کد خبر: ۵۲۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
لحظه نیوز :سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان روسیه با اشاره به اینکه کشتی گیران ایرانی جزو بهترین های جهان هستند گفت: تیم ایران در مسابقات جهانی و المپیک همیشه از حریفان اصلی ماست.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از ایرنا ريا،«جامبولات تدیف» روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: کشتی گیران ایرانی همانند آمریکایی ها و گرجی ها رقیبان اصلی ما هستند. کلاس کشتی ایران بالاست و این را همه می دانند. رسول خادم، علیرضا حیدری و حسن یزدانی کسانی هستند که در تیم ایران درخشیده اند و این تیم رقیب سنتی روسیه در کشتی بوده است.
وی گفت: همواره در مسابقات قهرمانی جهان و بازی های المپیک برای کسب قهرمانی باید با ایرانی ها روبرو شویم و با کشتی آنان آشنا شویم تا به موفقیت برسیم.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد روسیه با بیان اینکه به دلیل مشاهده کشتی های ورزشکاران ایرانی کاملا با آنان به صورت تک به تک آشناست، گفت: ایرانی ها جزو بهترین های جهان هستند. شما (ایرانی ها) سنت ها و کلاس خوبی دارید، البته کلاس کشتی ما هم بالاست (با خنده). روسیه هم یکی از بهترین تیم های جهان است و به همین دلیل با یکدیگر رقابت جانانه ای داریم.

** قوانین نادرست، کشتی را به سامبو تبدیل کرده است
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد روسیه که شاگردانش به تازگی در مسابقات قهرمانی جهان در مجارستان 4 مدال طلا کسب کردند با انتقاد از تغییر مکرر قوانین در کشتی و 2 بار وزن کشی پیش از مسابقه گفت: با چنین کارهایی کشتی تبدیل به سامبو شده است.
وی اظهار داشت: به هیچ وجه دوست ندارم که کشتی گیران 2 بار وزن کشی کنند چرا که تنها به همین دلیل نباید خوب بخوابند یا استراحت کنند که مبادا شب قبل از مسابقه وزنشان بالا برود. چطور می توانیم کشتی خوب بگیریم وقتی که به ورزشکار شانس ریکاوری نداده ایم و او فرصت نکرده تا نیروی خود را دوباره بدست آورد.
تدیف ادامه داد: در چنین شرایطی باید سلامت کشتی گیر خود را حفظ کنیم، چرا که به خاطر قانون جدید مراقب باشیم او نخوابد و نیروی از دست رفته را احیاء نکند.
وی با بیان اینکه قانون جدید 2 بار وزن کشی به سلامت کشتی گیر ضربه می زند، گفت: قوانین پیش از المپیک 2016 ریو بهتر بود، چرا که شب قبل از مسابقه وزن کشی می شد و کشتی گیر صبح با نیروی تازه وارد تشک می شد و کشتی خوبی از خود به نمایش می گذاشت. اصلا 2 بار وزن کشی لازم نیست و 99 درصد ورزشکاران و مربیان جهان مخالف چنین مقرراتی هستند.
این مربی پرافتخار روس ها در واکنش به این پرسش ایرنا که قوانین در کدام دوره ایده آل بوده است؟ یادآور شد: بهترین مقررات در گذشته وضع شده بودند، نمی دانم شاید به خاطر نیاورید زمانی در کشتی اگر دو امتیاز می گرفتی، همانند ضربه فنی بود، اگر پا را می زدی یک امتیاز داشت و برای اجرای برخی فنون چهار امتیاز و برای خاک کردن حریف بعد از فنون پرتابی پنج امتیاز می دادند.
وی افزود: به نظر من در زمان شوروی سابق قوانین خیلی خوب بود، آن زمان اینچنین بود و در سال 1989 ما با این مقررات در المپیک 1988 سئول کشتی گرفتیم و در المپیک 1980 مسکو هم این چنین بود.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد روسیه که به نظر می رسد یکی از منتقدین سرسخت قوانین جدید کشتی است، گفت: چرا در فوتبال یا ورزش جودو مقررات هر روز تغییر نمی کند و اصول بازی حفظ شده است؟ چرا در کشتی قوانین بارها تغییر می کند و مسوولان دست به آزمایش می زنند، با این کار این رشته ورزشی را به سامبو تبدیل کرده اند. متاسفانه امروز در کشتی اگر هل بدهی یک امتیاز می گیری، به نظر من چنین مقرراتی به داور اجازه می دهد سوء داوری کند.
سامبو ورزش رزمی روسی است که ارتش سرخ شوروی به منظور تقویت توانایی مبارزه تن ‌به ‌تن سربازان پایه‌ گذاری کرد.
این رشته بر فنون گلاویزی و پرتابی پایه ریزی شده است و تلفیقی از موثرترین تکنیک‌ های چندین رشته دیگر از جمله جودو ژاپنی، کشتی آزاد و فرنگی و سبک ‌های محلی کشتی آسیای میانه و قفقاز است.

**پس از المپیک ریو دست به نوسازی تیم ملی زدیم
سرمربی تیم ملی کشتی روسیه در ادامه این گفت وگو به دلایل درخشش تیم ملی کشورش در مسابقات قهرمانی جهان در مجارستان پرداخت و گفت که چگونه شد تیم ملی کشتی آزاد روسیه که دور قبلی در پاریس به مدال طلا دست نیافت در مجارستان با 4 مدال طلا، یک نقره و دو برنز، مدال ها را درو کرد.
تدیف تصریح کرد: تیم ملی روسیه از گذشته تاکنون بعد از بازی های المپیک دست به نوسازی تیم ملی می زند. قصد داریم در جام های جهانی، مسابقات قهرمانی اروپا و سایر رقابت ها، کشتی گیران جوان روس روی تشک بروند تا متوجه شویم کدام یک از آنان در میدان مسابقه برابر رقیبان اصلی روسیه همچون گرجی ها، ایرانی ها، آمریکایی ها، ترک ها و آذربایجانی ها خوب کشتی می گیرند.
وی افزود: کشورهایی که از آنها نام بردم جزو بهترین های جهان هستند و رقیبان اصلی روسیه در کشتی آزاد محسوب می شوند.
تدیف ادامه داد: ما در میدان های ورزشی می توانیم به جوانان فرصت بدهیم و پتانسیل و توانمندی آنان را محک بزنیم و شرایطی را فراهم کنیم تا پیش از المپیک با حریفان خود مسابقه داده باشند.
وی گفت: یاد گرفته ایم که همواره نوسازی و جوان گرایی کنیم و مسابقات بین المللی و اروپایی را مرحله ای برای آماده شدن کشتی گیران خود جهت حضور پرقدرت در المپیک می دانیم.

** کشتی را نباید سیاسی کرد
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد روسیه در واکنش به این پرسش که چرا کشتی گیران روسیه و آمریکا در رقابت های یکدیگر شرکت نمی کنند، گفت: معتقدم که روابط سیاسی نباید به ورزش راه پیدا کند و باید بگذاریم تا ورزش در مسیر خود حرکت کند.
وی افزود: در تمام دوره ها ورزش پیام آور صلح بوده است و باعث اتحاد میان مردم جهان شده است، باید روابط خود را روی تشک کشتی مشخص کنیم و نشان دهیم که چه کسی قدرتش بیشتر است و بهتر کشتی می گیرد.
تدیف گفت: نباید به این فکر کنیم که چه کسی چه تحریم هایی اعمال می کند و منافع دولت ها چیست، البته این مساله در جای خود مهم است اما به نظر من نباید جایی در ورزش داشته باشد.
تدیف از سال 2001 تا فوریه سال 2011 سرمربی تیم روسیه بود، بعد از آن به دلایل مناقشات سیاسی در منطقه اوستیای جنوبی از این سمت برکنار شد و یکبار دیگر از ابتدای سال 2016 با حکم «میخائیل مامیاشویلی» رئیس فدراسیون کشتی بار دیگر سرمربی تیم روسیه شد که اتفاقا در بازی های المپیک 2016 ریو با این تیم به دو مدال طلا و یک نقره دست پیدا کرد.
تدیف طی سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ این تیم را دو بار قهرمان بازی های المپیک 2004 آتن و 2008 پکن و چندین بار قهرمان جهان و اروپا کرد. تیم روسیه در پیکارهای جهانی سال 2007 در باکو آذربایجان با ۶ مدال طلا و یک مدال برنز در هفت وزن به قهرمانی رسید که قاطعانه ترین قهرمانی یک تیم در تاریخ این رقابت ها محسوب می شود.
تدیف در زمانی که کشتی می گرفت، با سد سنگینی همچون ماخاربک خادراتسف در تیم ملی شوروی سابق روبرو بود و هیچگاه به دوبنده تزارها نرسید اما بعد از فروپاشی شوروی به تیم ملی اوکراین رفت و حتی در سال 1993 با پیروزی مقابل الدار کورتانیدزه جوان از گرجستان قهرمان اروپا شد و در سال های 1994 استانبول و 1995 آتلانتا در مسابقات قهرمانی جهان پنجم شد.
اما از نکات جالب توجه می توان به کشتی تدیف در نیمه نهایی بازی های المپیک 1996 آتلانتا مقابل رسول خادم اشاره کرد که برابر خادم سه بر صفر مغلوب شد و در نهایت خادم در فینال نیز برای سومین مرتبه خادارتسف نامدار را شکست داد و طلای المپیک را به گردن آویخت.
نام:
ایمیل:
* نظر: