کد خبر: ۵۱۹۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
لحظه نیوز : بهره برداری از بزرگ ترین تولیدکننده اوره و آمونیاک خاورمیانه مهم ترین رهاورد سفر رئیس جمور به عسلویه بود.حسن روحانی روز سه شنبه طی مراسمی به افتتاح طرح‌های بزرگ پتروشیمی مرجان، دماوند و پردیس در عسلویه پرداخت و به این ترتیب تا کنون ۱۴ طرح بزرگ پتروشیمی از سال ۹۲ افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.

با بهره برداری رسمی از فاز سوم پتروشیمی پردیس، این مجتمع به بزرگ ترین تولیدکننده اوره و آمونیاک منطقه خاورمیانه و جهان با ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون و ۲۶۵ هزار تن اوره و آمونیاک تبدیل می شود.

هزینه اجرای این پروژه ۵۰۲ میلیون یورو بوده که از محل درآمد فازهای نخست و دوم مجتمع پتروشیمی پردیس تأمین شده ‏است. این هزینه شامل احداث واحدهای جانبی یوتیلیتی از جمله دو بویلر هر کدام به ظرفیت ۱۵۰ تن در ساعت، طرح توسعه ‏آبگیر و احداث واحد تولید آب ‏DM‏ به ظرفیت ۳۰۰ مترمکعب در ساعت است.

به گفته مسئولان پتروشیمی پردیس واحد آمونیاک فاز سوم این مجتمع از زمان بهره‌برداری آزمایشی در آبان‌ماه پارسال تاکنون موفق به تولید ۳۲۷ هزار تن آمونیاک شده که این میزان معادل ‌‏۶۹ درصد برنامه پیش بینی شده تا پایان شهریورماه امسال است.

بر این اساس در این مدت واحد اوره فاز سوم، ۴۰۱ هزار تن اوره تولید کرده است که پیش بینی می‌شود این ‏مقدار تا پایان شهریورماه به ۵۲۲ هزار تن برسد.

  • تولید سالانه ۶۵۰ مگاوات برق در فاز نخست نیروگاه پتروشیمی دماوند

فاز نخست نیروگاه پتروشیمی دماوند با ظرفیت تولید سالانه ۶۵۰ مگاوات برق از دیگر طرح های افتتاح شده با حضور رئیس جمهور بود.

فاز نخست نیروگاه پتروشیمی دماوند، شامل نیروگاهی با ۱۲ توربین و واحد بخار است که ظرفیت تولید ۶۵۰ مگاوات برق را دارد. در کنار راه‌اندازی واحد‌های تولید برق و بخار پتروشیمی دماوند، با بهره برداری از تاسیسات GIS و پست‌های انتقال برق، هم‌اکنون امکان تامین برق مورد نیاز طرح‌های به بهره برداری رسیده و طرح‌های در حال ساخت پتروشیمی در فاز دوم منطقه ویژه پارس هم فراهم شده است.

طرح پتروشیمی دماوند، تامین یوتیلیتی و خدمات جانبی مورد نیاز طرح‌های پتروشیمی مانند الفین‌های ۵، ۱۱، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ و متانول‌های کیمیای پارس خاورمیانه، دنا، سبلان، ونیران، مرجان، دی پلیمر آرین، آرمان متانول، جداسازی اتان، پلی اتیلن سنگین پتروشیمی مهر، طرح‌های آمونیاک- اوره (نگام، هرمز و لاوان، آمونیاک ۲ و توسعه پتروشیمی جم و پلی استایرین پارس را بر عهده دارد.

مجتمع دماوند در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار در محدوده فاز ۲ طرح‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ساخته شده که ماده اولیه آن گاز طبیعی و آب دریاست.

همچنین روز گذشته طرح تولید متانول پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سال با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

  • دشمن فقط زمانی موفق می شود که امید و حرکت ما متوقف شود

روحانی بهره برداری از برداری ۳ واحد عظیم پتروشیمی در یکروز را گام بلند تلاشگران صنعت نفت در مسیر عزت ایران، تولید و اشتغال دانست و گفت: این اقدام ثابت می کند که از مشکلات عبور خواهیم کرد و دشمنان قادر به توقف ملت ایران در مسیر پیشرفت نیستند.

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به اینکه دشمن فقط زمانی موفق می شود که امید و حرکت ما متوقف شود، تصریح کرد: دشمنان مشکلاتی بر مردم تحمیل می کنند، اما محال است بر ایران و ایرانیان مسلط شوند و اینکه ما را به قبل از ۵۷ برگردانند، آرزویی است که محقق نمی شود.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح این طرحهای عظیم پتروشیمی گفت: اجرای این طرح ها گامی در مسیر اشتغال آفرینی برای جوانان ، خودکفایی، اقتصاد مقاومتی و ارزآوری بیشتر برای کشور و مایه افتخار همه ما است .

روحانی اظهارداشت: صنعت نفت علاوه بر تولید، در طول بیش از یکصد سال گذشته در تحولات مهم سیاسی ایران هم تاثیرگذار بوده است و در کمتر حادثه بزرگ و مهمی در کشور است  که نقش بسیار ارزشمند کارکنان تلاشگر صنعت نفت آشکار و روشن نباشد ودر سال ۵۷ انقلاب ما وقتی پیروز شد که صنعت نفت در کنار انقلاب و انقلابیون قرار گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس اگر کارگران پرتلاش این صنعت نبودند، به راحتی مردم از انرژی مورد نیازشان محروم می‌شدند،  گفت: اگر تلاش این تلاشگران نبود نه تنها زندگی و حرارت و روشنایی خانه مردم بلکه حتی ابزار جنگی ما هم نمی‌توانست به حرکت در بیاید. هر کجا صنعت نفت ما آسیب می‌دید، بلافاصله همه کارگران و مهندسین برای بازسازی و بازآفرینی آن بسیج می‌شدند.

رئیس جمهوری افزود: در یک دوره‌ای که مسئولیت پدافند هوایی را به عهده داشتم هر کجا بمباران می‌شد ساعت یا روز بعد برای بازدید می‌رفتیم و آنجا می‌دیدیم که همه کارگران و مهندسین چگونه بعد از بمباران می‌آمدند و همه توان خود را بکار می‌گرفتند و این حرکت و گردش عظیم انرژی را به حالت اول برمی‌گرداندند.

روحانی با بیان اینکه در دوران شکوفایی نظام و کشور، وارد مرحله جدیدی از توطئه بیگانگان شده ایم، خاطرنشان کرد: همان‌هایی که می‌خواستند مانع پیروزی ما در انقلاب و دفاع ۸ ساله شوند اما ناموفق بودند امروز هم در روز شکوفایی این کشور در برابر عظمت ملت ایران توطئه‌های جدید خودشان را آغاز کرده اند. آنان در هر توطئه‌ای مشکل برای ما درست می‌کنند و مسیر و جاده همواری را که برای حرکت ما آماده بوده ، با مشکلاتی مواجه می‌سازند اما امکان ندارد ملت ایران را از حرکت، تلاش و پیشرفت باز دارند، این کار امکان‌پذیر نیست.

رئیس جمهور گفت: برخی از طرح‌ها و پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد در دوران تحریم شروع و امروز هم در دوره‌ای که دشمن در فکر تحریم‌های جدید و اجرای تحریم‌های جدید است، افتتاح شده و پروژه‌هایی نیز هزمان امضاء شد که آغاز می‌شود.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه "دشمن فقط زمانی موفق می‌شود که امید و حرکت ما متوقف شود"، گفت: اگر حرکت و تلاش ما ادامه پیدا کند، حتماً دشمن ناموفق خواهد بود. امروز مردم با مشکلات جدیدی مواجه هستند و همه ما در زندگی این را لمس می کنیم، پس دشمن می تواند برای ما مشکل درست کند اما دشمن قادر نیست به اهدافش برسد و این برای ما مثل روز روشن است.

روحانی با بیان اینکه دشمن می گوید ایران عزتمند، مستقل و تأثیرگذار در منطقه و جهان را نمی پسندد، خاطرنشان کرد: دشمن می گوید ایرانی می خواهم در اختیار و مشت من که  با اراده من مسیرش را انتخاب کند، سودش در اختیار من باشد و بتوانم از نو سلطه ام را بر ایران به دست آورم البته رسیدن به این هدف از محالات است و امکان ندارد که بدخواهان موفق شوند ما را به قبل از سال ۵۷ برگردانند.

 رئیس جمهور اضافه کرد: اینها می خواهند ما را به ۴۰ سال عقب برگردانند ،تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که خواستیم مستقل شده و روی پای خود بایستیم. اشتباه کردیم شما را از کشور بیرون راندیم و اشتباه کردیم که به عنوان ایران می خواهیم در منطقه تأثیرگذار باشیم،اشتباه کردیم که گفتیم مردم‌سالاری دینی می خواهیم. این آرزوهای دشمن هیچ‌وقت محقق نخواهد شد.

روحانی با تاکید بر اینکه از مشکلات عبور خواهیم کرد و دلیلش امروز به ثمر نشستن تلاش‌های چند ساله شما در عسلویه است، اظهارداشت: امروز ۳ واحد مهم به بهره‌برداری رسیده است. واحد پتروشیمی مهم مرجان که یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن را به عنوان محصول دارد و فاز سوم یک واحد پتروشیمی مهم به نام پردیس که مجموعه محصولاتش بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار است و نیروگاه دماوند که ۶۵۰ مگاوات برق تولید می کند که می تواند تأمین کننده خدمات جانبی واحدهای مختلف پتروشیمی باشد.این افتتاح ها نشان می دهد ما در مسیر تلاش ، فعالیت ،ایثار و فداکاری هستیم.

  • اشتغالزایی مستقیم برای ۱۳۰۰ نفر

روحانی با بیان اینکه میزان اشتغال در کشور افزوده خواهد شد، گفت: همین طرح برای بیش از ۱۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و تعداد زیادی اشتغال غیرمستقیم بوجود می آورد. یعنی در مسیر اشتغال و تولید حرکت می کنیم و میلیاردها دلار برای تولید به منظور تامین نیاز داخل و صادرات سرمایه‌گذاری کرده ایم و ان شاء الله سود میلیاردها دلاری در سال‌های آینده پیش روی ملت ایران است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز هر فاز، طرح و پروژه ای که کلنگ زده شود به معنای انقلابیگری و به معنای تلاش برای عزت ملت ایران است. هر پروژه ای هم که افتتاح شود معنایش این است که این ملت در مسیر تلاش و فعالیت خودش هیچ‌گاه نمی ایستد و تلاش خود را ادامه می دهد.

 روحانی با اشاره به اینکه همیشه شروع فعالیت واحد تولیدی در کشور برای ما خوشحال‌کننده است ، اظهارداشت: اما اینکه در یک روز آن هم در شرایطی که بدخواهان و دشمنان به فکر خودشان در روزهای فشار بر مردم و تحریم غیرقانونی و ظالمانه به ملت ایران هستند، در این ایام می توانیم ۳ طرح مهم را افتتاح کنیم به معنای پیروزی در برابر نقشه‌های دشمن است.

رئیس جمهور اضافه کرد: ملت بزرگ ایران در طول تاریخ با مشکلات زیادی به صورت جنگ و خشکسالی و دعواهای منطقه‌ای مواجه بوده اما مردم همواره عزت خودشان را نفروختند. این قنات‌ها مفهومش چیست؟ اینکه بخشی از کشور ما در طول قرن‌ها به صورت کویر بوده، معنایش این است که بارندگی به اندازه کافی نیست و همیشه مشکلاتی در این زمینه داشته ایم اما پیوسته در برابر مشکلات ایستادگی و عزت خودمان را حفظ کرده ایم.

روحانی تصریح کرد: هیچ وقت نبوده که ملت ایران دست نیاز به سوی دیگران دراز کند و همیشه برای نان و زندگی و عزتش مقاوم ایستاده است. امروز هم ممکن است مشکلاتی داشته باشیم ولی بدون شک از این مشکلات با وحدت، اتحاد و تلاش و فعالیت عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کاروان تلاش و سازندگی ما متوقف نمی شود و این مسیر ادامه پیدا می کند، اظهارداشت: ۱۴ طرح بزرگ پتروشیمی از سال ۹۲ تا امروز افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است و روند افتتاح طرح‌های مرتبط با پتروشیمی طی سال جاری و سال های آتی همچنان ادامه می یابد به گونه ای که حدود ۶ طرح دیگر در سال ۹۸ افتتاح خواهد شد.

روحانی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را از صنایع بسیار مهم و تأثیرگذار کشور برشمرد و گفت: اینکه در بحث انرژی روی پای خود بایستیم و بتوانیم نفت و گاز خودمان را  تأمین کنیم خیلی مهم است.

 رئیس جمهور با اشاره به خودکفایی کشور در تولید گازوئیل و گاز و در آینده ای نزدیک در بحث بنزین، گفت: خداوند نعمت بزرگی به ما داده است این نعمت را باید روزافزون کنیم. خداوند نفت خام را به عنوان نعمت به ما داده است اما اینکه این گاز و نفت را چگونه تبدیل کنیم و از خام‌فروشی فاصله بگیریم و با تکمیل یک سلسله حلقه ها، محصول پرارزش‌تری به دنیا و جامعه عرضه کنیم مهم است و رسیدن به این هدف با جذب سرمایه های داخلی و خارجی ممکن است.

رئیس جمهور با قدردانی از زحمات همه تلاشگران عرصه صنعت نفت گفت: ما در چند سال اخیر در عرصه تولید نفت، دفاع از حقمان در سازمان اوپک، در حوزه گاز و خودکفایی در این حوزه و همچنین پتروشیمی به موفقیت های خوبی دست یافتیم.

روحانی اظهارداشت: امروز روز جنگ اقتصادی و روانی در برابر ملت ایران است و در صف مقدم این جنگ، بخش‌هایی هستندکه بار اقتصاد را بر دوش دارند که از مهم‌ترین آنها صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است. وقتی دشمن می‌خواهد ما را تحریم کند دست روی نفت و صادرات نفت و پتروشیمی می گذارد و این نشان می دهد که در این مبارزه شما تلاشگران عرصه صنعت نفت، در خط مقدم این مبارزه هستید.

رئیس جمهور افزود: ما با همه توان می کوشیم هم نفت تولید و هم صادر کنیم. ما هم مواد پتروشیمی تولید  و هم صادر می‌کنیم و امروز برای تأمین نیازمندی‌های ارز کشور، پتروشیمی بار سنگینی را بر دوش گرفته است. تامین بخش بزرگی از ارز بازار ثانویه بر دوش پتروشیمی‌ها است. اینکه محصول تولیدی شما سالانه می‌تواند ۱۲ میلیارد تا ۱۴ میلیارد دلار کمتر و یا بیشتر ارزآوری داشته باشد، معنایش این است که شما کارکنان وزارتخانه های نفت و دفاع و نیروهای مسلح و همه بخش‌های دیگر اقتصادی چه بخش‌های عمومی و غیردولتی و همه آنهایی که امروز برای تولید تلاش و فعالیت می‌کنند، در خط اول مبارزه هستید و دشمن می‌خواهد در همین زمینه فشار وارد کند و شما بحمدالله در خط مقدم این ایستادگی و مبارزه هستید.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: بخش‌های دولتی و بخش های عمومی غیر دولتی باید به محض اینکه هر واحدی را تکمیل کردند، بلافاصله به فکر فروش و واگذاری آن به مردم باشند و همان موقع که خیالتان راحت شد که همه بخش های آن واحد تکمیل گردیده در بازار فروش عرضه کنید.

روحانی با اشاره به اینکه امیر حاتمی نکاتی را گفتند که یک مقدار خطاب به آقای مهندس زنگنه بود و یک مقدار خطاب به دولت، اظهارداشت: آنکه می‌گفتند همه آنهایی که امروز در صنعت پتروشیمی فعال هستند و می‌خواهند آینده روشن‌تری برایشان ترسیم شود تا راحت‌تر در بازار بورس فعال شده و سهام‌شان را واگذار کنند و با پولی که به دست می‌آورند، پروژه‌های نیمه تمام دیگری که در اختیار دارند را تکمیل کنند ،حرف درست است. اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد باید حل شود، اگر نسبت به آینده یا نسبت به قیمت تردیدهایی وجود دارد، این تردیدها را باید رفع کنیم تا این کار به خوبی انجام بگیرد.

رئیس جمهور در ادامه اهمیت توجه به مسایل زیست محیطی را مورد تاکید قرار داد و گفت: نکته مهم دیگری که امروز با آن مواجه بودیم، امضاء قرارداد بسیار خوب برای فلرها و گاز بود. مشعل‌های این گازها می‌سوزد و آنچه نصیب مردم می‌کند، آلودگی است و آنچه نصیب صاحبان آن می‌کند اینکه محصولشان آتش می‌گیرد و می‌سوزد و موجب آزار دیگران می‌شود. مسأله محیط زیست بسیار مهم است و کاری که اینجا انجام می‌دهید برای منطقه و استان بوشهر ،منطقه عسلویه، دیر ،کنگان و سایر نقاط بسیار مهم است اما در عین حال از لحاظ محیط زیستی باید به فکر مردم  بود که مردم آزار نبینند.

روحانی تاکید کرد: باید همه اقدامات محیط زیستی که لازم است را انجام دهیم و دو قراردادی که امروز انجام شد که عمدتاً مربوط به منطقه خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد و شرق کارون بود ان شاء الله شبیه آن در اینجا هم انجام بگیرد. همین قراردادی که امضاء شد و آقای زنگنه گفتند که محصول گازی که از این فلرها به دست می‌آید در روز ۲۲ میلیون متر مکعب است و این هم از لحاظ اقتصادی و اشتغال به نفع کشور است و هم  محیط زیست را سالم می‌کند و همه اینها قدم‌های بسیار مهمی است که برداشته شده است.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه عسلویه به تعبیری پایتخت انرژی کشور و منطقه بسیار مهم وارزشمندی است، گفت: مردم بومی این منطقه باید از این حرکت اقتصادی به خوبی بهره بگیرند. این کاری که آقای مهندس زنگنه گفتند که اینجا و در غرب کارون کلاس‌های تقویتی و آموزشی برای بچه‌ها گذاشتند و بچه ها توانستند با این کلاس‌ها در کنکور رتبه‌های بالایی را کسب بکنند و به دانشگاه بروند و چند سال دیگر در همین محیط‌های صنعتی مدیریت را به عهده بگیرند، اقدام ارزشمندی است . در این منطقه هر مقدار کاری که مردم بومی می‌توانند انجام دهند، اولویت کار با مردم این منطقه است. باید کار را به اینها واگذار کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه بیشترین فرصتهای شغلی باید در اختیار مردم منطقه باشد، گفت: مردم مناطق انرژی خیز باید از مواهب آن بیشترین بهره را داشته باشند. آقای استاندار در خصوص میزان حضور ساکنان منطقه در این طرح ها می‌گفت قبلاً بیست و چند درصد بوده و الان سی و چند درصد شده است. این ارقام خیلی کم است اگر بیست و چند درصد بوده خیلی کم است و الان هم اگر سی و چند درصد شده ،باز هم کم است. مردم بومی باید از این تحول اقتصادی بتوانند در زندگی خودشان سود ببرند.

رئیس جمهور حفظ محیط زیست را اولویت پروژه های حوزه انرژی دانست و گفت: از ابتدای دولت یازدهم به مهندس زنگنه دو سه نکته گفتم و خوشحالم که همه اینها دارد دنبال می‌شود. اولین آن گازرسانی به روستاها بود که کار بسیار بزرگی در این ۵ سال صورت گرفته است. هر روز تعدادی از روستاهای ما وارد این مدار می‌شوند و در این دوره ۴ الی ۵ ساله بیش از ۱۳ هزار روستا به شبکه گاز کشور متصل شده اند و این کار بسیار ارزشمند است و ادامه پیدا می‌کند و ان شاء‌الله مسأله گازرسانی به روستاها در این دولت تمام می شود و یکی دو استان عقب هستند که ان شاء‌الله آنها را هم باید پیش ببریم.

روحانی افزود: مسأله دومی که به ایشان گفتم همین گازهایی است که در این فلرها می‌سوزد. الحمدالله امروز طرح اجرای آن با سرمایه گذاری داخلی امضاء شد و با اجرای آن ضمن حفظ محیط زیست، از سوختن یک منبع اقتصادی جلوگیری می شود. سومین مسأله فروش نفت ما بیرون از خلیج فارس و در دریای عمان بود. این برای من بسیار مهم و یک موضوع استراتژیک است و باید فروش بخش بزرگی از نفت ما از خارک به جاسک منتقل شود و این کار هم امسال شروع شده است و در دولت دوازدهم ان شاء الله به پایان خواهد رسید تا به این ترتیب بتوانیم وفادار به وعده و قولی باشیم که به مردم داده ایم.

رئیس جمهور در پایان بار دیگر از همه مدیران، مهندسین، کارگران و مردم بسیار خوب این منطقه و مردم استان بوشهر قدردانی کرد.

در این مراسم و پیش از سخنان روحانی،  امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  نیز گزارشی از روند احداث و فعالیت های پتروشیمی‌های مرجان و پردیس ارائه کرد.

  • امیر حاتمی: اعلام آمادگی صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح برای اجرای پروژه های تامین نفتی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم بهره‌برداری از ۲ واحد پتروشیمی و فاز یک نیروگاه مجتمع پتروشیمی دماوند، اجرای این طرح‌ها را نماد اجرای اقتصاد مقاومتی، جذب سرمایه‌ و افزایش صادرات و ارزآوری برای کشور عنوان کرد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری، بیژن زنگنه، وزیر نفت، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در عسلویه خطاب به رئیس جمهوری گفت: این مراسم مبارک، نمادی از اجرای اقتصاد مقاومتی و بلوغ مدیریتی کشور در آستانه دهه پنجم عمر انقلاب اسلامی است.

وی افزود: اکنون در شرایط تحریم و اوج عناد دشمنان انقلاب اسلامی شاهد رشد و توسعه طرح‌های بزرگی در کشور هستیم که سبب تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول در پتروشیمی مرجان و تولید سالانه یک میلیون و ۷۵۵ هزار تن اوره و آمونیاک در پتروشیمی پردیس می‌شود، طرح نیروگاه دماوند نیز برای تامین آب و بخار این طرح‌ها و ۲۲ طرح پتروشیمی راه‌اندازی شده است.

حاتمی، رقم سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های یاد شده را حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو عنوان کرد که ۱۵ درصد از این مبلغ، سرمایه‌گذاری مستقیم است و بقیه نیر از طریق فاینانس خارجی تامین شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح راه‌اندازی طرح‌های پتروشیمی جدید در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس را سبب ایجاد اشتغال مستقیم برای بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر نیروی انسانی اعلام کرد که افزون بر تامین نیازهای داخلی، سبب ارزآوری و افزایش صادرات برای کشور شده و گامی بلند برای مقابله با دشمنان است.

  • وزیر دفاع خواستار فراهم شدن امکان فروش سهام پتروشیمی‌ها در بورس شد

وی موفقیت‌آمیز بودن راه‌اندازی طرح‌های پتروشیمی پردیس، مرجان و دماوند را در سایه همکاری صمیمانه وزارت نفت، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و سرمایه‌گذاران دانست و گفت: مدیران صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح در آستانه آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی توانسته‌اند رویه جهادی در پیش گیرند تا نه تنها در عرصه دفاع، بلکه در عرصه صنعت و انقلاب گام بلندی بردارند که نماد هوشمندی مدیریتی و اقتصادی است تا منافع حدود ۳ میلیون نفر از جمعیت کشور یعنی بازنشستگان نیروهای مسلح را تامین کنند، بنابراین سرمایه این صندوق را در یکی از سودآورترین منابع کشور یعنی پتروشیمی سرمایه‌گذاری کردند.

حاتمی در پایان خطاب به رئیس جمهوری، خواستار فراهم شدن امکان فروش سهام پتروشیمی‌ها در بورس و جذاب شدن قیمت سهام پتروشیمی‌ها شد.

  • افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید اتان ایران در ۴ سال

همچنین بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در پنج سال گذشته، به بیان برنامه‌ها و طرح های در دست اقدام در راستای توسعه و تکمیل پتروشیمی کشور پرداخت.

وزیر نفت با اشاره به دو برابر شدن تولید اتان از سال ۹۲ تا ۹۶ گفت: براساس برآوردها، تولید اتان در صنعت پتروشیمی ایران در سال ۹۸ به ۱۲.۷۵ میلیون تن و در سال ۹۹ به ۱۷.۶ میلیون تن می‌رسد.

بیژن زنگنه اظهار کرد: در پنج سال اخیر ۱۲ طرح در صنعت پتروشیمی به جز سه طرح اخیر به بهره‌برداری رسیده است.

وی از پتروشیمی ایلام، لرستان، واحد اسید سولفوریک ارومیه، مهاباد، آمونیاک و اوره شیراز، پتروشیمی کردستان، کارون، واحد PBR و SBR (تخت جمشید) به عنوان پتروشیمی‌هایی که در سال‎های ۹۲ تاکنون به بهره‎برداری رسیده است نام برد و افزود: ارزش محصولات این واحدها بر اساس قیمت‌های امروز سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بدون این سه طرح است.

وزیر نفت ویژگی‌های طرح‎های جدید پتروشیمی یعنی فاز سوم آمونیک و اوره پردیس، متانول مرجان و فاز نخست مجتمع نیروگاه پتروشیمی دماوند را تشریح کرد و افزود: مجموع سرمایه‌گذاری این طرح‎ها، حدود یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار بوده است.

زنگنه ارزش محصولات فاز سوم اوره و آمونیاک پردیس و متانول مرجان را ۸۳۴ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ظرفیت فاز سوم اوره و آمونیاک یک میلیون و ۷۵۵ هزار تن و متانول مرجان یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سال است.

وی به افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در عسلویه از سال ‎۹۲ تاکنون اشاره کرد و افزود: پتروشیمی مروارید، کاویان، انتخاب و پلی استایرن تخت جمشید پارس در این سال‌ها به بهره‌برداری رسید.

وزیر نفت ظرفیت این واحدها را حدود ۲ میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت: ارزش محصولات این چهار مجتمع بر پایه قیمت سال ۹۰، چهار میلیارد و ۳۵۹ میلیون دلار است.

زنگنه با بیان این که در سال‎های اخیر تحولات مهمی در صنعت پتروشیمی رخ داده است، یادآور شد: با توجه به افزایش خوراک تحویلی به پتروشیمی‌ها، تولید این واحدها به میزان ۵.۴ میلیارد دلار بر پایه قیمت پایه سال ۹۰ افزوده شده است.

  • تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۲ به ۵۴ میلیون تن رسیده است

وی ادامه داد: تولید محصولات پتروشیمی از نظر وزنی از ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۵۴ میلیون تن رسیده است.

وزیر نفت با بیان این که گاز تحویلی به نیروگاه‌ها از ۳۸ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به ۵۱ میلیون مترمکعب در سال ۹۶ رسیده است، تصریح کرد: از این میزان ۱۶ میلیون مترمکعب خوراک این واحدهاست و بقیه به عنوان سوخت مصرف می‌شود.

زنگنه در ادامه به تحولات تولید اتان به‌عنوان مهم‌ترین پایه محصولات پتروشیمی در سال‎های اخیر اشاره کرد و افزود: در سال ۹۲ کل تولید اتان ۳.۸ میلیون تن در سال بود که این رقم در سال ۹۶ به ۶.۱۱ میلیون تن در سال رسیده است و پیش بینی می‌شود این رقم در سال ۹۷ به ۸ میلیون تن برسد.

وی با بیان این‌که هر یک تن اتان با حداقل هزار دلار صادرات برابری می‌کند، تصریح کرد: براساس برآوردها، تولید اتان در سال ۹۸ به ۱۲.۷۵ میلیون تن و در سال ۹۹ به ۱۷.۶ میلیون تن می‌رسد.

زنگنه با بیان این که اجرای طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس برای تولید اتان در دستورکار است، افزود: این طرح که ۲ میلیارد فوت مکعب خوراک از گازهای منطقه خوزستان دریافت می‌کند، نیمه نخست سال آینده وارد مدار می‌‌شود.

وی از واحدهای استحصال اتان پارسیان، ان‎جی‎ال ۳۲۰۰ در غرب کارون، ان‎جی‎ال ۳۱۰۰ در منطقه ایلام و تکمیل ان‎جی‎ال خارک به‌عنوان دیگر پروژه‌های تولید اتان نام برد و افزود: واحد بوشهر به‌عنوان یکی دیگر از واحدهای تولید اتان سال آینده عملیاتی می‌شود.

زنگنه با بیان این‌که متانول کاوه، فاز نخست پتروشیمی بوشهر، الفین پتروشیمی ایلام، متانول سبلان، کود شیمایی لردگان، پتروشیمی میاندوآب و SPR صدف بوشهر از جمله طرح‎های مهم دیگری هستند که در دست اقدام قرار دارند و ارزش محصولات آنها بیش از ۲,۵ میلیارد دلار است، گفت: مجموع سرمایه‌گذاری این طرح‌ها در مرحله نخست ۴ میلیارد دلار است.

  • سیراف؛ چشم‎انتظار سرمایه

وزیر نفت در این برنامه به طرح فراگیر پالایشی سیراف که تکمیل‌کننده زنجیره پتروشیمی است، اشاره کرد و افزود: این مجتمع ظرفیت پالایش ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی را دارد و قراردادهای آن آماده اجرا بود که به دلیل مشکلاتی که پیش آمد متاسفانه متوقف شد و اکنون کسی آن را فاینانس نمی‌کند.

وی اظهار امیدواری کرد با کمک صندوق توسعه ملی، این طرح تا پایان دولت اجرایی شود که در این صورت دیگر میعاناتی برای صادرات وجود نخواهد داشت و همه آن در کشور مصرف می‌شود.

  • پایان سوزاندن گازهای مشعل در خوزستان

زنگنه گفت: آقای رئیس جمهور، یکی از دستوراتی که به من دادید و از من به جد خواستید پیگیری کنم، جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت بود. امروز ۲ قرارداد امضا می‌شود که با اجرای کامل آن، ما دیگر در خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد گاز مشعل نخواهیم داشت.

به گفته وی، این ۲ قرارداد در قالب بیع متقابل و با هدف جلوگیری از سوزاندن ۲۲ میلیون متر مکعب گاز (در روز) امضا و بخش عمده محصولات به خوراک واحدهای پتروشیمی تبدیل می‌شود.

زنگنه ارزش این قراردادها را ۱۲۱۶ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: شرکت هلدینگ خلیج فارس و شرکت پتروشیمی مارون، باید قراردادها را در ۲,۵ سال آینده انجام دهند. بازپرداخت از محل خوراک اضافه‎ای است که به آنها فروخته می‎شود.

زنگنه گفت: از مردم مهربان عسلویه، نخل تقی، کنگان، دیر، جم و عسلویه که یار ما و کمک حال ما بودند تشکر می‌کنم.

وی اظهار کرد: با طرح مسئولیت اجتماعی که در وزارت نفت انجام دادیم، تعداد قابل توجهی از دانش‎آموزان این منطقه در کنکور حائز رتبه‎های بالا شدند و معنایش این است که ۶ سال دیگر، تعداد زیادی افراد تحصیلکرده در این منطقه خواهیم داشت که می‎توانند در آینده این منطقه تاثیرگذار باشند. ان‌شاءالله مردم از خیرها و برکات این طرح منتفع شوند.

  • مشعل‌ها در شرق کارون خاموش می‎شوند

۲ قرارداد بهسازی و نوسازی تاسیسات جمع‎آوری گازهای مشعل استان خوزستان، بین شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون (هر یک به‎طور مجزا) امضا شد.

این قراردادها موسوم به قراردادهای بهسازی و نوسازی تاسیسات جمع‎آوری گازهای مشعل مناطق نفت‎خیز جنوب مشتمل بر ۳۲ طرح است که در مجموع با اعتبار ۱,۲ میلیارد دلار با هدف جلوگیری از سوزاندن روزانه حدود ۲۲ میلیون متر مکعب گاز (معادل ۷۶۰ میلیون فوت مکعب) در منطقه شرق رودخانه کارون امضا و مقرر شده است ظرف ۲ سال‎ونیم‎ آینده به اجرا درآید.

با اجرای این ۳۲ طرح‎، روزانه ۵۱۰ میلیون فوت مکعب به خوراک پتروشیمی در حال احداث بیدبلند۲ و روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب به خوراک پتروشیمی مارون اضافه خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: