کد خبر: ۵۳۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
لحظه نیوز :مپنا همراه ۴۱ شرکت زیرمجموعه خود در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی، همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و حمل و نقل فعالیت می کند و حالا با توسعه فعالیت ها شاهد صادرات محصولات گروه صنعتی مپنا به کشورهای مختلف هستیم.
 

به گزارش لحظه نیوز به نقل از شیستان ، مپنا، یک بنگاه اقتصادی ایرانی است که به همراه ۴۱ شرکت زیرمجموعه خود، تحت عنوان «شرکت گروه مپنا» در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی، همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و حمل و نقل ریلى، به صورت پیمانکار اجرایی کلید در دست (EPC) و سرمایه‌گذاری خصوصی (IPP) فعالیت می‌کند.

 

گروه مپنا از آغاز تأسیس در سال ۱۳۷۱، اجرای نزدیک به یکصد اَبَر پروژه به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت کرده است. علاوه بر آن، ۶۰ محصول گوناگون و ۸۵ نوع خدمات مختلف را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

 

شکل‌گیری گروه مپنا، با تأسیس «شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران» یا به اختصار «مپنا» در ۲۲ مرداد ماه سال ۱۳۷۲ خورشیدی و توسط وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌شود. پیش از تأسیس شرکت مپنا، تمامی امور اجرایی پروژه‌های نیروگاهی حرارتی ایران، توسط شرکتهای خارجی انجام می‌شد. هدف اصلی از تأسیس این شرکت، در ابتدا پیمانکاری عمومی پروژه‌های نیروگاهی به صورت کلید در دست بود.

 

این گروه در حوزه های فعالیی خود در طی این سال ها اقدامات فراوانی را انجام داده است و مدیرعامل گروه صنعتی مپنا وابسته به وزارت نیرو خبر داده که ماشین آلات و تجهیزات ساخت این گروه به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

 

ایرنا به نقل از «عباس علی آبادی» نوشته است: «اکنون کشورهای اندونزی، عمان، پاکستان، عراق، سوریه، روسیه و کشورهای اروپایی و آفریقایی از وارد کنندگان محصولات گروه صنعتی مپنا هستند. صنعت برق ایران آمادگی دارد تا با کشورهای مختلف همکاری فنی و مهندسی داشته باشد.»

 

علی آبادی گفته است: «سالانه 8 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق داریم که مازاد بر نیاز کشور است. حداکثر نیاز داخل کشور بین سه تا چهار هزار مگاوات است و می توان مابقی آن را به خارج از کشور صادر کرد.»

 

بنابراین گزارش، شرکت گروه مپنا در گروه «شرکت‌های پیمانکاری برتر ایران» رتبه نخست را به جهتِ میزان فروش بر اساس صورت‌های مالی سال 1396 به خود اختصاص داد.

 

بیست و یکمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران، هشتم بهمن ماه 97 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد که بسیاری از شرکت‌های گروه مپنا در مجموع 500 شرکت برتر ایران جای گرفتند. در لیست یکصد شرکت برتر کشور، «شرکت گروه مپنا» رتبه 23 را به دست آورد و در میان شرکت‌های پیمانکاری، رتبه نخست از نظر میزان فروش/درآمد و رتبه 10 بالاترین ارزش افزوده را به خود اختصاص داد.

 

صعود یک پله‌ای «شرکت گروه مپنا»، صعود 15 پله‌ای «شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه 2)»، صعود 42 پله‌ای «شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا»، صعود 4 پله‌ای «شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه 1)»، صعود 18 پله‌ای «شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا (پارس)»، صعود 52 پله‌ای «شرکت بهره‌برداری و تعمیراتی مپنا» و صعود 33 پله‌ای «شرکت تولید برق توس مپنا» در قیاس با رتبه‌بندی سال گذشته در این دوره است.

 

همچنین در میان پانصد شرکت برتر، نام هشت شرکت‌ دیگر زیرمجموعه گروه مپنا شامل «شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)» با رتبه 93، «شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه 2)» با رتبه 125، «شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا» با رتبه 132، «شرکت نیرپارس» با رتبه 134، «شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه 1)» با رتبه 143، «شرکت نصب‌نیرو» با رتبه 149، «شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا» با رتبه 165، «شرکت تولید برق عسلویه مپنا» با رتبه 170، «شرکت بهره‌برداری و تعمیراتی مپنا» با رتبه 179 در بین صد شرکت دوم قرار گرفته است.

 

برخی دیگر از شرکت‌‌های زیرمجموعه گروه مپنا شامل «شرکت تعمیرات و توسعه بهره‌برداری ریلی مپنا» رتبه 211، «شرکت مهندسی و پشتیبانی نیروگاهی البرز توربین» رتبه 219، «شرکت تولید برق توس مپنا» رتبه 242، «شرکت تولید برق پرند مپنام رتبه 275، «شرکت مهندسی و ساخت تجهیزات سپاهان مپنا» رتبه 297، «شرکت مهندسی موادکاران» رتبه 338، «شرکت تولید برق خوزستان مپنا» رتبه 347، «شرکت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا» رتبه 365، «شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا» رتبه 384 و «شرکت مشاوران انرژی تهران» رتبه 499 را به دست آوردند.

 

همچنین رتبه‌ نخست گروه «ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع فلزی» به «شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)»، رتبه چهارم به «شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا»، رتبه پنجم به «شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا»، رتبه هجدهم به «شرکت مهندسی و ساخت تجهیزات سپاهان مپنا» و رتبه بیستم به «شرکت مهندسی موادکاران» رسید.

 

در گروه «خدمات فنی و مهندسی» رتبه 27 به «شرکت تعمیرات و توسعه بهره‌برداری ریلی مپنا» تعلق گرفت. رتبه 15 «گروه انرژی شرکت‌های اول از نظر شاخص بهره‌وری کامل عوامل (TFP) در گروه‌های صنعتی» به «شرکت تولید برق توس مپنا» و رتبه‌های هشتم، نهم، یازدهم و سیزدهم در «گروه شرکت‌های پیمانکاری» به «شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه 2)»، «شرکت نیرپارس»، «شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه 1)» و «شرکت نصب‌نیرو» اختصاص یافت
نام:
ایمیل:
* نظر: