیر با توجه به آموزشها و ورود رسانه ها مباحث تربیتی، کودک آزاری در سطح پایینی مشاهده می شود اما به طورکلی انواع کودک آزاری در این سالهای حساس و مهم به رشد و سلامت آنان آسیب های جدی می رساند.


کودکان آزاردیده در همه جنبه های رشد مانند جسمی، ذهنیت روانی و اجتماعی با مشکلات و نارسایی های فراوانی روبرو خواهند شد. بسیاری از کودکانی که در دوران کودکی قربانی آزار و بدرفتاری بوده اند، در بزرگسالی خود به آزار کودکان پرداخته اند و این بزرگترین زیان کودک آزاری است که سبب تداوم آن می شود.

تحقیقات نشان می دهد که تجربه بدرفتاری در کودکی می تواند اثرات بلندمدت روی تمام جنبه های سلامت، رشد، هوش و بهزیستی روانی داشته باشد و باعث تخریب عملکرد و رفتارهای پرخطر در آینده گردد. خطرپذیری به رفتارهایی اطلاق می شود که احتمال نتایج منفی و مخرب جسمی، روانشناختی و اجتماعی را برای فرد افزایش می دهد. رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن، مصرف موادمخدر، الکل، رانندگی خطرناک و فعالیت جنسی زودهنگام.

در کودکان مورد سوء استفاد جسمی و جنسی، بسیاری از اختلالات روانپزشکی از جمله اضطراب، رفتار پرخاشگرانه، اندیشه پردازی پارانویید،اختلال استرس پس از آسیب و اختلال افسردگی مشاهده می شود. با توحه به یافته های تحقیقات، برخورد مناسب با کودکان دارای اهمیت ویژه ای است و سوء رفتار با کودکان منجر به شکل گیری ویژگی های شخصیتی نامناسب و افزایش رفتارهای پرخطر در آنها خواهد شد.


تنبیه بدنی در دوره کودکی، احتمال آسیب های روانی درازمدت را در بزرگسالی همچون افسردگی شدید، اضطراب،اعتیاد به مواد مخدر و الکل را افزایش می دهد و هنگام بزرگسالی در برخورد با همسر و فرزندان خود به زور و خشونت متوسل می شوند.

مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی فرماندهی استان بوشهر
نام:
ایمیل:
* نظر: