کد خبر: ۵۳۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
لحظه نیوز :نسا صفری از دانش آموزان شهرستان سلسله توانست در مسابقات جهانی محاسبات سریع ذهنی با استفاده از چرتکه مقام برتر را کسب کند.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از  خبرگزاری فارس از الشتر، چرتکه که دارای قدمتی بیش از 2000 سال است به عنوان یک ابزار مهم ریاضی در عصر دیجیتال مورد استفاده‌ گسترده‌ای قرار گرفته است.

در این روش، پس از مدتی کار با چرتکه، تصویری از چرتکه در ذهن افراد شکل می گیرد که می‌توانند با استفاده از آن اعمال محاسباتی خود از جمله جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را با سرعت بسیار بالا انجام دهند.

چرتکه و قدرت باورنکردنی تصویرسازی ذهنی در کودکان

تمرین با چرتکه به صورت تمرین تصور ذهنی باعث افزایش قدرت حافظه و شکل‌گیری مناسب ذهن برای کودکان می‌گردد.

هر انسانی با یک مغز نابالغ متولد می‌شود و دوران کودکی دراز مدتی را صرف رشد مغز می‌کند.

در سن 10 سالگی مغز به 99 درصد رشد نهایی خود رسیده است که می‌توان نتیجه گرفت دوران کودکی نقش تعیین کننده و مهمی در رشد مغزی افراد دارد و بعد از این دوره شانس بلوغ و رشد مغزی بسیار کم خواهد بود.

علاوه بر این، در این آموزش با توجه به تمرین شنیداری، کودکان را تشویق می کند که به هنگام مطالعه تمام توجه خود را معطوف کنند.

تمرین ثابت و مداوم با استفاده از چرتکه باعث تحریک مغز و افزایش قدرت پاسخگویی و فکری افراد می شود.
از جمله فواید دیگر چرتکه میتوان به بهبود درک مفاهیم ریاضی، افزایش استقامت در مقابل فشار و استرس، افزایش اطمینان و اعتماد به نفس و توجه بیشتر به دستورالعمل ها اشاره کرد.
 
ایران؛ قهرمان مسابقه جهانی محاسبات ذهنی با چرتکه

هجدهمین دوره مسابقات جهانی «محاسبات ذهنی با چرتکه» در شهر کوالالامپور مالزی با حضور 733 کودک از 24 کشور جهان در حالی برگزار شد که کودکان ایرانی موفق شدند عنوان قهرمان قهرمانان این مسابقات را کسب کنند.

تیم ۳۵ نفره ایران شامل ۹ نابغه از استان‌ البرز، ۲ نابغه از استان‌ لرستان، ۲ نابغه از استان‌ بوشهر، ۲ نابغه از استان‌ تهران، ۲ نابغه از استان‌ زنجان، ۴ نابغه از استان‌ مرکزی، یک نابغه از استان‌ کردستان، ۱۰ نابغه از استان کرمانشاه، ۲ نابغه از استان هرمزگان و یک نابغه از استان همدان هستند.

در این مسابقات جهانی که بزرگترین رویداد محاسبات ذهنی جهان محسوب می‌شود نمایندگان تایوان، مالزی، تایلند، کانادا، هنگ‌کنگ، آمریکا، آفریقای جنوبی، ویتنام، کره جنوبی، لبنان، عربستان سعودی، استرالیا، هند، روسیه، چین، قزاقستان، امارات، ازبکستان، مصر، تاجیکستان، یمن و ایران حضور داشتند.

در این دوره از مسابقات، نسا صفری، دانش‌آموزی از شهرستان سلسله توانست برای اولین بار خوش بدرخشد و مقام اول در میان نابغه‌ها را از آن خود سازد.
 
دانش‌آموز الشتری قهرمان مسابقه جهانی محاسبات ذهنی با چرتکه

«حمزه نادری» مدیر مؤسسه کودکان هوشمند شهرستان سلسله در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: این مؤسسه زیرمجموعه انجمن جهانی پاماست و تقریباً هفت سال است که در سطح کشور در حال فعالیت می‌باشد و توانسته در طی دوسه سال اخیر رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی با بیان اینکه محاسبات سریع ذهنی، باعث تقویت ذهن و به افزایش عملکرد نیمکره چپ مغز می‌شود، تصریح کرد: ما با استفاده از چرتکه، محاسبات سریع ذهنی را به فراگیران 5 تا 13سال را یاد می‌دهیم و فراگیران اعمال جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، کسر و اعشار را با سرعت فوق العاده انجام می‌دهند.

مدیر مؤسسه کودکان هوشمند شهرستان سلسله در ادامه گفت: مسابقات ذهنی در سطح جهانی نزددیک به 24 سال است که برگزار می‌شود و جمهوری اسلامی ایران توانسته است دو سال پی در پی در مسابقات جهانی پاما مقام‌های زیادی را کسب کند.

وی افزود: تیم ایران متشکل از دانش‌آموزان هوشمند این مؤسسه در هجدهمین مسابقات محاسبات سریع ذهنی در کشور مالزی که حدود 12 روز طول کشید، توانست به مقام قهرمانی دست پیدا کند و انگیزه و روحیه‌ای برای مسابقات بعدی پیدا کنند.

نادری با اشاره به اینکه از سال 95 بچه‌های ما در مسابقات برگزار شده توانستند بدرخشند و مقام کسب کنند، تأکید کرد: ما در سال96 در مسابقات کشوری هم برگزیده اول و دوم داشته‌ایم و در سال 97 برگزیده اول، دوم و سوم در سطح کشوری داشته‌ایم.

وی در ادامه به موفقیت یکی از نوابغ شهرستان سلسله در مسابقات جهانی اشاره و ابراز داشت: یکی از فراگیران ما به نام «نسا صفری» توانست در مسابقات جهانی مالزی مقام اول و قهرمان قهرمانان را کسب کنند.

مدیر مؤسسه کودکان هوشمند شهرستان سلسله با بیان اینکه قهرمانی این شهرستان در مسابقات جهانی، امیدها را برای کسب مقام‌های علمی دانش‌آموزان در همه زمینه‌ها پررنگ‌تر کرده است، خاطرنشان ساخت: با توجه به پیشینه بلند این شهرستان از لحاظ فرهنگی و علمی و رغبت دانش‌آموزان و خانواده‌های این افراد امیدواریم که اکثر دانش‌آموزان این شهرستان با این تکنیک آشنا شوند و از آن بهره بگیرند و بتوانیم در مسابقات کشوری و جهانی مانند گذشته به مقام‌های برتر دست پیدا کنیم.

روزی هزار صفحه تمرین برای کسب مقام اول جهانی

«غزال حسین‌پور»، مربی محاسبات سریع ذهنی با استفاده از چرتکه گفت: یادگیری محاسبات سریع ذهنی به افراد کمک می‌کند که در یادگیری آموزشهای دیگر نیز ذهن فعالی داشته باشند و پیشرفت کنند.

وی افزود: پیشرفت در فراگیری آموزش محاسبات سریع ذهنی بر اثر تمرین و تکرار زیاد به دست می‌آید و با تلاش فراگیر و کمک خانواده نسبت مستقیم دارد.

مربی محاسبات ذهنی ریاضی در الشتر به قهرمان جهانی این مسابقات اشاره و بیان کرد: نسا صفری تلاش زیادی برای کسب مقام جهانی کرد به طوری که با نزدیک شدن به ایام مسابقات، بیش از 1000برگه تمرین و روزی سه تا 4 ساعت دیداری تمرین داشت.

وی ادامه داد: نسا صفری دانش‌آموز باهوش و با استعدادی است که از همان ابتدا با پشتکار و تلاش زیاد کلاس‌های آموزشی را دنبال می‌کرد و خانواده او نیز همگام با وی با علاقه به فرزندشان کمک می‌کردند تا شرایط برای موفقیت نسا فراهم شد و به موفقیت دست یافت.

نام:
ایمیل:
* نظر: