کد خبر: ۵۲۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
لحظه نیوز :رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: ما خادم مردم هستیم نه قیم آنان و باید به شکل مدنی با مطالبات و اعتراض های آنها برخورد کنیم.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از ایرنا محمود واعظی روز دوشنبه در همایش مدیران، سردبیران و روسای مراکز و دفاتر ایرنا افزود: باید حرف مردم و خواسته های آنان را بشنویم و برای آنها راه حل پیدا کنیم.
وی اظهارداشت:اعتراض های مردم منفی نیست، این حکومت های اقتدارگرا هستند که آن را منفی می دانند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: از زمان انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا شرایط جدیدی از جنگ تجاری ها، از هم پاشیدن ائتلاف های سنتی آمریکا با همپیمانان خود و دیگر شرایط رخ داده است.
واعظی خاطرنشان کرد: حتی دو قطبی دو حزب اصلی داخل آمریکا هم که تاکنون فقط در زمان انتخابات خود را نشان می داد این روزها در همه مسایل جامعه آمریکا مشهود است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه نظام با تدبیر تلاش کرد از اتفاقات رخ داده به سلامت عبور کند، افزود: زمانی که اتفاقات عرصه جهانی را پیگیری می کنیم مشاهده می شود مشابه این اتفاقات در سایر نقاط نیز رخ می دهد.
واعظی ادامه داد: در دنیای امروز با فضای بازی که امروز بوجود امده اگر گروهی در جایی اعتراض کنند دولتی مانند ایران این آزادی ها را حق مردم می داند طبیعی است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به تلاش های دشمنان برای ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی افزود: در مجموع یک مثلث آمریکایی، اسرائیلی و سعودی که برخی آن را غربی، عبری و عربی می نامند تشکیل شد تا در این شرایط فشارها بر ایران افزایش یابد و نوک تیز این حمله از کار انداختن برجام بود.
وی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم تلاش کرد محدودیت ها و شرایطی که در اقتصاد ایران به وجود آمده بود را از طریق برجام روان سازی کند و تحریم های هسته ای از طرف آمریکا و تحریم های سایر کشورها برداشته شود که در نهایت این اتفاق افتاد.
واعظی با اشاره به فشارهای زیادی که از طرف این مثلث به کشور وارد شد، اظهارداشت: این بار برخلاف دوره های گذشته که با تهدید نظامی و روش های دیگر به دنبال هجمه بر ایران و دولت ایران بودند روش دشمنان تغییر کرد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه این بار روش نرم توسط دشمنان ‌در پیش گرفته شد، گفت: نوک حمله جنگ تبلیغاتی بود و به دنبال آن اتاق فکر جنگ نرمی را طراحی کردند تا دستاورد برجام به عنوان بین المللی را نابود کنند.
وی افزود: تصور می شد اگر آمریکایی ها از برجام خارج شوند ایران نیز عکس العمل نشان خواهد داد و از برجام خارج می شود و تحریم ها بر می گردد.
واعظی تصریح کرد: این هدفگذاری از قبل انجام شده بود و برای آن تبلیعات گسترده صورت گرفت.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه به نارآمی های اخیر پاریس اشاره و بیان کرد: آنچه طی 17 روز گذشته در پاریس رخ داد اگر در تهران اتفاق افتاده بود رسانه های دنیا راجع به واقعه و حکومت ایران چه می گفتند؟
وی ادامه داد: تلاش دشمنان برای ناکارآمد نشان دادن نظام یک روی سکه است که روی دیگری هم در داخل کشور دارد.
واعظی گفت: نظام جمهوری اسلامی به قدری خود را مقتدر می داند که در مقابل این حوادث خود را نمی بازد و اجازه تعبیر خواب دشمنان را نخواهد داد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به گستردگی جغرافیایی ایران یادآور شد: این شرایط البته موجب می شود که زندگی در همه جای کشور یکسان نباشد و به برخی فشار اقتصادی بیشتری وارد شود که البته وظیفه دولت توجه بیشتر به مناطق محروم تر و خشک است.
وی گفت: در طول ۶ ماهی که قرار بود اعمال تحریم ها به ۵ نوامبر (۱۳ آبان) منتهی شود چه هجمه هایی صورت گرفت و با اعصاب و روان مردم بازی شد؛ حتی کمپینی با عنوان اینکه جنگ خواهد شد، راه اندازی شد که با ورود به موقع رهبر معظم انقلاب توطئه ها خنثی شد.
به گفته واعظی، با تبلیغات فراوان ۱۳ آبان را روز تاریخی در نظر گرفته بودند اما همانگونه که رئیس جمهوری در نیویورک بیان کرد، 5 نوامبر هیچ اتفاقی نیافتاد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در عمل هر چه توانستند انجام دادند، افزود: دیدیم‌ که از ۵ نوامبر عبور کردیم و حتی پس از آن قیمت ارز کاهش یافت.
به گفته وی مسئولان و اقتصاددانان معتقدند باید قیمت ارز براساس عرضه و تقاضا کاهش یابد.
واعظی با بیان اینکه تا سه هفته پیش جنگ روانی گسترده از خارج تلاش می کرد آینده تاریکی را برای مردم رقم بزند، تاکید کرد: زمانی که مردم از آینده مایوس باشند اجرای منویات دولت و حکومت سخت است و بنابراین باید تلاش می کردیم تا به مردم نشان دهیم آنچه گفته می شود اتفاق نخواهد افتاد و دولت توان عبور و خنثی کردن توطئه ها را دارد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح کرد: ارزیابی ها و نظرسنجی های انجام شده پس از ۱۳ آبان نشان می دهد تغییرات محسوسی در جامعه ایجاد شده و مردم در حال خارج شدن از یاس هستند.
وی، اگاهی از هدف دشمن را مهم ‌خواند و گفت: هدفگذاری های دشمن برای این ‌بود که نشان دهد مردم ۴۰ سالگی این حکومت را نخواهند دید.
واعظی در ادامه با بیان اینکه طی یک ‌ماه اخیر دیگر این تبلیغات مشاهده نمی شود، افزود: زمانی که دیدند اهدافشان محقق نمی شود از آن دست برداشتند زیرا نمی توانند ببینند ۲۲ بهمن در حالی شکوهمند برگزار می شود که تا یک ماه قبل برای دوام نیاوردن حکومت تا ۴۰ سالگی تبلیغ می کردند.

واعظی دربخش دیگری از سخنان خود با تشکر از برگزاری این همایش گفت: بویژه در شرایط کنونی، جلسات هماهنگی کمک خواهد کرد تا ایده های خود را تبادل کنیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری، خبرگزاری ایرنا را رسانه ای معتبر، رسمی، قدیمی و با بیش از هشت دهه سابقه خواند و افزود: اکنون که شرایط خاصی در کشور و جهان حاکم است این خبرگزاری که مجموعه ای فکری است باید به روز باشد.
وی اظهار داشت: در صورتی که رسانه، کار اصلی خود را بخوبی انجام دهد ضمن تسهیل در حکومت داری، آگاهی و فرهنگ سازی در جامعه افزایش می یابد.
رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با تاکید بر به کارگیری نیروهای توانمند در روابط عمومی ها گفت: باید روابط عمومی ها بر میزان اطلاعات خود بیفزایند.
واعظی با بیان اینکه رسانه و تاثیرگذاری آن از جایگاه والایی برخوردار است، افزود: اکنون باید خود را با شرایط جدید وفق دهیم، در گذشته شاهد تعداد محدودی از خبرگزاری ها و روزنامه ها بودیم اما اکنون شرایط کاملا متحول شده و هر فرد می تواند از طریق ایجاد یک کانال در فضای مجازی برای خود حرفه خبرنگاری را تعریف کند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: در گذشته تمام اخبار منتشر شده شناسنامه دار بود و اخبار جعلی قابلیت انتشار را پیدا نمی کرد اما امروز با انتشار اخباری مواجه هستیم که شناسنامه دار نیستند.
وی افزود: متاسفانه گاهی حتی شاهد انتشار اخبار جعلی از سوی برخی رسانه های شناسنامه دار هستیم که به نوعی این اقدام، خبرشویی محسوب می شود.
واعظی اظهار داشت: ما ایرنا را یک مجموعه فکری می دانیم که نباید تحت هیچ شرایطی رقابت با رسانه های داخلی را الگوی خود قرار دهد بلکه باید خبرگزاری های خارجی را الگوی خود کند و با آنها به رقابت بپردازد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه با انتقاد از فعالیت برخی رسانه های سیاست زده که برخی گروه های سیاسی بدون آنکه از تجربیات لازم در کار برخوردار باشند از آنها پشتیبان می کنند، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود چنین رسانه هایی در ایران، در صورتی که ایرنا بخواهد با آنها به رقابت بپردازد کاملا از مسیر خود خارج می شود، در حالی که تمام مردم، ایرنا را به عنوان خبرگزاری رسمی دولت می شناسند.
واعظی با بیان اینکه خبرگزاری ایرنا باید صدای دولت باشد، گفت: باید با اخبار جعلی، شایعات و ابهاماتی که هر روز علیه دولت ساخته می شوند مقابله کرد و به آنها پاسخ داد.
وی گفت: معتقدم که ستاد اصلی مقابله با جنگ روانی ها باید خبرگزاری ایرنا باشد و انتظار است که ایرنا به عنوان بازوی دولت مقابله با هجمه ها را در اولویت کار خود قرار دهد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه سیاست دولت از همان روزهای نخست پاسخگویی، شفاف سازی و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات بوده است، گفت: این موضوع قدرت مانور برای خبرگزاری ایرنا را افزایش می دهد.
واعظی تاکیدکرد: ما حمایت از خبرگزاری ایرنا را وظیفه خود می دانیم و به وزرا و دولت هم تذکرات لازم را ابلاغ کرده ایم تا تعامل ها افزایش یابد و هر کجا که لازم است ارتباطات برای دریافت اخبار به راحتی برقرار شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود نقش رسانه ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز همه مردم با رسانه زندگی و فعالیت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را با آن تنظیم می کنند.
وی خاطرنشان کرد: نقش رسانه به ویژه در قرن ‌حاضر برجسته تر شده و نمی توان آن را نادیده گرفت.
واعظی اضافه کرد: رسانه رکن اصلی یک حکومت است و نمی توان آن را تنها ابزاری در دست برخی تلقی کرد.
در این همایش، مدیران ارشد خبری، سردبیران گروه های تخصصی داخلی و خارجی، روسای مراکز و دفاتر استانی و کارشناسان و تحلیلگران باسابقه ایرنا حضور دارند.
نشست مقدماتی این همایش دو روزه روز گذشته با حضور مدیران، سردبیران و مسئولان مراکز و دفاتر ایرنا در سراسر کشور در تهران برگزار شد.
سخنران مراسم پایانی این همایش در عصر سه شنبه، دکتر «حسام الدین آشنا» مشاور رسانه ای رئیس جمهوری و رئیس مرکز بررسی های استراتژیک خواهد بود.
«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه و شماری از مقامها و مسئولان شورای عالی امنیت ملی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه و دیگر نهادها و سازمانها نیز در همایش ایرنا، برنامه سخنرانی دارند.
رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی خبرگزاری جمهوری اسلامی و ایرناپلاس و نیز تجلیل از خانواده های شهدای ایرنا در حادثه سقوط هواپیمای سی - 130 از دیگر برنامه های این همایش است.
پانزدهم آذرماه 1384 یک فروند هواپیمای نظامی C130 با 94 سرنشین و خدمه که عمده آنها را خبرنگاران رسانه‌های گروهی تشکیل می دادند، هنگامی که از تهران برای پوشش خبری یک رزمایش عازم منطقه چابهار بود، لحظاتی پس از پرواز به دلیل نقص فنی سقوط کرد و همه سرنشینان آن شهید شدند.
«سپهدار ساجدی» خبرنگار و «مهدی میرافضلی» عکاس ایرنا از جمله مسافران این هواپیما بودند که در این سانحه به شهادت رسیدند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خبرگزاری رسمی کشور است که در 19 مرداد 1313 خورشیدی با عنوان « آژانس پارس» و با هدف تولید و بازتاب اخبار و رویدادهای مهم ایران، منطقه و جهان شکل گرفت و در هشتم دی 1360 با تصویب مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر نام داد.
این خبرگزاری که اکنون 84 سال از فعالیت آن می گذرد و قدیمی ترین خبرگزاری ایران است، دارای شبکه ای گسترده از دفاتر و خبرنگاران در داخل و خارج از کشور است به گونه ای که علاوه بر 54 دفتر در مراکز استانها و شهرهای مهم، شبکه گسترده از خبرنگاران محلی در نقاط مختلف دارد.
ایرنا همچنین در حال حاضر با بهره گیری از 22 دفتر خارجی، تحولات و رویدادهای جهان را از نزدیک پوشش می دهد و علاوه بر آن، اخبار تحولات ایران را علاوه بر فارسی به 8 زبان زنده و مهم دنیا در اختیار مخاطبان می گذارد.
ایرنا همچنین صاحب امتیازی روزنامه های ایران، ایران ورزشی، روزنامه عربی زبان الوفاق، انگلیسی زبان ایران دیلی و روزنامه ویژه نابینایان - «ایران سپید»- را در اختیار دارد و دانشکده خبر به عنوان یکی از مهمترین مراکز تربیت خبرنگاران و دست اندرکاران حوزه اطلاع رسانی کشور نیز وابسته به آن است.
نام:
ایمیل:
* نظر: