کد خبر: ۵۳۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
لحظه نیوز:

یک زوج جوان هندی به نام‌های مازین مختار و پارمیتا سارما که آرزو داشتند مدرسه‌ای برای کودکان فقیر تاسیس کنند در سال ۲۰۱۳ پس از سفر به نیویورک ایده‌ای به ذهنشان می‌رسد و آن بازگشایی مدرسه‌ای با شهریه پلاستیکی بود و در سال ۲۰۱۶، مدرسه آنها با نام آکشار آغاز به کار کرد.

مازین مختار، موسس این مدرسه می‌گوید: «وقتی مرکز بازیافت زباله را راه انداختیم مدرسه رایگان بود اما به دلیل اینکه در ابتدا والدین همکاری نمی‌کردند، بنابراین ایده شهریه پلاستیکی مدرسه را اجرا کردیم تا آنها مجبور به همکاری شوند. و در واقع، بیشتر شبیه به تکالیف اجباری مدرسه است تا شهریه. و این مدرسه کاملا رایگان است اما والدین برای کمک به ما و خودشان باید زباله‌های پلاستیکی خشک و تمیز را از خانه به مدرسه بفرستند.»

این مدرسه تنها با ۲۰ دانش‌آموز فعالیت خود را آغاز کرد اما اکنون تعداد دانش‌آموزان به ۱۱۰ نفر رسیده است. این زوج جوان تصمیم دارند ۱۰۰ مدرسه این چنینی در نقاط دیگر هند راه‌اندازی کنند.

این مدرسه درباره مضرات پلاستیک به دانش‌آموزان و والدین آنها آموزش می‌دهد.

علاوه بر این مدرسه آکشارا به دانش‌آموزان فرصت شغلی می‌دهد چرا که آنها پیش از این در معدن کار می‌کردند. و به دانش‌آموزان بزرگتر پیشنهاد می‌دهد به دانش‌آموزان کوچکتر درس بدهند و به عنوان کارگر اجتماعی و معلم آنها را استخدام می‌کند

دریافت زباله به جای شهریه در یک مدرسه +عکس

دریافت زباله به جای شهریه در یک مدرسه +عکس

 
نام:
ایمیل:
* نظر: