کد خبر: ۵۳۸۸۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
نخستین نشست اجرای طرح ملّی
لحظه نیوز :رییس جهاددانشگاهی استان بوشهر اظهار کرد: در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد تسهیل گر، نقش مداخله‌ای و توسعه‌ای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی را ایفا می‌کند.
به گزارش  لحظه نیوز به نقل از ایسنا ،  علی احمدی زاده در نخستین نشست اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در بوشهر با بیان اینکه مشاغل خانگی راهکاری برای ایجاد اشتغال کم‌هزینه و کسب درآمد است، گفت: قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل موجب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین حوزه مشاغل خانگی خواهد شد. 

حمایت از راه‌اندازی مشاغل خانگی گام مهمی در رفع معضل بیکاری است

وی با اشاره به مزایای کسب و کارهای خانگی عنوان کرد: حمایت از راه‌اندازی این مشاغل در قالب طرح‌هایی همچون طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی، گام مهمی در رفع معضل بیکاری به حساب می آید.
  
رییس جهاددانشگاهی بوشهر تاکید کرد: این طرح با نظارت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و توسط جهاد دانشگاهی در سه فاز شناسایی مزیت‌ها بر اساس ظرفیت‌های موجود، توانمندسازی متقاضیان بر حسب مزیت‌های شناسایی شده و اتصال به بازار (از طریق اتصال به پشتیبان) اجرا خواهد شد. 

احمدی زاده ادامه داد: از ویژگی‌های این طرح تاثیرگذاری بالا از طریق توانمندسازی و آموزش، شبکه‌سازی و اهمیت به اتصال به بازار می باشد.


وی با اشاره به هدایت و حمایت از متقاضیان در سطوح مختلف، گفت: یک سامانه ویژه توسط جهادگران جهاددانشگاهی طراحی شده که امکان ثبت‌نام متقاضی، انتخاب شغل مناسب، آموزش، بازاریابی و فروش محصول را برای متقاضی فراهم می‌کند. 

رییس جهاددانشگاهی بوشهر خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی، اخذ مجوزها و استانداردهای خاص دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌های نظارتی است که پیشنهاد می‌شود در این مسیر همکاری لازم با متقاضیان انجام و تولیدکنندگان نیز به برندسازی تشویق واز آنان حمایت شود.

پروژه‌های مبتنی بر توسعه مشاغل خانگی به شکل هدفمند اجرا می شود 
 
مدیر برنامه ریزی طرح مشاغل خانگی در استان بوشهر گفت: جهاددانشگاهی با ارائه آموزش های تخصصی، مشاوره شغلی و استعدادسنجی تلاش خواهد کرد متقاضیان را مهیای راه اندازی کسب و کار خانگی نماید.
 
محسن پرویز با اشاره به اهمیت توانمندسازی، بیان کرد: این طرح می تواند موجب توانمندی زنان سرپرست خانوار و افراد نیازمند به شغل گردیده و آنان را در راستای تامین معیشت یاری نماید. 

وی افزود: در این طرح سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی به عنوان یک ارگان تسهیل‌گر در نظر گرفته شده است تا پروژه‌های مبتنی بر توسعه مشاغل خانگی را به شکل هدفمند اجرا نماید.

مدیر برنامه ریزی طرح مشاغل خانگی در بوشهر عنوان کرد: این طرح در سه مرحله انجام می‌شود كه مرحله نخست آن بررسی و شناسایی مزیت‌ ها و توانمندی‌ های مناطق، مرحله دوم توانمندسازی و آموزش متقاضیان كار و مرحله سوم وصل كردن شاغلان خانگی به بازارها است.


پرویز خاطرنشان کرد: تشکیل کارگروه های علمی برای تسریع در روند کار و هموار کردن مسیر اهمیت ویژه ای دارد.

وی با اشاره به ضرورت دسته بندی متقاضیان با استفاده از مهارت ها تاکید کرد: توانمند سازی زنان سرپرست خانوار با استفاده از الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی و دعوت از این افراد طی یک فراخوان برای شرکت در این طرح، برگزاری کارگاه های آموزشی عمومی و تخصصی در ارتباط با مشاغل تعریف شده تا نقطه و هدف نهایی که تولید محصول و اتصال به بازار می باشد بایستی به بهترین نحو ممکن انجام شود. 

شناسایی مخاطبان و ظرفیت های طرح مشاغل خانگی اهمیت زیادی دارد

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی، اظهار کرد: باید برنامه ریزی هایی صورت بگیرد تا بر اساس آن بتوانیم افراد موردنظر را جذب نماییم. 

مریم آذرشب با بیان اینکه در فاز اول فعالیت کمیته شناسایی بسیار مهم است، گفت: شناسایی مخاطبان طرح و همچنین ظرفیت ها و رسته ها در راستای صرفه جویی در زمان اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: همچنین کمیته های مربوطه ظرفیت های هر شهرستان را مشخص نمایند تا برنامه ریزی ها براساس آن انجام شود.

نرخ بیکاری در شهرستان ها ملاک کار قرار داده شود 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: نرخ بیکاری در شهرستان ها را ملاک قرار داده و سپس با توجه به میزان و اهمیت آن در نقاط مختلف اقدام کنیم.


حمیدرضا پناه با تاکید بر انجام نیازسنجی، ادامه داد: باید تمرکز را بر روی کیفیت کار قرار دهیم و ابتدا به شکل پایلوت طرح را با یک خروجی خوب اجرا نماییم تا در آینده با توسعه آن شاهد اثربخشی بیشتر باشیم. 


نام:
ایمیل:
* نظر: