کد خبر: ۵۲۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
لحظه نیوز :شهید سعید هادی‌مقدم در زمره خلبانانی بود که از لحظه آغاز جنگ تحمیلی، همواره برای رفتن به مأموریت‌های سخت آماده بود، به طوری که تا زمان شهادتش بیش از ۲۵۰۰ ساعت پرواز و چندین مأموریت مهم در کارنامه حرفه‌ای و درخشانش دارد.

شهید سعید هادی مقدم؛ خلبانی با 2500 ساعت پرواز در عملیات‌های مهم

به گزارش لحظه نیوز به نقل از  ایکنا از همدان، شهید خلبان سعید هادی‌مقدم در سال ۱۳۳۱ در ملایر متولد شد، کودکی و نوجوانی‌اش را در همان شهر سپری کرد، در سال ۱۳۵۰ در رشته علوم طبیعی دیپلم گرفت و وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد.
پس از گذراندن دوره‌های مقدماتی خلبانی با هواپیمای ملخ دار یک موتوره سسنا در پایگاه قلعه مرغی تهران، در سال ۱۳۵۱، برای ادامه تحصیل و تکمیل دوره به تگزاس آمریکا اعزام شد، او طی دو سال تحصیل و اقامت درآمریکا موفق به دریافت گواهینامه تخصصی زبان پرواز از پایگاه لکلند و پرواز با هواپیمای تی-۴۱ (سسنا) از پایگاه هوایی مدینا و فرودگاه هوندو شد.
پس از مدتی، به پایگاه کلومبوس، پایگاه هواپیماهای جت در ایالت می‌سی‌سی‌پی آمریکا منتقل شد و گواهینامه پرواز با هواپیمای جت تی-۳۷ و جت مافوق صوت تی-۳۸ را دریافت کرد و بارتبه عالی نشان خلبانی گرفت.
سال ۱۳۵۳ به ایران بازگشت و پس ازگذ‌راندن دوره آموزش پرواز با هواپیمای جنگنده مافوق صوت اف-۴ (فانتوم) درپایگاه هوایی بوشهر و سپس درگردان ۱۱شکاری پایگاه مهرآباد مشغول به خدمت شد، پس ازانقلاب اسلامی و باشروع جنگ تحمیلی، او از خلبانانی بود که در آزادسازی کردستان از تصرف گروهک‌های ضدانقلاب نقش فعال و موثر داشت.
او همچنین در حمله بزرگ و پیروزمندانه ۱۴۰ فروند جنگنده به عراق در اول مهر ۱۳۵۹ به عنوان لیدر پروازی حضور داشت، پس از آن، در سال۱۳۶۱به پایگاه هوایی شهید نوژه همدان منتقل شد و با رتبه استاد خلبانی، رهبری چندین ماموریت برون‌مرزی مهم و حساس را برعهده گرفت.
از دیگر عملیاتی که این شهید والا مقام در آن حضور داشته‌اند، بمباران خطوط مقدم عراقی‌ها در عملیات ثامن‌الائمه، فتح‌المبین، بیت‌المقدس و والفجرها برای پشتیبانی و پیشروی نیروهای سطحی، بمباران مخازن سوخت عراق از جمله پالایشگاه‌ها، تلمبه خانه‌ها، لوله‌های انتقال نفت و منابع تولید انرژی ازجمله منابع موصل، بغداد، کرکوک و ناصریه، بمباران مراکز نفتی مرکزی عراق، ازجمله الفتاح که موسوم به هدف‌های K۱،K۲،K۳ و ... است.
شهید سعید هادی مقدم در زمره خلبانانی بود که از لحظه آغاز جنگ تحمیلی، همواره برای رفتن به مأموریت‌های سخت آماده بود، به طوری که تا زمان شهادتش بیش از ۲۵۰۰ ساعت پرواز و چندین مأموریت مهم در کارنامه حرفه‌ای و درخشانش دارد.
وی در ۳۱ تیرماه ۱۳۶۲، با یک جنگنده اف-۴ راهی مأموریت هوایی Cap یا گشت رزمی هوایی شد که این مأموریت سرنوشت او را رقم زد.
۲۹ تیر عملیات والفجر ۲ در منطقه حاج عمران شروع شد، احتمال بمباران شهرها از سوی عراق زیاد بود زمان ماموریت شهید هادی مقدم ساعت یک بعد از ظهر روز جمعه ۳۱ تیر ماه بود که در این ماموریت بایستی ضمن توجه به منطقه عملیات، پوشش هوایی نماز جمعه شهر کرمانشاه نیز تامین می‌شد.
شهید هادی مقدم پس از بلند شدن از پایگاه همدان در آسمان شهر کرمانشاه اقدام به گشت هوایی نموده که با اعلام ورود چند هواپیمای عراقی توسط رادار سوباشی به سمت آنها پرواز و در یک درگیری هوایی هواپیمای متجاوز عراقی موفق به انهدام یک فروند از آنها گردیده که بلافاصله مورد هدف موشک یکی دیگر از هواپیماهای دشمن قرار گرفته و در منطقه جنوب استان آذربایجان غربی (احتمالاً بین مهاباد و پیرانشهر) سقوط و ایشان به درجه رفیع شهادت نائل شد خلبان کابین عقب سرهنگ خلبان محمد غلامحسینی توسط نیروهای ضد انقلاب حزب دمکرات اسیر و پیکر شهید هادی مقدم در همان منطقه به خاک سپرده شده است و در نهایت در سال ۱۳۷۱ پیکر ایشان به زادگاهش منتقل و طی مراسمی به خاک سپرده شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: