کد خبر: ۵۳۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
ایمپلنت‌های مغزی جایگزینی برای موتورهای جستجو
لحظه نیوز :متخصصان حوزه "هوش مصنوعی" معتقدند که تا ۲۰ سال آینده ما می‌توانیم از "ایمپلنت‌های مغزی" استفاده کنیم، با این ایمپلنت‌ها دیگر نیاز نیست که همه‌چیز را مداما از گوگل جست‌وجو کنید؛ زیرا جواب دقیقاً در مغز شما خواهد بود.
متخصصان حوزه "هوش مصنوعی" معتقدند:

متخصصان حوزه "هوش مصنوعی" معتقدند که تا ۲۰ سال آینده ما می‌توانیم از "ایمپلنت‌های مغزی" استفاده کنیم، با این ایمپلنت‌ها دیگر نیاز نیست که همه‌چیز را مداما از گوگل جست‌وجو کنید؛ زیرا جواب دقیقاً در مغز شما خواهد بود.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ با شنیدن عبارت هوش مصنوعی چه تصویری در ذهن شما ایجاد می‌شود؟ بسیاری از ما با شنیدن این عبارت تعداد زیادی از روبات‌های انسان‌نما را تصور می‌کنیم که علیه انسان‌ها شورش(شورشی برای این‌که ما را بیکار کنند و خودشان در همه عرصه‌های زندگی، جای ما را بگیرند)کرده‌اند یا در انجام کار‌های مختلف از خرید و کار‌های منزل گرفته تا پوست کندن نارنگی به ما کمک می‌کند بدون این‌که برای‌مان دردسری ایجاد کند.

براساس اطلاعات جدید، مایکروسافت تصمیم دارد به منظور گسترش زیرساخت های مورد نظر خود به توسعه و تمرکز روی فناوری های نوین همچون یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی، دیتا ساینس و فضای ابری ( cloud )، تا سال 2022 بیش از 15 هزار نیروی خود را تحت تعلیم هوش مصنوعی قرار دهد.

تحلیلگران فعال در حوزه فناوری و اطلاعات پیش‌بینی کرده‌اند که هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک اکثر مشاغل در جهان را از ان خود خواهد کرد و بسیاری از شرکت‌ها باید به سمت این تکنولوژی نوین روی بیاورند. به نظر می رسد هوش مصنوعی بی وقفه در حال درنوردیدن مسیر توسعه و تکامل است، و چیزهایی که تا همین اواخر فقط در فیلم های علمی تخیلی می توان از آنها سراغ گرفت، اکنون جامه عمل به تن کرده است.

محققان MIT توانسته اند یک نوع سیستم رایانه ای مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کنند که قادر است امکان دیدن اشیاء و افراد پشت دیوار را برای رایانه فراهم کند. این سامانه که RF-Pose نام دارد، تحت مدیریت پروفسور دینا خطابی (Dina Katabi) دانشمند سرشناس آمریکایی در حال توسعه است.

هوش مصنوعی دانشی است که مدت‌ها در پی رسیدن به پاسخ این سؤال بوده است. بی شک هوش مصنوعی تأثیر زیادی بر زندگی ما گذاشته است و نمی توانیم نقش آن را در زندگی روزمره خود کتمان کنیم. بسیاری از محققان می گویند تا سال 2025 کامپیوترها به اندازه انسان هوشمند خواهند بود و تا سال 2035 یک کامپیوتر به تنهایی بتواند از مجموع تمام انسان ها باهوش تر باشد.

تا 20 سال آینده مغز شما به گوگل متصل خواهد شد

متخصصان حوزه "هوش مصنوعی" معتقدند که تا ۲۰ سال آینده ما می‌توانیم از "ایمپلنت‌های مغزی" استفاده کنیم. نیکلاس از متخصصان حوزه هوش مصنوعی اظهار کرد: با استفاده از ایمپلنت‌های مغزی نیازی به حفظ کردن چیزها ندارید.

وی ادامه داد: با این ایمپلنت‌ها دیگر نیاز نیست که همه‌چیز را مداما از گوگل جست‌وجو کنید؛ زیرا جواب دقیقاً در مغز شما خواهد بود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید معادل یک کلمه را به زبانی دیگر بدانید، جواب را از طریق ایمپلنت هوش مصنوعی که در مغز شماست، خواهید دانست.تنها کافی است که از مغز سوال بپرسید.

این متخصص هوش مصنوعی افزود، چشم‌انداز این ایمپلنت‌ها مانند فناوری استارتاپ "نورالینک"( Neuralink) خواهد بود که توسط "ایلان ماسک" بنیان نهاده شده.این استارتاپ قصد دارد با ساخت تراشه‌های رایانه‌ای قابل کاشت در داخل مغز انسان، مرز بین بشر و ماشین را کم رنگ‌تر کند.

گفته می‌شود این تراشه حس لامسه کاربران را بازیابی می‌کند. این پردازنده سیگنال‌های پیچیده‌ای را رمزگشایی می‌کند که در داخل مغز انسان شکل گرفته‌اند؛ سپس تراشه آن‌ها را به رقم تبدیل می‌کند تا بتواند این سیگنال‌ها را پردازش کند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، در نتیجه شخصی که این تراشه در مغز وی کار گذاشته می‌شود، امکان کنترل کردن عملکرد عضلات بدن را پیدا می‌کند.کاربرد این ایمپلنت‌ها در مغز دقیقاً مانند داشتن دستیار هوشمندی است که تقریباً مانند شما فکر می‌کند. نیکلاس معتقد است که این پیشرفت بسیار نزدیک است و تا ۵ سال آینده تغییرات بزرگی را در این زمینه شاهد خواهیم بود.

تا ۱۰ سال آینده ربات‌ها جای معلمان را می‌گیرند

کارشناسان آموزشی دانشگاه باکینگهام بر این باورند که تا ۱۰ سال آینده با تحول در هوش مصنوعی و یادگیری عمیق ماشینی شغل معلمان اهمیت خود را از دست خواهد داد و ربات‌ها چه به صورت فیزیکی و یا به صورت اپلیکیشن مسائل آموزشی را به صورت اختصاصی به دانش‌آموزان ارائه خواهند کرد.

به نقل از تلگراف، پروفسور آنتونی سلدان، معاون رئیس دانشگاه باکینگهام گفت: با پیشرفت هوش مصنوعی تا ۱۰ سال آینده دیگر نیازی به روش‌های آموزشی رایج یعنی آموزش یکسان برای همه دانش‌آموزان نیست، چرا که مطالعات ما نشان می‌دهد که هر دانش‌آموز نیازمند یک روش آموزشی مشخص و مبتنی بر علایق و انگیزه‌های شخصی است.

روبات‌ها تا 30 سال آینده باهوش‌تر از انسان می‌شوند

غول فناوری «سافت‌بنک» پیش‌بینی کرده‌است که ربات‌ها تا 30 سال آینده از انسان‌ها 200 برابر باهوش‌تر خواهند شد. موگل ماسایوشی سان، میلیاردر 60 ساله حوزه فناوری، اعلام کرد که تا سال 2047 آی‌کیوی هوش مصنوعی به 10 هزار خواهد رسید. این در حالی است که متوسط آی‌کیو یا ضریب هوشی انسان 100 و 140 ضریب هوشی یک فرد نخبه است. از نظر «منسا» (Mensa)، انجمن بین‌المللی تیزهوشان با گروه‌های متعدد ملی، فقط افراد بالای 130 را به عنوان تیزهوش قبول دارد.

ماسایوشی سان، در سخنرانی اخیرش در کنفرانس طرح سرمایه‌گذاری آینده که در ریاض، در عربستان سعودی، برگزار شد، گفت: «به‌زودی آی‌کیوی هوش مصنوعی از آی‌کیوی انسان بالاتر خواهد رفت».

گفتنی است که ربات‌های انسان‌نمای مدرن مانند ربات «فلفل» (Pepper) شرکت سافت‌بنک به راحتی می‌تواند با فناوری تشخیص حالت چهره و تن صدا، احساسات انسان‌ها را بخواند. اما ماسایوشی سان می‌گوید: «30 سال دیگر مردم به قابلیت‌های سایبورگ‌های امروزی خنده‌شان خواهد گرفت. تا 30 سال دیگر، ربات‌ها احتیاجی به انسان برای یادگیری ندارند و خودشان همه چیز را یاد می‌گیرند و شاید روزی آنها هم به ما بخندند که چقدر ابلهانه مهارت‌ها را یاد می‌گیریم».

نام:
ایمیل:
* نظر: