کد خبر: ۵۳۷۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
لحظه نیوز :جلالی گفت: نگاه اقتصادی کشورمان دریا محور نیست و حتی گاهی روند اقتصادی دریا‌ها با منابع مناطق خشکی برنامه ریزی می‌شود.

نگاه اقتصادی کشور باید دریا محور شود/تفهیم نام خلیج فارس با منطق و اسناد بین المللیبه گزارش  لحظه نیوز به نقل از خبرنگاران جوان ،  سعید جلالی، مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور در نشست تخصصی خلیج فارس که در سازمان نقشه برداری برگزار شد اظهار کرد: از دیرباز ایرانیان ساکن خلیج فارس، زندگی خود را با دریا مطابقت می‌دادند و هیچگاه با مسایل بزرگی نظیر نام رسمی خلیج فارس، شعارگونه رفتار نکرده اند.

وی افزود: انتظار داریم سواحل مکران به جایگاه جمعیت و قلب تپنده اقتصادی ایران تبدیل شود، اما متاسفانه خبری از تمرکز جمعیتی نیست.

جلالی گفت: در اغلب مواقع برنامه ریزی‌های اقتصادی از خشکی به دریاست یعنی نگاه اقتصادی دریا محور نداریم. حتی  روند اقتصادی دریا‌ها هم با منابع مناطق خشکی برنامه ریزی می‌شود.

مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور گفت: این امر سبب می‌شود که مسافرانی که به پهنه دریایی کشورمان وارد می‌شوند تجربه‌های اقتصاد دریا محور ما را جدی نگیرند و تداوم این شرایط عملا اقتصاد دریا محور را به زوال و انکار دچار می کند.


وی ادامه داد: چند نقطه از نقاط دریایی از جمله هرمزگان و بوشهر را برای مدیریت به استان‌ها دور از دریا‌ها منتقل کردیم که معتقدم باید استقلال اقتصادی به خود نقاط مذکور داده شود.

جلالی بیان کرد: تمدن گذشته نشان می‌دهد در ادوار گذشته تاریخی یک هزار و ۲۰۰ کشتی را برای تجارت جهانی با تجربه بین المللی مدیریت می‌کند و با مدیریت بدور از احساسات تجارت مادی و پارسی خوبی را رقم می‌زند.

در حال تکمیل...

نام:
ایمیل:
* نظر: