کد خبر: ۵۲۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
لحظه نیوز : نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: ایران علاوه بر انقلاب در جغرافیای خود، کار بزرگی در جهان انجام داده و بیداری علمی و شکست استبداد علمی جهان را سبب شده است.

ایران بیداری علمی را در جهان ایجاد کرده است/ شکست استبداد علمی


به گزارش  لحظه نیوز به نقل از مهر ، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح سه‌شنبه در گردهمایی کمیته‌های همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان بوشهر اظهار داشت: در همه محاسبات در عرصه رشد فضای علم و دانش و فناوری به این معادله اذعان می‌شود که ارتقای سطح آموزش مترتب بر ارتقای سطح پرورش است.

وی با تاکید بر ارتقای سطح پرورشی در سطح جامعه بیان کرد: یکی از معضلات اصلی عرصه علم در جهان این است که بسیاری از کشورهای پیشرفته در حوزه علوم تجربی و محصولات دانش‌بنیان به این نتیجه رسیده‌اند که مسیر مهندسی علم در کشورهایشان اشتباه بوده است.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: بسیاری از کشورهای غربی الان به این نتیجه رسیده‌اند که مهندسی مدیریتی علم و تولید محصول دچار بحران جدی است و به همین خاطر مجبورند از کشورهای دیگر افراد را جذب کنند و یا در عرصه مدیریت علم مجبور به طراحی پروژه انحصار و حراست شوند.

وی با اشاره به نقش ایران در شرایط کنونی در شکست انحصار علم گفت: ایران علاوه بر انقلاب در جغرافیای خود، کار بزرگی در جهان انجام داده و بیداری علمی و شکست استبداد علمی جهان را سبب شده است.

آیت‌الله صفایی بوشهری افزود: اکنون با شرایط علم و رشد فزاینده علم در جهان، طراحان علم به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند در یک کشور علم به محصول برسد باید مرتبت بر حوزه تربیت و پرورش باشد و الا یا آن علم متوقف خواهد شد و اگر رشد کرد، علم ابزار قدرت در دست شخص و شرکت‌ها می‌شود و به ضرور آن کشور و دیگر کشورها با سرانجام می‌رسد.

وی بیان کرد: در متون فاخر دینی ما به حوزه پرورش تاکید زیادی شده است و پرورش بر حوزه علم ارجحیت دارد و علم در این حوزه توضیف می‌شود. شخصیت انسان مجموعه‌ای از فضایل است که یکی از مهمترین فضایل علم است اما همه فضیلت‌ها نیست و علم باید در قالبی قرار بگیرد که آن علم را مفید برای بشریت قرار دهد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: اکنون جهان در شرایط فوق‌العاده حساس تاریخی به سر می‌برد و همه قائل به این مسئله هستند که شرایط جهان ویژه است و این محدود به حوزه سیاسی نیست. هنر، دانش و . . . هم در حال تحول هستند.

وی گفت: مدیریت سیاسی جهان از نگاه استکبار که مدعی مدیریت جهان هستند به شدت در حوزه مصادره قدرت و تسلط بر منابع ثروت فعال شده و همه به این معنا قائل شده‌اند که باید طراحی تسلط بر ثروت و قدرت را از طریق مدیریت امور استراتژیک دنبال کرد.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه علم یکی از راه‌های مدیریت استراتژیک است، افزود: علم هم اقتدار می‌آورد و هم محصولاتی را تولید می‌کند که اقتدار می‌آورد از جمله محصولات پزشکی، بیوتکنولوژی، حوزه انرژی، ترانزیت، کشاورزی و  . . . و به همین خاصر می‌گویند باید هم علم را مدیرتی کنیم و هم صاحبان علم را مصادره کنیم و بخریم و یا اینکه اگر نمی‌توانیم آنها را مصادره کنیم بر ریلی حرکت دهیم که ایستگاه آن تربیت دانشمندانی به رنگ غرب باشد.

وی اظهار داشت: استکبار پروژه ترور دانشمندان، خرید دانشمندان و تهاجم نرم شخصیتی به دانشمندان از همان طبقه پائین در پیش‌دبستانی و دبستان تا دانشگاه را با جدیت دنبال می‌کنند.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه دشمن اعتبار و هزینه زیادی را در این زمینه صرف می‌کند، اضافه کرد: همه کانال‌های علمی ایران را رصد می‌کنند و تهاجم خود را به نگاه تربیتی و پرورشی دارند.

وی مهمترین کشور برای امپریالیسم علمی دشمنان را ایران عنوان کرد و ادامه داد: دنبال توقف و انحراف علم و خرید علم هستند و در پی جذب دانشمندان هستند و در صورت ناتوانی به دنبال ترور هستند.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه دشمنان دنبال تغییر ساختار هویت ملی در ایران اسلامی هستند، بیان کرد: کار در حوزه تعلیم و تربیت مقدس است چراکه باید در مقابل این تهاجم فوق‌العاده حساب‌شده مقابله کند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر خاطرنشان کرد: کار در آموزش و پرورش و حوزه علمیه و همکاری این دو نهاد با هم فوق‌العاده مهم و بنیادین است و باید با نگاه دانشی و روحیه جهادی صورت گیرد.

وی ادامه داد: برخی افراد فکر می‌کنند که کار خیلی پیچیده است و تهاجم وحشتناک صورت گرفته است و کار به هم ریخته است ولی اینطور نیست؛ ما چهل سال مقاومت کردیم و این چهل سال بیانگر پیروزی ما است و هر سال قدرتمندتر هستیم.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه جنگ نرم، تهاجم فرهنگی و علمی فوق‌العاده خطرناک است، تصریح کرد: این تهاجم آسیب‌هایی وارد کرده ولی زمین نخورده‌ایم و این نشان از پیروزی است.

وی با بیان اینکه در این عرصه باید برنامه ریزی فوق‌العاده صحیح داشته باشیم، افزود: در این سال‌ها تلاش‌ها و برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است و برنامه‌های خوبی در دست اجرا است.

آیت‌الله صفایی بوشهری به ظرفیت‌های بالای حوزه علمیه برای کمک به آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: آموزش و پرورش یک فرصت است و باید این ظرفیت و فرصت با برنامه‌ریزی و مدیریت خوبی همراه باشد که محصول آن این باشد که خروجی آموزش و پرورش یک شخصیت علمی، مردم‌دار، حامی مردم و کشور و آماده تولید علم و مرجعیت علمی باشد.

وی با تاکید بر اینکه فکر و برنامه‌ریزی باید به صورت جهانی باشد، اضافه کرد: توانایی بسیار زیادی در کشور وجود دارد و باید در همه علوم باید به فکر جهانی شدن باشیم و به فکر حضور در صحنه بین‌المللی باشیم و این نیازمند برنامه‌ریزی فوق‌العاده دقیق است.

نام:
ایمیل:
* نظر: