کد خبر: ۵۳۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
لحظه نیوز :حسن روحانی اظهار کرد: اصرار من این است که مجلس شورای اسلامی وزارت تجارت و بازرگانی را از صنعت جدا کند. اگر می‌خواهیم برای مردم خرید اجناس کمتر معطل شوند راه دیگری وجود ندارد مگر این که وزارت بازرگانی تشکیل شود در غیر این صورت مشکلات در این بخش ادامه پیدا می‌کند. این مشکل برای همه مر دم است و من از همه شما نمایندگان خواهش می‌کنم تا وزارت بازرگانی از صنعت مستقل شود.

روحانی در مجلس: انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته است

سخنان رییس جمهور برای دفاع از وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دقایقی قبل در صحن علنی مجلس آغاز شد.

به گزارش  لحظه نیوز به نقل از «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسه اظهار کرد: همه می‌دانیم که سلامت و بهداشت، پیشگیری از بیماری‌ها و توریسم سلامت دارای اهمیت است. انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته است.

وی با بیان اینکه روشن است که در این چهل سال چه قدم‌های مهمی در راه سلامت برداشته شده است، بیان کرد: قبل انقلاب کل پزشکان کشور ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بود که ۶ هزار نفر از آنها پزشکان خارجی بودند. در تخصص‌های مختلف، نیازمند دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم. به جای ۱۴ هزار پزشک امروز ۱۴۰ هزار پزشک خدمت می‌کنند و ۶۱۰۰ نفر ورودی دانشجوی پزشکی داریم.

رئیس‌جمهور گفت: جمعیت از ۳۶ میلیون نفر به ۸۲ میلیون نفر رسیده است. حرکت ما در این زمینه حرکت صحیحی بوده است. البته این بدان معنا نیست که در بخش سلامت، اشکالی نداریم، بلکه ضعف و اشکال داریم اما در مقایسه با چهل سال پیش، پیشرفت کشور قابل ملاحظه است.

سخنان رییس جمهور برای دفاع از وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دقایقی قبل در صحن علنی مجلس آغاز شد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسه اظهار کرد: همه می‌دانیم که سلامت و بهداشت، پیشگیری از بیماری‌ها و توریسم سلامت دارای اهمیت است. انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته است.

وی با بیان اینکه روشن است که در این چهل سال چه قدم‌های مهمی در راه سلامت برداشته شده است، بیان کرد: قبل انقلاب کل پزشکان کشور ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بود که ۶ هزار نفر از آنها پزشکان خارجی بودند. در تخصص‌های مختلف، نیازمند دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم. به جای ۱۴ هزار پزشک امروز ۱۴۰ هزار پزشک خدمت می‌کنند و ۶۱۰۰ نفر ورودی دانشجوی پزشکی داریم.

رئیس‌جمهور گفت: جمعیت از ۳۶ میلیون نفر به ۸۲ میلیون نفر رسیده است، اما آمارها در بخش بهداشت و درمان ده، دوازده و یا پانزده برابر شده است. حرکت ما در این زمینه حرکت صحیحی بوده است. البته این بدان معنا نیست که در بخش سلامت، اشکالی نداریم، بلکه ضعف و اشکال داریم اما در مقایسه با چهل سال پیش، پیشرفت کشور قابل ملاحظه است.

وی با اشاره به این که امروز پزشک ایثارگر کم نداریم، بیان کرد: البته در میان همه اقشار ممکن است افراد کمی باشند که همه ویژگی‌های آنها مطلوب جامعه نباشد، اما پزشکان همواره مؤمن، ایثارگر، فداکار و مورد احترام مردم بوده‌اند. رسم ما هم این بوده که به عالمان، دانشمندان و همچنین پزشکان احترام می‌گذاشتیم و این یکی از اخلاق شایسته و درست مردم ما است.

روحانی ادامه داد: در سال ۹۲ قول داده بودم که تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز مردم و کاهش مخارج بیماران را در دولت پیگیری کنم. ما از اوایل دولت یازدهم هم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم و از اوایل سال ۹۳ این طرح اجرایی شد. در اجرای این طرح دکتر قاضی زاده، وزیر بسیار پر تلاش و مخلص و ایثارگر ما نقش ارزشمندی داشت. امیدوارم در تاریخ کشور ما در کنار طرح تحول سلامت همیشه نام دکتر هاشمی هم ماندگار باشد. یکی از تاسف‌های ما این است که دوست عزیز و پرتلاشمان نتوانست تا پایان راه در کنار ما بماند. وی فردی خدوم و جهادی است و آشنایی من با او به دفاع مقدس باز می‌گردد.

وی با اشاره به این که در طرح تحول سلامت کار بزرگی انجام شد که این کار با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی به پیش رفت، تصریح کرد: بدون هماهنگی با مجلس شورای اسلامی دولت شاید نتواند به خوبی هیچ کاری را انجام دهد. از همین جا از رئیس مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه و نمایندگان به خاطر تصویب چهار لایحه مهم علیه پولشویی و تروریسم تشکر می‌کنم. این اقدام مهم از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی در تاریخ کشور ما ثبت می‌شود. ما همواره پیشتاز مبارزه با تروریست بوده‌ایم و نباید اجازه دهیم عده‌ای که دستشان به خون مردم آلوده است مدعی مبارزه با تروریسم باشند و بهانه به آنها دهیم که به ما اهانت کنند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که در پنج، شش سال گذشته قدم‌های بسیار خوبی در طرح تحول سلامت برداشته شده است، خاطرنشان کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب تخت‌های بیمارستانی ما ۵۵ هزار تخت بود، اما امروز به ۱۲۹ هزار و ۶۰۰ تخت رسیده است. در طرح تحول سلامت اقدامات مهمی برای تجهیز امکانات پزشکی انجام شد، ساخت ۲۴ هزار تخت جدید و بازسازی ۴۴ هزار تخت. از سویی مخارج پزشکی برای بیماران بستری در شهرها به زیر ۱۰ درصد و در روستاها به پنج درصد رسیده است. ما با طرح تحول سلامت، سلامت را به زندگی مردم نزدیک‌تر کرده‌ایم. اگر در آغاز انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت وجود داشت امروز این آمار به ۱۲ برابر یعنی ۱۸ هزار خانه بهداشت رسیده است. اگر پزشکان متخصص ما فقط در شهرهای بزرگ بودند، امروز این پزشکان تا مناطق مرزی حضور دارند و در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها فاصله مردم با پزشک متخصص فاصله کمی است.

روحانی گفت‌: بسیاری از سران کشورهای دنیا در دیدارهای دوجانبه شگفتی خود را نسبت به طرح تحول سلامت اعلام کردند و گفتند که چگونه این طرح با عظمت در ایران اجرایی شده است. خیلی از کشورهای صنعتی و بزرگ در اجرای این طرح به خوبی موفق نبودند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز نیاز به خارج از کشور برای درمان رفع شده است و ما حتی گردشگر سلامت داریم، در این باره گفت‌: تعداد زیادی از مردم کشورهای همسایه و حتی ایرانیان ساکن اروپا و آمریکا برای جراحی به ایران می آیند. نه این که ایران چون ارزان‌تر است، بلکه آنها به جراح ایرانی اطمینان بیشتری دارند، البته برای نجات بیمار همه بخش‌های درمان باید دست به دست هم دهند، زیرا اگر بهترین جراح هم وجود داشته باشد، اما مراقبت‌های بعد از عمل خوب نباشد بیماری جدیدی ایجاد می‌شود. همان قدر که پزشک مهم است، پرستار و سایر بخش‌های درمان هم مهم هستند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که در سال ۹۲ یکی از مشکلات مردم مساله دارو بود، گفت‌: بسیاری از داروها نایاب و گران بود، اما مشکل دارو امروزه حل شده است. در آغاز پیروزی انقلاب فقط ۲۵ درصد از داروها در داخل تولید می‌شد، اما امروز این آمار به ۹۵ درصد رسیده است. ما می‌توانیم تسهیلات بیشتری را فراهم کنیم تا صادرکننده دارو باشیم. در حال حاضر در برخی از بخش‌ها هم حتی به اروپا صادرات داریم.

روحانی با اشاره به این که وزارت بهداشت برای پیشبرد امور خود به بسیاری دیگر از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت متصل است، در این خصوص گفت‌: اصرار من این است که مجلس شورای اسلامی وزارت تجارت و بازرگانی را از صنعت جدا کند. اگر می‌خواهیم برای مردم خرید اجناس کمتر معطل شوند راه دیگری وجود ندارد مگر این که وزارت بازرگانی تشکیل شود در غیر این صورت مشکلات در این بخش ادامه پیدا می‌کند. این مشکل برای همه مر دم است و من از همه شما نمایندگان خواهش می‌کنم تا وزارت بازرگانی از صنعت مستقل شود.

مهمترین بخش های اظهارات روحانی:

در کشورهای پیشرفته جراح خود مریض را به دستشویی میبرد، زخمش را می شورد و .. اما پزشکان ما فکر می کنند که تافته جدابافته هستند

ما در داروسازی می توانیم به خودکفایی برسیم. باید علم و فناوری به کمک فناوری های پزشکی بیاید. باید به طب سنتی ما که یک روز ضد ارزش بود توجه شود.

رابطه وزارت کار با داروسازی‌ها و داروخانه و پزشکان چگونه باید تامین شود؟

من در یک جلسه سه ساعته با دکتر قاضی زاده هاشمی یک دور همه مباحث را درباره بهداشت و درمان و بیمه بحث کردیم و جمع بندی را ابلاغ کردم

از نمایندگان درخواست می‌کنم با یک رای بسیار قاطع حمایت کنید از این وزارتخانه‌‌ای که بار سنگینی بر دوش دارد و رای شما انرژی مثبتی خواهد بود برای مردم

از ابتدای دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم.

نام دکتر هاشمی در تاریخ کشورمان در کنار طرح تحول سلامت ماندگار خواهد بود.

در طرح تحول سلامت کار بزرگی در این کشور انجام گرفته و دولت و مجلس برای اجرای طرح تحول سلامت هر دو دست به دست هم دادند.

خوشحالم که مجلس بعد از ۲۲ بهمن کار بررسی نهایی لایحه بودجه را آغاز می‌کند.

تصویب ۴ لایحه مهم علیه پولشویی و تروریسم به عنوان یک کار مهم از سوی مجلس و دولت در تاریخ کشور ثبت می‌شود.

نباید اجازه دهیم قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها مدعی مبارزه مالی با تروریسم شوند.

ان شاء الله با تصویب نهایی لوایح چهارگانه و بخش تکمیلی دوفوریتی، دست مسئولین برای روان‌سازی مبادلات خارجی و مالی و بانکی‌ بازتر شود

نام:
ایمیل:
* نظر: