کد خبر: ۵۳۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
لحظه نیوز :تلاش های آمریکا برای تحریم صنعت پتروشیمی ایران بی اثر مانده و صادرات بیش از ۲۲ میلیون تنی آن حاکی از شکست این سیاست هاست و بر این اساس این صنعت جهش بزرگ رسیدن به تولید ۱۲۱ میلیون تنی تا سال ۱۴۰۴ را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش  لحظه نیوز به نقل ازخبرنگاری شبستان ، آمریکا در سال های اخیر تلاش های بسیاری را برای تحریم نفت ایران انجام داده است و به دنبال آن برای ایجاد خلال در اقتصاد ایران صنعت پتروشیمی را نیز نشانه گرفته است. در اوایل دهه ۹۰ که امریکایی‌ها صنعت پتروشیمی ما را تحریم کردند صادراتمان ۱۲ میلیون تن در سال بود اما امروز این رقم به بیش از ۲۲ میلیون تن رسیده است بنابراین، این مسئله نشان می‌دهد تحریم صنعت پتروشیمی ایران شدنی نیست.

 

بنابراین گزارش در تحریم‌های اوایل دهه ۹۰ که حتی قطعنامه سازمان ملل متحد نیز پشتیبان آن بود و بسیاری از کشور‌ها مجبور بودند از آن تبعیت کنند، تلاش امریکایی‌ها به جایی نرسید، حالا که آن‌ها تنها هستند و بسیاری از کشور‌ها با تحریم‌های یکجانبه امریکا مخالف هستند، تحریم صادرات محصولات پتروشیمی ایران یک امر غیرممکن است.

 

این در حالی است که بنا به گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی امروز (جمعه 13 اردیبهشت) در نشست خبری در حاشیه سومین روز از بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت گاز و پتروشیمی، صنعت پتروشیمی مانند نفت تحریم پذیر نیست چرا که در حوزه صادراتی نفت خام مبادی صادراتی قابل شناسایی و تشخیص است اما در پتروشیمی با ۳۵۰  نوع محصول مواجه ایم که صدها خریدار در ده ها نقطه جهان دارد.

بنا به گفته «بهزاد محمدی» تنوع قابل توجه مشتریان و محصولات پتروشیمی باعث تداوم صادرات و حمل  زمینی و دریایی تولیدات به مبادی صادراتی می شود و صنعت پتروشیمی با همکاری هلدینگ‌های صادراتی کارگروهی را برای مقابله با تحریم‌ها تشکیل داده و از هفته آینده جلسات خود را آغاز می کند و به هر حال باید در صنعت پتروشیمی خطرات احتمالی ناشی از تحریم‌ها را کنترل کنیم.

 

پایگاه خبری شرکت ملی پتروشیمی به نقل از وی در مورد برنامه کلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی آورده است: «با ۱۰۳ طرح مواجه هستیم که از این تعداد ۳۹ طرح در حد مجوز آماده‌سازی ، تامین دانش فنی و تامین سرمایه هستند و پیشرفت کلی آنان زیر ۲۰ درصد قرار دارد و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش می‌کند تا در معرفی این طرح‌ها به سیستم بانکی همکاری داشته باشد.»

 

وی با اشاره به اینکه ۵۳ طرح باقی مانده زنده و فعال در صنعت پتروشیمی وجود دارد که از این تعداد ۳۰ طرح زیر ۲۰ تا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ۲۳ طرح بالای ۴۰ تا ۹۹ درصد پیشرفت دارند از بین این ۲۳ طرح ۱۸ طرح منتخب شده که سه تا در سال ۹۸ به بهره برداری و تولید پایدار می‌رسند، اضافه کرده است: «۱۵ طرح در سال ۹۹ بهره‌برداری می‌شوند که می‌تواند مصداق بارز جهش دوم صنعت پتروشیمی باشد و ظرفیت را از ۶۴ میلیون تن به ۹۴ میلیون تن می‌رساند یعنی ۴۶ درصد افزایش ظرفیت خواهد بود در حقیقت ۳۱ میلیون تن محصول قابل فروش در حال حاضر وجود دارد که با بهره‌برداری از این ۱۸ طرح به ۵۱ میلیون تن می‌رسد یعنی ۷۰ درصد افزایش محصولات قابل فروش در ابتدای سال۱۴۰۰ افزایش داریم که مصداق جهش دوم است.»

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه درآمدزایی صنعت پتروشیمی بعد از بهره برداری از ۱۸ طرح در 2 سال آینده گفته است: «میزان درآمد از ۱۷.۱ با افزایش ۸ میلیارد دلاری به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و صنعت با ۴۶ درصد افزایش ظرفیت و ۴۶ درصد افزایش درآمد ناشی از فروش محصولات روبرو خواهد بود با این اوصاف در حالی که بیش از ۵۳ درصد به بهره‌برداری برسند با فرض اینکه در این سال‌ها طرح جدیدی تعریف نشود پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی به ۱۲۱ میلیون تن برسد قطعاً این مدت با معرفی طرحهای جدید نیز همراه خواهد بود که رشد صنعت ۸۴ تا ۸۵ درصد است تعهد ما نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان تا سال ۱۴۰۰ بود که ۹۰ میلیون تومان آن محقق می شود.»

 

این گزارش می افزاید: صنعت پتروشیمی دو هاب عملیاتی مهم دارد.قدیمی‌ترین هاب صنعت پتروشیمی به نام ماهشهر اوایل دهه پنجاه راه‌اندازی شده که در آن ۲۰ مجتمع تولیدی در حال فعالیت است، در هاب عسلویه نیز ۱۶ مجتمع در حال تولید هستند. بخش سوم تولید در صنعت پتروشیمی مربوط به سایر مناطق کشور است که ۱۹ مجتمع در بستر آن مشغول به تولید هستند.

 

حجم تولید صنعت پتروشیمی ۵۵ میلیون تن است که بخشی از این میزان تولید به شکل داخلی در صنعت مصرف می‌شود و ۳۱ میلیون تن به شکل محصولات پلیمری، شیمیایی و غیر شیمیایی در حال تولید است. ۱۸ گروه محصول  در حال تولید است که ۳۰۰ گرید از آن متعلق به محصولات پلیمری و ۴۴ نوع آن مربوط به محصولات شیمیایی است.

 

همچنین ۳۱ میلیون تن محصول قابل فروش در صنعت پتروشیمی در حال تولید است که ۲۲ و نیم میلیون تن آن صادر می‌شود. ۳۰ کشور از آسیا و اروپا از مقاصد صادراتی صنعت پتروشیمی کشورمان هستند./

نام:
ایمیل:
* نظر: