کد خبر: ۵۳۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
لحظه نیوز : درحالیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب توافقنامه برجام صحه گذاشته است؛ سفیر فرانسه در آمریکا مدعی شد که دلیلی برای غنی سازی اورانیوم توسط ایران پس از توافقنامه برجام وجود ندارد.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از روز یکشنبه ایرنا، اظهارات' ژرار آرود ' سفیر فرانسه در آمریکا در حالی است که او نقض تعهدات برجامی از سوی آمریکا و کارشکنی های دولت های غربی در این خصوص را نادیده گرفته است.
اظهارات سفیر فرانسه در آمریکا مبنی بر بازگشت دوباره تحریم های ضد ایرانی در صورت غنی سازی اورانیوم از سوی ایران پس از برجام، درحالی مطرح می شود که با خروج یکجانبه آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته، کاخ سفید همه تحریم های هسته ای علیه ایران را بازگرداند. تحریم هایی که با هدف اقتصادی علیه ایران صورت گرفت.
وی در این پیام توییتری نوشت : اینکه بگویم ایران پس از انقضای برجام اجازه دارد اورانیوم غنی سازی کند، اشتباه است.
نماینده دولت فرانسه در آمریکا به موضوع ان پی تی و پروتکل الحاقی نیز اشاره کرد و گفت که ایران باید تحت نظارت های شدید ثابت کند که فعالیت های هسته ای آن غیرنظامی است.
طی سالهای اخیر، آژانس ببن المللی انرژی اتمی به عنوان یک نهاد مستقل ناظر بر فعالیت های هسته ای دستکم طی 14 گزارش مستند و مکتوب پایبندی ایران را به تعهدات هسته ای اعلام کرده است .
سفیر فرانسه در واشنگتن مدعی شد: همانگونه که در سال 2002 گفتیم غنی سازی اورانیوم بدون برنامه غیرنظامی موثق براساس ان پی تی غیرمجاز بود. ما در سال 2025 نیز اگر لازم باشد می توانیم همانگونه پاسخ دهیم. تحریم ها اعمال شد و باز می تواند اعمال شود.هیچ «غروبی» بعد از برجام وجود ندارد.
سفیر فرانسه ادامه داد: از آنجایی که روسیه اورانیوم غنی شده برای نیروگاه هسته ای بوشهر را تامین می کند، لذا هیچ دلیلی برای غنی سازی گسترده اورانیوم توسط ایران پس از برجام وجود ندارد.
جمهوری اسلامی ایران در حالی به توافق هسته ای پایبند و متعهد باقی مانده که نیم نگاهی نیز به اصل «بازگشت پذیری» مندرج در برجام دارد و آن طور که مقامات جمهوری اسلامی تاکید دارند، عملیاتی سازی این اصل نامحتمل و دور از ذهن نیست.
مقامات سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده اند که «هیچ نگرانی از بازگشت به قبل از برجام نداریم و اگر نیاز باشد به جایگاهی ده ‌ها برابر بهتر از قبل باز می‌ گردیم.»
از نگاه تحلیلگران، رجوع به اصل بازگشت پذیری و ازسرگیری فعالیت های هسته ای ایران با توجه به بومی سازی این فناوری دشوار به نظر نمی رسد اما پایبندی تهران به برجام خط بطلانی بر ادعاهای یک دهه ای دشمنان ایران است که ایران را به تلاش برای تولید و کاربرد سلاح های کشتار جمعی متهم می کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر: