کد خبر: ۵۰۹۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
لحظه نیوز :وزیر مشاور در امور بین الملل آلمان تاکید کرد هند باید مقابل فشارهای آمریکا مقاومت کند و به خرید نفت خود از ایران ادامه دهد.

به گزارش لحظه نیوز ،روز پنجشنبه ، نیلز آنن در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری 'نیوز 18'، فشار های آمریکا بر متحدان این کشور برای کاهش و یا قطع واردات نفت از ایران را تحریک کننده و ناراحت کننده توصیف کرد.
وی تاکید کرد: آلمان بر اساس منافع خود عمل خواهد کرد و این کشور امیدوار است که هند نیز بر اساس منافع خود اقدام کند و به خرید نفت ایران ادامه دهد.
آنن ابراز اطمینان کرد که هند در این خصوص یک تصمیم مستقل خواهد گرفت چرا که این امر یک گام بسیار مهم است.
این مقام آلمانی تاکید کرد که در شرایط کنونی باید مکانیسم های مالی ایجاد شود تا به وسیله آنها بشود بر تحریم های آمریکا غلبه کرد.
وی با اشاره به اینکه فرانسوی ها یک مکانیسم مالی در این خصوص پیشنهاد داده اند، گفت: پیدا کردن یک ابزار مالی مناسب که به شرکت ها اجازه ادامه رابطه با ایران را بدهد مشکل خواهد بود اما باید انجام شود.
مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال 2012 پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، 45 درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو در هند قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد. از جمله این کالاها چای، برنج، دارو و سایر اقلامی بود که از سوی سازمان ملل تحریم نشده بودند.
اما این بار آمریکا به دنبال اعطای هیچگونه معافیت به کشور ها نیست و موضع سخت تری را اتخاذ کرده است. هند نیز اعلام کرده است که تنها از تحریم های سازمان ملل حمایت خواهد کرد و تحریم های یک جانبه از سوی آمریکا را به رسمیت نخواهد شناخت.
اولین دور تحریم ها از 15 مردادماه امسال آغاز خواهد شد اما دور اصلی آنها از 13 آبان ماه 97 اجرایی می شود.
یک هیات آمریکایی در هفته جاری برای بررسی تحریم های آمریکا و تاثیرات آن به دهلی نو سفر کرد. مقامات هندی اعلام کرده اند که تنها پس از پایان این مذاکرات احتمال اعطای معافیت از سوی آمریکا به هند مشخص خواهد شد.
در همین حال مقامات هندی به طور مشخص اعلام کرده اند که دهلی نو بر اساس منافع ملی خود اقدام خواهد کرد.
آنن در ارتباط با درخواست هند برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل گفت: هند یک قدرت جهانی و درخواست این کشور کاملا مشروع و قانونی است.
وی افزود: سیستم سازمان ملل کامل نیست اما با توجه به فشار وارده بر سیستم های بین المللی، حفظ این سازمان ضرورت دارد. آلمان از اصلاحات در سازمان ملل حمایت می کند.
هند به دنبال اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل است.
یکی از مهمترین موضوعاتی که هند در راستای اصلاحات شورای امنیت سازمان ملل متحد دنبال می کند، رسیدن به عضویت دایمی این شوراست.
در سال های اخیر کشورهای برزیل، آلمان، ژاپن و هند خواستار بدست آوردن کرسی دایم در این شورا شده اند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد از پنج عضو دائم و 10 عضو غیردائم تشکیل شده است.
پنج عضو دائم این شورا یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین از حق وتوی قطعنامه های این شورا برخوردارند.
این حق وتو بارها موجب به بن رسیدن تلاش ها برای حل مناقشات بین المللی شده است. از این رو بسیاری از کشورهای جهان خواستار اصلاح ساختار این نهاد شده اند.

منبع :ایرنا

برچسب ها: هند ، آلمان ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر: