کد خبر: ۵۲۵۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
لحظه نیوز :معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: شش‌هزار نفر دانش‌آموز افغانستانی به صورت رایگان در مدارس دولتی در کنار دانش‌آموزان ایرانی تحصیل می‌کنند.

6000 دانش آموز افغانستانی به صورت رایگان در مدارس استان بوشهر تحصیل می‌کنند

به گزارش  لحظه نیوز به نقل از تسنیم ، مجید خورشیدی صبح امروز در نشست با سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران، معاون کمیساریای عالی پناهندگان در چین و معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اظهار داشت: ایران و چین دو تمدن باستانی با تاریخ روابط خیلی مستحکم و با قدمت بالایی هستند.

وی با قدردانی از رئیس بنیاد خیریه و فعال امور بشر دوستانه در چین، به موضوع پناهندگان افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و تصریح کرد: در 40 سال گذشته و بعداز جنگ افغانستان، ملت ایران سخاوت‌مندانه پذیرای 3 میلیون نفر مهاجر و پناهنده افغانستانی در خاک خود شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر تصریح کرد: علاوه بر ارائه خدمات به افاغنه در چند دهه اخیر جمهوری اسلامی ایران در مقطعی خدمات رسانی به مردم جنگ‌زده و بحران‌زده عراق به تعداد بیش از 2 میلیون نفر انجام داده است.

خورشیدی با بیان اینکه یکی از بزرگترین امواج پناهندگان مهاجران خارجی به ایران وارد شدند تصریح کرد: ایران در حالیکه مشغول جنگ با رژیم بعث عراق و مشکلات ناشی از آن بود پذیرای پناهندگان مهاجران خارجی به ایران  نیز بود.

وی، با بیان اینکه جهان به ویژه کشورهای مدرن و پیشرفته امروز گرفتار نژادپرستی و حرکت‌های مهاجرستیز هستند افزود: این مهم در برخی از کشورهای مدرن و جهان توسعه یافته شاهد هستیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر از ارائه خدمات لازم به مهاجران و پناهندگان  خبرداد و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در 40 سال گذشته در کنار پذیرایی از میهمانان، خدمات گوناگون بهداشتی، آموزشی،رفاهی، درمانی و معیشتی بیش از استانداردهای بین‌المللی تقدیم میهمانان، پناهندگان و مهاجران خارجی کرده است.

خورشیدی از ارائه خدمات آموزشی به اتباع افغانستانی در ایران خبرداد و  خاطر نشان کرد: با دستور مقام عالی جمهوری اسلامی ایران، اکنون تمامی فرزندان مهاجران و اتباع افغانی که در ایران ساکن هستند می‌توانند از خدمات آموزشی رایگان در مدارسی که ایرانیان در آن درس می‌خوانند استفاده کنند.

وی، از سکونت بیش از 36 هزار تبعه افغانستانی در استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: حدود 36 هزار تبعه افغانستانی ساکن شهرهای مختلف استان بوشهر هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با اشاره به تحصیل شش‌هزار دانش آموز افغانستانی در مقاطع تحصیلی مختلف در استان بوشهر گفت: علاوه بر این 100 دانشجو افغانی در دانشگاه‌های استان بوشهر تحصیل می‌‌کنند.

خورشیدی با بیان اینکه در کنار ارائه خدمات آموزشی به صورت رایگان کارهای فرهنگی، مددرسانی و توانمندسازی مهاجران افغانستانی انجام شده است افزود: در راستای توانمندسازی مهارتی، امسال 3 هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای قرار گرفتند.

وی برگزاری مسابقات فرهنگی، ورزشی را در راستای حفظ و صیانت از فرهنگ بومی و خاص اتباع خارجی را از دیگر برنامه‌ها دانست و افزود: جشنواره افغانستان شناسی سال گذشته در استان بوشهر برگزار و سبب شد مهاجران و پناهندگان افغانی هر چه بیشتر با فرهنگ و تاریخ خودشان آشناتر شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با ابراز خرسندگی از دیدگاه بنیاد خیریه چینی در توجه به اقتصاد مهاجران خاطر نشان کرد: این بنیاد در یک برنامه انسان دوستانه در راستای بهبود زندگی، آموزش، بهداشت و توسعه روستایی اقدامات خوبی در سرزمین مادری انجام داده که این تجارب و دانش می‌تواند در کمک به بهبود وضعیت پناهندگان و مهاجران در کشورهای مختلف از جمله ایران موثر باشد.

خورشیدی، با بیان اینکه بنیاد یاد شده به برابری اقتصادی بیشترمهاجران توجه دارد گفت: آمادگی لازم برای توانمندسازی اقتصادی مهاجران افغانی با کمک و مساعدت بنیاد خیریه چینی به صورت مشارکتی 50 درصدی سرمایه‌گذاری در استان بوشهر وجود دارد.

وی، از ظرفیت اقتصادی استان بوشهر برای اجرای پروژه‌های یاد شده خبرداد و بیان کرد: از تجارت آن بنیاد برای توسعه روستایی و سرمایه‌گذاری شرکت چینی در استان بوشهر با توجه به ظرفیت‌های این استان به ویژه قابلیت‌های موجود در زمینه املاک و مستغلات و توریسم اعلام آمادگی می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: