کد خبر: ۵۳۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
لحظه نیوز :شهرستان‌ گناوه در سال‌های اخیر یکی از پر رونق‌ترین شهرهای گردشگری جنوب کشور بوده است که مردم ایران از هر فرصتی برای سفر به این شهر استفاده می‌کنند تا از مناظر طبیعی و بازار این شهر استفاده کنند و کمتر کسی است که به استان بوشهر وارد شود و حداقل یکبار به گناوه سفر نکرده باشد

صحنه‌های زیبای قایق‌های ماهیگیری و تفریحی در کرانه‌های دریای این شهر که برخی آرام گرفته‌اند و برخی در حال حرکت به سوی آب‌های نیلگون هستند، شما را به سوی خود می‌خواند تا دمی فارغ از درگیری‌های زندگی به زیبایی‌های آن نیز نگاه کنید.

پررونق‌ترین بندر گردشگری کشور در ایام نوروز را بهتر بشناسید+ تصاویر

به گزارش  لحظه نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان گناوه، شهرستان‌ گناوه در سال‌های اخیر یکی از پر رونق‌ترین شهرهای گردشگری جنوب کشور بوده است که مردم ایران از هر فرصتی برای سفر به این شهر استفاده می‌کنند تا از مناظر طبیعی و بازار این شهر استفاده کنند و کمتر کسی است که به استان بوشهر وارد شود و حداقل یکبار به گناوه سفر نکرده باشد.

 

بندر گناوه با مساحتی در حدود یک هزار و 837 کیلومترمربع، شهری با پیشینه دور و دراز و با جاذبه‌های گردشگری و موقعیت تجاری بسیار مناسب در شمال استان بوشهر و در نزدیکی شهرستان دیلم واقع شده است. این شهرستان از شمال غربی به شهرستان دیلم، از شمال شرقی به استان فارس، از مشرق به شهرستان دشتستان، از جنوب به شهرستان بوشهر و از مغرب به خلیج فارس منتهی می شود. 

شهر گناوه از اقوام مختلفی تشکیل شده است. مهاجرینی که از روستاهای اطراف شهرستان به آن مراجعه کرده‌اند، ریشه‌های لری دارند. اعراب نیز محله مخصوص خود را دارند. همچنین از اقوام دشتی نیز در گناوه ساکن هستند. آب و هوای گناوه گرم و مرطوب است و در دسته مناطق گرمسیر کشور محسوب می‌شود.

در سال‌های بسیار دور دریانوردان، ملوانان و جهانگردانی از راه دریا و خشکی به بندری پای می‌نهادند که از رونق تجارت بازرگانی، اقتصاد پویا، سواحل کم‌نظیر، صفحه‌های مرجانی زیبا، مردمانی مهمان نواز و مردان بزرگ و دانشمند برخوردار بود. آن‌ها آوازه این بندر را به دیار خود می‌بردند و از مردمان، بزرگان و جذابیت‌های این مروارید خلیج فارس چه نقل‌هایی که در دیار خود نمی‌کردند.


مردان بزرگی  از راه دریا و خشکی بر خاک این بندر پا نهادند و در سفرنامه‌های خود  آن را بندری جاودانه و زیبا نامگذاری کردند. شاعرانی که آن را معدن مروارید نامیدند. از این بندر بود و از این دیار بود که ابوسعید و پسرش طاهر پای به عرصه وجود گذاشتند و حکومت قرمطیان را بنا گذاشته و گسترش دادند و در برابر ظلم خلفای عاسی ایستادند.

در گذر زمان این بندر جاودان دو بار ویران شد و باز قامت افراشت و زنده ماند تا فرزندان خود را در برگرفته و با آنان زندگی کند.  مروارید خلیج فارس، بندرگناوه که بعضی به آن جنابا، گنابا، و گنوه می‌گفتند و عده‌ای به آن گندابه، جانابه و گنابه نام نهادند و کسانی از آن با نام گنفه، «گنافه» و «گنبه» نام می‌بردند.گناوه بر اساس کشفیات باستان شناسان قدمت آن به ایلامی‌ها می‌رسد و بعدها توسط عثمان ابن العاص در 19 هجری فتح شد.

گناوه کنونی در ساحل خلیج فارس و میان بوشهر بندر دیلم به فاصله هیجده کیلومتری شرق خورامام حسن واقع است. گناوه قدیم در یک نیم دایره در جانب شمالی شهر کنونی بر این شهر محیط می‌باشد. از گناوه قدیم نقاطی باقی‌مانده که امروزه به نام‌های تیرسول به معنی شن فشرده و یکپارچه در زبان محلی، عبدامام و تل گوری، تل مناره، بَتون و بلاخره تل امام زاده خوانده می‌شود. هر یک از این نقاط دارای گذشته‌های دور است که ویرانی‌های قدیم را درخود جای داده‌است.

درحال حاضر از گناوه قدیم جز آثار سنگ‌ها و پی‌های مدفون در زیر خاک و بازمانده طاق نماهای سنگی آثاری مشهود نیست. گاه‌وبیگاه در درون گودال‌ها و حفره‌ها و در زیر پی‌های عمارت های ویرانه، سکه‌ها و دست افزارها و مصنوعات سنگی و سفالی یافت می‌شود.

شهرستان گناوه به علت برخورداری از سواحل ماسه‌ای بسیار زیبا از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است.

بازار گناوه نیز بازار بزرگی است که هر ساله میزبان میلیون‌ها نفر از مردم سراسر ایران است که برای خرید به این شهر می‌آیند.

 

ساحل ماسه‌ای و دریای گناوه
ماسه‌ای بودن ساحل بندر گناوه از ویژگی‌های برجسته‌ای است که کمتر در مناطق ساحلی ایران نظیر آن را می توان دید.

سواحل ماسه‌ای و دریا در بندرگناوه مکان بسیار خوبی برای ثبت تصاویری زیبا و تجربه‌ اسب‌سواری ساحلی، قایق‌سواری و شنا هست. هم‌چنین کمپ‌های اقامتی و توریستی نیز در سواحل زیبای بندر گناوه قابل دسترسی است.

 

صحنه‌های زیبای قایق‌های ماهیگیری و تفریحی در کرانه‌های دریای این شهر که برخی آرام گرفته‌اند و برخی در حال حرکت به سوی آب‌های نیلگون هستند، شما را به سوی خود می‌خواند تا دمی فارغ از درگیری‌های زندگی به زیبایی‌های آن نیز نگاه کنید. 


تماشای لحظه‌های طلوع و غروب خورشید را در کنار دریا فراموش نکنید که آرامشی بی‌نظیر به همراه دارد.

اماکن زیارتی و امامزاده‌ها
در کنار جاده بندر گناوه به دیلم، آرامگاه امامزاده سلیمان بن علی مشهور به شاهزاده سلیمان در عمارتی مستطیلی شکل قرار گرفته است. اهالی بندر گناوه اعتقاد دارند سلیمان بن علی از فرزندان چهارمین امام شیعیان، یعنی حضرت زین العابدین (ع) است.

ساخت معماری مرقد این امامزاده به دوران صفویه باز می‌گردد. گنبد این امامزاده در نگاه اول ما را به یاد گنبد مشهور دانیال نبی در شوش و معماری سواحل خلیج فارس می‌اندازد اما تفاوت‌های بسیاری با آن دارد. این گنبد فیروزه‌ای به شکل کثیرالاضلاع منظم و دوازده ترک (دوازده وجهی) ساخته شده است. پلکان‌های گنبد بر روی قاعده مدورش ساخته شده و رنگ فیروزه‌ای آن حالتی معنوی به بنا داده است. این گنبد و پایه‌های آن احتمالا از دوران قدیمی‌تری نسبت به سایر قسمت‌های بنا به یادگار مانده است.

 

اتاق های بنا هیچ تزئیناتی ندارند و چارطاقی‌ها نسبت به گنبدها جدیدترند. سنگ قبر این امامزاده بسیار ساده طراحی شده و از تمام قسمت‌ها جدیدتر است. از دیگر اماکن زیارتی و امامزاده های شهرستان گناوه می توان به امامزاده سیدقاسم بن حمزه بن موسی الکاظم علیهم السلام معروف به شاه صدرالدین در گمارون و زیارتگاه بی‌مره در محله امامزاده گناوه را نام برد.


برج خان بندر ریگ
برج خان واقع در شهر بندرریگ از توابع شهرستان گناوه یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر و شهرستان گناوه در جنوب ایران است.
برج خان بنایی است تاریخی که تعلق به خانعلی حیات داوودی است. تاریخ بنای برج به سال ۱۷۷۷۷ میلادی بر  می‌گردد. سبک معماری این بنا، بیت میلانی است.

نمونه این برج در کشورهای حوزه خلیج فارس و ساختمان‌های بافت قدیم شهر زیاد وجود دارد. ساختمان دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده و از نوع حیاط مرکزی است که اتاق‌ها اطراف و حوض در وسط حیاط تعبیه شده‌است. بنای برج دو طبقه است که در هر طبقه دارای دو اتاق به ابعاد ۵×۵ است و بین آن‌ها راه رو وجود دارد. جلو اتاق‌ها طارمه یا بالکن واقع است که با ۱۴ ستون از نمای روبه رو نگه داشته شده‌است.  پشت بام دارای سرستون‌هایی با گل میخ گلوله‌ای است که چون نگهبانی به نظر می‌رسند که روبه روی خلیج فارس به مراقبت از برج ایستاده‌اند.

مصالح به کار رفته در ساختمان، سنگ‌های اسفنجی است که شامل فسیل‌ها، مرجان، گوش ماهی و صدف‌های دریایی است. ملاط به کار رفته ساروج و پوشش ساروج و پوشش سقف از چوب صندل(چندل) نوعی چوب مخصوص است که از هندوستان و مومباسا می‌آوردند.  تزیینات روی آن حکاکی شده‌است. هم چنین بنا دارای پرده کرکره‌های چوبی از پشت یعنی بیرون اتاق هاست. هلال‌های رنگی، زیبایی خاصی به ساختمان بخشیده‌است و نیز گره چینی‌های زیبای درها و پنجره‌ها و گنجه‌های دیواری جالب توجه‌است. گچ‌بری‌های زیبایی داخل بنا و در  سر درها به کار رفته که شکل خاصی به ساختمان بخشیده‌است. قاب چوبی آیینه‌های نصب شده در اتاق‌ها و چوب لباسی و تزیینات چوبی که به شکل دم حیوانات و سر بز کوهیٍ می‌باشد، بر زیبایی ساختمان افزوده‌است.

ساحل صخره ای و بکر مال قاعد
روستای مال قائد دارای آثار باستانی و اماکن دیدنی بسیاری است که از جمله آنها می‌توان به ساحل صخره‌ای آن اشاره کرد که بی شک زیباترین ساحل صخره‌ای در تمام جنوب کشور در مال قائد دیده می شود. امواج خشمگین با تاخت و تاز خود حفره‌ها و غارهایی در ساحل ایجاد کرده‌اند که هر کدام از آنها چندین تن را در خود جای می‌دهد و دیدن آنها خالی از لطف نیست.

 

علیرغم این نعمت‌های خدادادی، طبیعت زیبا و موقعیت ویژه اما شهرستان گناوه تاکنون از نظر اعتبارات و ایجاد زیرساخت های لازم از سوی مرکزنشینان به طور ویژه دیده نشده است که باید مدیران هر چه بیشتر برای پیشرفت و ایجاد زیرساخت های این شهرستان تلاش کنند تا این مروارید خلیج فارس به جایگاه واقعی خود در کشور برسد.

گزارش از : امیرحسین جلال پور

نام:
ایمیل:
* نظر: