کد خبر: ۵۲۰۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
لحظه نیوز :دیپلمات‌های مطلع گفته‌اند یکی از دلایل تغییر دستورکار نشست شورای امنیت برای فاصله‌گرفتن از تمرکز صرف بر ایران، بیم مقام‌های دولت آمریکا از مجادله رئیس‌جمهور این کشور با نماینده تهران در این نشست بوده است.

دیپلمات‌های مطلع گفته‌اند یکی از دلایل تغییر دستورکار نشست شورای امنیت برای فاصله‌گرفتن از تمرکز صرف بر ایران، بیم مقام‌های دولت آمریکا از مجادله رئیس‌جمهور این کشور با نماینده تهران در این نشست بوده است.

به گزارش لحظه نیوز ، پیش از این رسانه‌ها گزارش داده بودند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا از بیم آشکار شدن اختلافاتش با متحدان اروپایی در موضوع ایران دستورکار جلسه‌ای در شورای امنیت را از تمرکز صرف بر ایران تغییر داده است.

روزنامه واشنگتن‌پست در خبری جدید روز سه‌شنبه ضمن تأیید دلیل فوق‌الذکر برای تغییر برنامه شورای امنیت، نگرانی از حضور نماینده ایران در این نشست و مجادله وی با ترامپ را دلیلی دیگر برای تغییر دستور کار این نشست دانسته است.

واشنگتن‌پست به‌نقل از منابع مطلع دیپلماتیک نوشته دولت ترامپ طرحی را که «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل برای برگزاری نشستی در شورای امنیت به‌ریاست ترامپ داده بود رد کرده است.

هیلی چندی پیش اعلام کرده بود دونالد ترامپ 26 ماه سپتامبر نشستی در شورای امنیت برای بحث درباره «نقض قوانین بین‌المللی توسط ایران و رفتارهای ایران در خاورمیانه» برگزار خواهد کرد.

از آنجا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر در اختیار ایالات متحده قرار دارد این کشور مشخص‌کننده برنامه‌های این شورا در این ماه خواهد بود.

اما اختصاص دادن کل این جلسه به بحث درباره ایران، با ابراز نگرانی‌های فوری از سوی متحدان آمریکا همراه شد. این کشورها معتقد بودند چنین اقدامی از اختلاف‌های عمیق میان آمریکا، فرانسه و انگلیس بر سر برنامه هسته‌ای ایران پرده برخواهد داشت.

به‌نوشته واشنگتن‌پست، سایر مقام‌های آمریکایی هم ابراز نگرانی کردند که منشور سازمان ملل به ایران اجازه خواهد داد در این نشست شرکت کند و به همین دلیل امکان داشت میان ترامپ و نماینده ایران مجادله‌ای جدی ایجاد شود.

«ریچارد گراون»، از اعضای ارشد دانشگاه سازمان ملل گفت: «این خطر وجود داشت که ترامپ با فرانسه و انگلیس بر سر ایران درگیر مناقشه شود. ترزا می (نخست‌وزیر انگلیس) و امانوئل ماکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) چاره‌ای جز دفاع از توافق هسته‌ای در شورا نداشتند».

دیپلمات‌های مطلع که به‌شرط عدم افشای نام با روزنامه واشنگتن‌پست مصاحبه کرده‌اند می‌گویند دستورکار این نشست اکنون تغییر کرده و ترامپ به‌جای ریاست جلسه‌‌ای درباره ایران، اکنون ریاست جلسه‌ای با موضوع منع اشاعه، حکومت مبتنی بر قانون و اصل حاکمیت را به‌عهده خواهد داشت.

این موضوع گسترده که در آن نام هیچ کشوری به‌صورت متمایز مشخص نشده اعضای شورا را از الزام برای ارسال دعوت به ایران جهت حضور در نشست معاف کرده، ضمن آنکه احتمالاً محل اختلاف میان کشورهای غربی نخواهد بود.

علاوه بر نگرانی‌های متحدان آمریکا، روسیه هم با برگزاری جلسه‌ای در شورای امنیت که در آن یک کشور متمایز شده بود، مخالفت و از آن ابراز نگرانی کرده بود.

منبع :تسنیم

برچسب ها: واشنگتن ، ترامپ
نام:
ایمیل:
* نظر: