کد خبر: ۵۳۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
فشار خون؛ عامل 43 درصد مرگ و میر استان
لحظه نیوز : فشار خون بالا یا پرفشاری خون از بیماری هایی است که به دلیل سبک و شیوه زندگی امروزی، کم ‌تحرکی، رژیم ‌های غذایی نامناسب و... شیوع زیادی بین افراد پیدا کرده است، بیماری که از آن به قاتل خاموش یاد می شود و در صورتی که به درستی کنترل و درمان نشود، عوارض جدی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش  لحظه نیوز به نقل از خلیج فارس ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش شماره یک بشر یاد می کند و با اشاره به این که این بیماری در بیشتر موارد علامتی ندارد، بر ضرورت مراجعه افراد به مراکز بهداشتی درمانی برای کنترل فشار خون هر سال یک بار تاکید می کند و می گوید: شایع ترین علامت آن سردرد و به طور معمول پس سری و صبحگاهی است هر چند بعضی بیماران فشار خونی در طول شبانه روز با افزایش فشار خون ناگهانی دچار سردرد و بی قراری شدید می شوند و باید زودتر آن را کنترل و در صورت بالا بودن به مراکز درمانی مراجعه کنند.

دکتر خواجه ئیان علایم دیگری مانند سرگیجه، تاری دید، وزوز گوش، خون دماغ، تپش قلب، تهوع و استفراغ را از نشانه های فشار خون بالا مطرح و اضافه می کند: در صورت کنترل رژیم غذایی، فعالیت روزانه و مصرف منظم دارو توسط افراد، این بیماری به راحتی قابل کنترل و عوارض جدی آن قابل پیشگیری است.

وی با اشاره به این که نیمی از افراد جامعه از فشار خون خود اطلاع ندارند، می افزاید: چنان چه فشار خون در شرایط مطلوب گرفته شود و بیمار استراحت کافی داشته باشد، به فشار خون بالاتر از 90/140 میلی متر جیوه فشار خون بالا یا پرفشاری خون گفته می شود.

24 درصد بوشهری ها مبتلا به فشار خون هستند

دبیراستانی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان بوشهر خاطرنشان کرد: براساس آخرین بررسی های دقیق و دو مرحله ای انجام شده در سال گذشته 24 درصد مردم این استان مبتلا به فشار خون بالا هستند.

خواجه ‌ئیان افزود: بررسی ها نشان می دهد شهرستان‌ دشتی بالاترین و دیر کمترین شمار مبتلایان به فشارخون را دارا هستند.

وی بیان کرد: مهم‌ترین عامل افزایش فشارخون مصرف نمک است که می‌ تواند هم نقش افزایش‌ دهنده فشارخون و هم کنترل ‌کننده را داشته باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: 95درصد بوشهری‌ها بیشتر از میزان استاندارد جهانی نمک مصرف می‌ کنند که استاندارد آن پنج گرم است.

عامل 43 درصد مرگ و میر استان ناشی از فشار خون

وی با بیان اینکه عمده‌ترین علت مرگ‌ ومیر بیماران قلبی وعروقی فشارخون بالای آنان است ادامه داد: سال گذشته در استان بوشهر چهار هزار مرگ به ثبت رسیده که بیش از 1700 نفر آنان (معادل 43 درصد) بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی وعمده‌ترین علت مرگ این بیماران فشارخون بالای آنان بوده است.

دبیراستانی بسیج ملی کنترل فشار خون استان بوشهر اضافه کرد: از هر چهار بوشهری بالای ۳۰ سال یک نفر مبتلا به فشارخون بالاست.

وی با بیان اینکه شیوع بیماری فشارخون در ده سال گذشته سه برابر شده، ادامه داد: پیش‌ بینی شده یک‌ سوم جمعیت بالای 30سال ایران مبتلا به فشارخون بالا هستند که بیش از نیمی از آنان از بیماری خود اطلاع ندارند.

به گفته وی، در سال گذشته 97هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به فشارخون جان خود را از دست دادند که میزان پرفشاری خون در خانم‌ها بالاتر از آقایان است.

خواجه ئیان تاکید کرد: مهمترین هدف از اجرای طرح بسیج ملی فشار خون شناسایی افرادی است که از بیماری فشار خون خود بی اطلاع هستند و شروع درمان برای آنان است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: با توجه به اینکه استان بوشهر جزو استان های کم تحرک است به همین دلیل خطر شیوع بیماری فشار خون برای این استان نیز وجود دارد.

خواجه ئیان با اشاره به اینکه می‌توان با کسب آگاهی از ابتلا به بیماری فشارخون پیشگیری کرد، ادامه داد: تمام مراکز خدمات جامع سلامت در استان خدمات مربوط به فشارخون را ارائه می‌دهند، علاوه بر آن  ۶۴ مرکز سیار هم از عید سعید فطر تا ۱۵ تیر در استان راه‌اندازی خواهد شد که  هم‌اکنون در مرحله اطلاع‌رسانی و هماهنگی هستیم.

وی گفت: انتظار داریم ۲۵۰ هزار نفر که از فشارخون خود بی‌اطلاع هستند در این بازه زمانی برای سنجش فشارخون خود مراجعه کنند، همچنین افرادی که از فشارخون بالای خود اطلاع دارند نیز برای درمان به پزشک مراجعه کنند.

راه های پیشگیری

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: نیمی از افراد مبتلا به فشارخون بالا از بیماری خود بی‌اطلاع هستند، مهمترین نکته‌ای که باید بر آن تاکید کرد سلامت، تغذیه، سبک زندگی سالم، افزایش نشاط، تحرک و ورزش کافی و مراجعه به پزشک برای اطلاع از فشارخون است.

وی مهم ترین راه های پیشگیری از فشار خون بالا را داشتن شیوه زندگی سالم با تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت استرس های زندگی می داند و توصیه می کند: افراد باید روزانه و به طور مرتب حداقل نیم ساعت ورزش کنند و فعالیت فیزیکی داشته باشند.

وی با تاکید بر تعدیل مصرف نمک در رژیم غذایی و حذف غذاهای شور از رژیم غذایی و جایگزین کردن مصرف سبزیجات، میوه ، لبنیات و حبوبات به مقدار کافی در برنامه روزانه می افزاید: افراد باید از مصرف غذاهای بسیار چرب و حاوی کربوهیدرات مانند قند، نوشابه، شکر و نبات پرهیز کنند.

خواجه ئیان مصرف ماهی و مرغ را جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز می داند و توصیه می کند: افراد در طول روز آب به مقدار کافی و هفت تا هشت لیوان مصرف کنند. 

وی افزایش سن، چاقی، وجود زمینه خانوادگی فشار خون بالا، مصرف بیش از حد نمک، مصرف الکل و سیگار، کم تحرکی، دیابت و بعضی شخصیت های خاص مانند افسرده، خشن و بسیار حساس را از افرادی می داند که بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: