کد خبر: ۵۲۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
لحظه نیوز : کتاب «کاخ بردک سیاه»، فرضیه خاستگاه راستین هخامنشیان بر پایه کاوش‌های باستان شناسی دشتستان، برازجان و روستای دورودگاه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از ایرنا  از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این کتاب که بر اساس کاوش و پژوهش اسماعیل یغمایی به رشته تحریر درآمده است در 8 بخش به همراه تصاویر رنگی و سیاه و سفید چاپ شده است.
چشم اندازی چند به دشتستان، کاوش، سفالینه‌ها، گاهنگاری و نخستین سنجش‌ها، بررسی محوطه ده کهنه شهرستان شبان کاره، شناسای و آزمایش میکروسکوپی و ماکروسکوپی کانسار باستانی پوزه پلنگی، پیوست و چکیده انگلیسی ترجمه کوروش روستایی این هشت بخش را تشکیل می‌دهند.
اسماعیل یغمایی نویسنده این کتاب در بخش کاوش آورده است : بردک سیاه یکی از چند محوطه انگشت شماری است که پیش از دستیابی باستان‌شناسان بیگانه، خاک برداران غیر مجاز یا آشکار شدن آثار آن در راه سازی، سد‌سازی، آب‌رسانی، کشاورزی، خانه سازی و یا دیگر ساخت و سازها، نخست یک باستان شناس ایرانی به آن گام نهاده، شناسایی و بررسی نموده، کلنگ زده و به کاوش آن پرداخته است. متأسفانه این گونه محوطه‌ها در ایران تعدادشان حتی به اندازه انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: