کد خبر: ۵۳۷۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
لحظه نیوز : لغو معافیت های نفتی از سوی آمریکا علیه ایران با واکنش هایی از سوی کشورمان رو به رو شده است. قطع صدور نفت از تنگه هرمز که به عنوان شاهراه تامین و ترانزیت انرژی جهان لقب دارد یکی از این احتمال ها است.


به گزارش لحظه نیوز به نقل از گروه نشریات خبری؛ دولت آمریکا روز پنج شنبه دوازدهم اردیبهشت رسما اقدام به لغو معافیت تحریم خریداران نفت ایران کرد. بعد از این اقدام، طرح های مختلفی از سوی ایران در قبال این اقدام خصمانه مطرح شده که بستن تنگه هرمز از مهم ترین آن ها به شمار می رود. وزیر خارجه کشورمان در همین ارتباط در مصاحبه ای با شبکه الجزیره گفته بود: «اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما ناامن کند، ایران این اجازه را نخواهد داد».
به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به طیف اصلاح طلب در این باره نوشته اند: عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران سبب شده تا بار دیگر موضوع بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران به یکی از مسائل روز رسانه‌های دنیا تبدیل شود که هر طرف سعی دارد نسبت به این مسئله مانورهای مخصوص خود را داشته باشد.
عبارت های کانونی از سوی این جریان رسانه ای عبارتند از: احتمال بستن تنگه هرمز با توجه به بیشتر شدن فشار آمریکا؛ ایران نباید بهانه‌ای دست امریکایی‌ها بدهد؛ مچ‌اندازی ایران و آمریکا از تحریم تا جنگ؛ نه ایران و نه آمریکا دنبال بسته شدن تنگه هرمز نیستند؛ انجام جنگ روانی توسط امریکا.
رسانه های اصولگرا نیز در این مورد عنوان داشتند: همه مسئولان سیاسی و نظامی کشور از موضوع «ناامن کردن تنگه هرمز برای آمریکا» در صورت تحریم نفتی ایران به عنوان گزینه‌ای قدرتمند در دستان کشورمان یاد می‌کنند و حتی رسانه‌های غربی نیز به آن اذعان دارند.
بی‌ثبات‌سازی سیاسی – امنیتی از سوی آمریکا با تولید نارضایتی؛ فشار اصلی امریکا بر کشور در دو حوزه اقتصادی و فضای مجازی؛ صبر و مقاومت ایران در برابر سیاست تحریم‌های حداکثری امریکا؛ از دیگر محورهای مورد توجه این رسانه ها است.
رسانه های اصلاح طلب
................................
** احتمال بستن تنگه هرمز
محمد کیانوش‌راد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد درباره احتمال بستن تنگه هرمز با توجه به بیشتر شدن فشار آمریکا، به روزنامه آرمان گفت: طبیعی است حفظ منافع ایران برای هر ایرانی حائز اهمیت است. ایران نباید بهانه‌ای دست امریکایی‌ها بدهد اما امریکایی‌ها هم باید بدانند که ایران برای حفظ منافع حیاتی خویش اجازه نخواهد داد، راه معیشت و اقتصاد ایران مسدود و احیانا امکان فروش و صدور نفت از ایران سلب شود.»

روزنامه ابتکار با تیتر «مچ‌اندازی ایران و آمریکا، از تحریم تا جنگ» می نویسد: عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران در راستای به صفر رساندن صادرات نفت کشور از سوی آمریکا، بار دیگر گمانه‌زنی‌ها بر سر بسته شدن تنگه هرمز را تقویت کرده است. در سال گذشته و همزمان با بازگشت تحریم‌های ثانویه آمریکا، برخی از مقامات ارشد کشورمان از جمله رئیس‌جمهوری تصریح کردند که اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود، سایر کشورها نیز نخواهند توانست از تنگه هرمز نفت صادر کنند. این صحبت‌ها که موجب نگرانی جامعه جهانی شده بود البته از سوی ناظران در چند سطح تحلیل مختلف مورد بررسی قرار گرفت. نخست اینکه برخی تاکید کردند که ایران تصریح کرده اگر قرار باشد نفتش از تنگه عبور نکند، سایر کشورها نیز نخواهند توانست این کار را انجام دهند. منظور این حرف به نوعی جلوگیری از عبور نفت ایران بوده تا تلاش برای کاهش یا توقف صادرات که این مسئله به اقدام متقابل تعبیر می‌شود. در همین رابطه عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران سبب شده تا بار دیگر موضوع بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران به یکی از مسائل روز رسانه‌های دنیا تبدیل شود که هر طرف سعی دارد نسبت به این مسئله مانورهای مخصوص خود را داشته باشد. اما در این کشاکش‌ دو اظهار نظر از سوی دو مقام فعلی و سابق ایران سبب شده تا به صورت جدی‌تری فضای داخلی کشور معطوف به این سوال شود که آیا درگیری نظامی میان ایران و آمریکا متحمل است و اگر متحمل است، دو طرف نسبت به وقوع آن چه راهبردی را مدنظر دارند؟

روزنامه آرمان عنوان داشت: نه ایران و نه آمریکا دنبال بسته شدن تنگه هرمز نیستند. آمریکا با استفاده از گفتمان قدرت حاکم بر نظام بین‌الملل درپی پیشبرد اهدافش در سطح بین‌المللی است. به عبارت دیگر آمریکا با سوءاستفاده از توان و قدرت سیاسی و اقتصادی‌اش اهداف خود را در جهان دنبال می‌کند. به عنوان مثال 25 درصد از شرکت توتال که ویترین فرانسه است به آمریکا تعلق دارد. چنین است که آمریکا تماما از زور و توانش سوءاستفاده می‌کند و اصلا دنبال رعایت اصول پذیرفته شده بین‌المللی نیست.

به گزاش خبرگزای ایسنا، خالد بن احمد وزیر خارجه بحرین در گفت‌وگو با یک روزنامه سعودی به مسائلی از جمله بستن تنگه هرمز از سوی ایران، نقش ایران در سوریه و یمن و همچنین اختلافات میان واشنگتن و تهران و تأثیر آن بر منطقه پرداخت.

روزنامه ایران عنوان داشت: اعتراض ایران به حضور نیروهای آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران و حمایت از اقدامات مخربانه اسرائیل و عربستان در منطقه در کنار تشدید فشارهای تحریمی علیه ایران بر وجوه این افتراق افزوده است. اما زنگ خطر این تقابل زمانی به صدا درآمد که مقام‌های ایران در واکنش به تهدید قطع صادرات نفت ایران بر ناامن شدن صدور نفت از تنگه هرمز به عنوان استراتژیک‌ترین آبراهه جهان دست گذاشته‌اند. همه اینها در حالی است که مجموعه اقدامات تقابل‌جویانه امریکا به تهدید مورد به مورد اعضای دائم شورای امنیت رسیده است.

** به راه انداختن جنگ روانی توسط امریکا
به گزارش تارنمای خبرآنلاین، صالحی‌امیری، وزیر سابق ارشاد با بیان اینکه آمریکایی‌ها با دامن‌زدن به شایعاتی چون تهدید نظامی و احتمال جنگ و فشار روانی، می‌خواهند باعث ایجاد شکاف در جامعه ایران شوند، گفت: «می‌خواهند جامعه را دچار یأس و انفعال کنند. آنها با این ایجاد وحشت جامعه داخلی ایران، روی فضای شایعه و جنگ روانی بیش از دو استراتژی دیگر برنامه‌ریزی کرده‌اند. به عقیده من آنچه در برابر چنین فشار نابرابری اهمیت دارد، اراده یک ملت و یک حاکمیت برای یک تحریم غیرعقلانی، غیراخلاقی و بیرحمانه است

** احتمال واکنش سخت ایران نسبت به تصمصم های آمریکا
با اعلام اینکه کاخ سفید نگران واکنش ایران است روزنامه آرمان عنوان داشت: مقامات آمریکایی می‌گویند کاخ سفید نگران است که کارزار فشار حداکثری علیه ایران، واکنش سخت این کشور را درپی داشته باشد. در حالی که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از پنجشنبه گذشته تحریم کشورهای واردکننده نفت از ایران را آغاز کرده است (چه دوست چه دشمن)، برخی مقامات کاخ سفید اما هشدار می‌دهند که توقف کامل صادرات انرژی ایران سخت‌تر از چیزی است که انتظار داشتند.

رسانه های اصولگرا
.........................
** تنگه هرمز
روزنامه کیهان با عنوان اینکه آقای ظریف! قرار است تنگه هرمز را ما ناامن کنیم نه آمریکا! می نویسد: در حالی که همه مسئولان سیاسی و نظامی کشور از موضوع «ناامن کردن تنگه هرمز برای آمریکا» در صورت تحریم نفتی ایران به عنوان گزینه‌ای قدرتمند در دستان کشورمان یاد می‌کنند و حتی رسانه‌های غربی نیز به آن اذعان دارند، محمد جواد ظریف به دلایل نامعلومی تلاش دارد این مزیت را به نقطه ضعفی برای کشورمان تبدیل کند.

تارنمای مشرق نیوز در بازنشر سخنان آل‌خلیفه با عنوان 'وزیر خارجه بجرین باز اوج گرفت!' نوشت: وزیر خارجه بحرین در مصاحبه با روزنامه‌ سعودی علیه ایران و عراق موضع گرفت و طولانی شدن جنگ سعودی-اماراتی در یمن را بر عهده یمنی‌ها انداخت و به تهدید بسته شدن تنگه هرمز واکنش نشان داد.

**بی‌ثبات‌سازی سیاسی – امنیتی از سوی آمریکا با تولید نارضایتی
در بخشی از سرمقاله روزنامه جوان آمده است: همه رفتار‌های دشمن نشان می‌دهد که تمام توان خود را برای مقابله با ایران آماده کرده است و با همه آرایش، تجهیزات و ابزار به میدان مبارزه آمده است. اگرچه همگان معتقدند این آرایش فقط در عرصه جنگ نظامی نیست و همه عرصه‌های دیگر را در بر گرفته است، اما در ایران آمادگی صرفاً آرایش نظامی است و گویی در آستانه جنگ نامتقارن هستیم. آرایش دشمن بر اقتصاد و روان متمرکز است و هدف آن نیز بی‌ثبات‌سازی سیاسی – امنیتی از طریق تولید نارضایتی است.

روزنامه کیهان در بخشی از یادداشت روز خود آورده است: آرایش جنگی دشمن برای از بین بردن هویت و منافع ملی و بین‌المللی ایران موضوع کاملاً آشکاری است. تحریم‌های اقتصادی، اقدامات علیه قدرت دفاعی ایران، تضعیف متحدان منطقه‌ای ایران، اعمال فشار بر همسایگان ما برای قطع روابط با ایران و در نهایت سخن گفتن آشکار از تغییر نظام ایران علنی‌تر از آن است که کسی بتواند درباره نیات و اقدامات ضد ایرانی آمریکا تردیدی داشته باشد و آنان هم که ابراز تردید می‌کنند در واقع تردید ندارند. برخی برای آنکه روند داخلی در برابر تهاجم دشمن را با دشمن همخوان کنند و برخی هم اساساً برای آنکه در مقابل مقاومت، راه سازش را به جایی برسانند از دشمنی که آرایش جنگی گرفته، تصویر دشمنی که آماده پایان دادن به دشمنی‌های گذشته است ارائه می‌دهند!

** برجام
به گزارش خبرگزاری تسنیم، 'الیگ راژکوف' معاون مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد خودداری آمریکا از اجرای تعهداتش در قبال برجام و نقض آشکار قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت و بند 25 منشور سازمان ملل، اقداماتی در مغایرت کامل با عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای است. طرف آمریکایی پنهان نمی‌کند که هدفش از این اقدامات اعمال فشار و در نهایت سرنگونی نظام کنونی در جمهوری اسلامی است که یک کشور مستقل و عضو سازمان ملل است. مقامات واشنگتن قصد دارند هر نوع همکاری بین‌المللی با تهران را تحت کنترل خود قرار دهند. واقعیت این است که خط‌مشی ضدایرانی آمریکا که در جهت منحرف کردن وظایف مشخص در عرصه عدم گسترش هسته‌ای صورت می‌گیرد، باعث نگرانی عمیق شده است».

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، «کریستوفر فورد» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد کاخ سفید قصد دارد معافیت‌های در نظر گرفته‌شده برای همکاری‌ کشورها در پروژه‌های هسته‌ای فردو، اراک و بوشهر را تمدید کند اما دوره این معافیت‌ها از 180 روز به 90 روز کاهش خواهد یافت.آمریکا به‌هنگام خروج از برجام معافیت‌هایی را برای همکاری کشورها در برخی پروژه‌های هسته‌ای ایران در نظر گرفت تا از طریق سایر کشورها به‌نوعی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت داشته باشد. با این حال بلومبرگ گزارش داده است که دولت ترامپ قصد دارد دو معافیت‌ دیگری را که قبلاً برای برنامه هسته‌ای ایران در نظر گرفته بود، حذف کند. به‌موجب این معافیت‌ها ایران بدون مواجه شدن با مانعی از سوی آمریکا می‌توانست مازاد تولید آب سنگین خود را به عمان منتقل کند و همچنین قادر بود اورانیوم غنی‌شده مازاد بر 300 کیلوگرم خود را با کیک زرد مبادله کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، دولت آمریکا بامداد شنبه (به وقت تهران) بر خلاف مفاد توافق هسته‌ای، بخش تازه‌ای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را نیز مشمول تحریم قرار داد. آمریکا با صدور این بیانیه، عملاً کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای را از اجرای مفادی از این توافق از جمله تسهیل انتقال آب سنگین مازاد ایران به عمان، تبادل اورانیوم غنی‌شده با کیک زرد و همچنین همکاری روسیه در زمینه توسعه نیروگاه بوشهر منع کرده است.

** احتمال واکنش ایران نسبت به امریکا
روزنامه جوان نوشت: ایران در برابر سیاست تحریم‌های حداکثری امریکا سیاست صبر و مقاومت در پیش خواهد گرفت، کسانی قرار دارند که در این باره ابراز تردید می‌کنند. آن‌ها سناریویی را پیش‌بینی می‌کنند که افزایش تحریم‌ها ایران را در شرایطی سخت قرار دهد؛ شرایطی که امکان اقدامات واکنشی ایران را به شدت افزایش خواهد داد. از این منظر، آن چیزی که واکنش ایران به تحریم‌های امریکا را رقم خواهد زد، میزان اثر‌گذاری آن‌ها است.

** فشار امریکا بر اقتصاد ایران
روزنامه جوان با تیتر «اقتصاد و فضای مجازی، خط‌مقدم نبرد ایران و آمریکا» نوشت: نگاهی به شرایط کشور نشان می‌دهد فشار اصلی امریکا بر کشور در دو حوزه اقتصادی و فضای مجازی متمرکز خواهد بود و وظیفه دستگاه‌های اجرایی کشور بر اساس رهنمود‌های مقام معظم رهبری گرفتن آرایش مناسب در این دو حوزه برای مقابله با توطئه‌های دشمن است.

نام:
ایمیل:
* نظر: