کد خبر: ۵۰۶۳۸
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
لحظه نیوز : آمار 40 میلیون فقیر و 30 میلیون محروم از نظام سلامت، آمریکا را به رتبه نخست بیشترین نرخ فقر بین کشورهای صنعتی تبدیل کرده که گویای فساد، بی کفایتی کاخ سفید نشینان و بی عدالتی داعیه دار حقوق بشر است.

به گزارش لحظه نیوز ،روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، اظهارات دونالد ترامپ درباره شرایط نابسامان داخلی آمریکا اگرچه با هدف زیر سوال بردن دستاوردهای رئیس جمهوری سیاه پوست این کشور انجام می شد اما اعتراف تلخی بود که شرایط نابسامان ایالات متحده را به رخ می کشید و این فاجعه را نشان می داد که هزاران میلیارد دلار بودجه و منابع این کشور به جای پرداختن برای رفاه مردم، صرف تخریب کشورهای دیگر می شود که حاصل درآمد نامشروع صاحبان مجتمع های نظامی صنعتی است.
یازدهم اسفند 96 بود که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در نشست مشترک کنگره گفت: بیش از 43 میلیون نفر در آمریکا در فقر به سر می برند.
گزارشگر سازمان ملل متحد هم گزارشی مشابه سخنان ترامپ را منتشر کرد که در آن آمده است: در کشوری به ثروتمندی ایالات متحده، وجود فقر شدید نتیجه تصمیمی سیاسی است که توسط حاضران در قدرت گرفته شده است. اگر اراده سیاسی باشد، این مساله می‌تواند به آسانی ریشه‌کن شود.
اراده سیاسی در گزارش سازمان ملل، حلقه مفقوده ای است که مانع دسترسی همه مردم این کشور به حداقل امکانات زندگی شده که فقدان این اراده تنها به این بخش خلاصه نمی شود و این روزها، جامعه آمریکا شاهد موج روز افزون اعتراض ها به فقدان اراده سیاسی در کنترل حمل سلاح است که بهای سنگینی را متوجه جان شهروندان این کشور کرده است.
هرچند که این فقدان اراده را می توان به فقدان توانایی در برابر اراده صاحبان ثروت هم تعبیر کرد که یکی از عوامل مهم نادیده گرفته شدن دمکراسی هم می تواند باشد. جایی که برخلاف آرای عامه مردم، آرای بخش خاصی از جامعه سرنوشت انتخابات را تعیین می کند ولو این نظر با نظر عامه متفاوت باشد.
فلیپ آلستون گزارشگر سازمان ملل که به عنوان ناظر این سازمان در موضوع فقر شدید در جهان فعالیت می‌کند، نقد دلسردکننده‌ای از وضعیت آمریکای امروز ارایه کرده است که به گفته وی، ترامپ این کشور را به سمت یک «تغییر جهت بزرگ» هدایت می‌کند به گونه ای که ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و مانع از آن می‌شود که فقرا حتی به نیاز‌های اولیه‌شان دسترسی داشته باشند.
از نظر این گزارشگر سازمان ملل «این یک اقدام سیستماتیک علیه برنامه رفاه در آمریکا است که نظام تامین اجتماعی را برای آنان که نمی‌توانند روی پای خود بایستند، نابود می‌کند. وقتی دولت هرگونه حس تعهدی نسبت به جامعه را از خود سلب کند، به ظلم گرفتار شده است.»
آلستون هشدار داد میلیون‌ها آمریکایی که امروزه به صورت بخور و نمیر زندگی می‌کنند در حال نابودی هستند و اگر کوپن غذا و دسترسی به کمک‌های بهداشتی نباشد و یارانه نیز قطع شود، اثر بسیار بدی بر مردمی که وضع زندگیشان روی خط فقر است، خواهد داشت.
این گزارش یکی از ناامیدکننده‌ترین ارزیابی‌ها از عملکرد ترامپ در 16 ماه حضور در کاخ سفید است که می‌تواند در عرصه سیاست داخلی و نیز در عرصه جهانی بحث درباره تاثیر فزاینده اقدام ترامپ در افزایش نابرابری را داغ کند.
سیاست هایی همچون کاهش مالیات، قطع بیش از یک سوم کوپن غذا و نرخ سه برابر کردن اجاره پایه برای کسانی که یارانه مسکن می گیرند، باعث شده است تا گزارشگر سازمان ملل، آن را حمله همه‌جانبه علیه کسانی بداند که زیر خط فقر هستند.
شرایط دسترسی به آب آشامیدنی سالم، شیوع بیماری های انگلی و آمار زندانیان، افزون بر حدود 41 میلیون آمریکایی که در فقر زندگی می کنند شرایط اجتماعی این کشور را به سمت یک بحران هدایت می کند. بحرانی که 18 میلیون و 500 هزار نفر از آنها به شدت فقیر هستند و توانایی تامین غذا و بهداشت را ندارند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل که کارشناس کهنه کار این سازمان در زمینه حقوق بشر و استاد علم حقوق در دانشگاه نیویورک است، آمریکایی های آفریقایی تبار 2.5 برابر بیش از سفیدپوستان این کشور در فقر به سر می برند و نرخ بیکاری در میان این قشر، بیش از دو برابر است.
این مساله که به نوعی موید تبعیض نژادی در آمریکا است این روزها بیش از هر روز دیگر با سیاست های ضد مهاجرتی و همچنین جداسازی کودکان از والدین که به صورت غیرقانونی وارد آمریکا شده اند، مطرح می شود.
از دیگر موضوعاتی که این مقام سازمان ملل به آن پرداخته است، مساله بی خانمان ها در این کشور پهناور و البته ثروتمنداست به گونه ای که دست کم 554 هزار نفر بی خانمان هستند.
بر اساس اعلام وزارت مسکن آمریکا (HUD)منظور از این تعداد آنهایی هستند که حداقل یک شبانه روز را در خیابان ها بدون دسترسی به پناهگاه های اضطراری یا مسکن های گذار یا امدادی سپری کرده اند.
حال اگر بخواهیم آمار این افراد که در پناهگاه ها زندگی می کنند را هم به این رقم اضافه کنیم که تعداد بی خانمان ها در این کشور با داشتن یک بازار سهام پررونق و رشد اقتصادی، بسیار زیادتر خواهد شد.
پژوهشگران نشان داده اند که بین هزینه های بالای مسکن و نرخ بی خانمانی رابطه وجود دارد و بر اساس تحقیق انجام شده در پایگاه اطلاع رسانی بیزینس اینسایدر، از سال 2017، هشت ایالت از 10 ایالت با بالاترین نرخ بی خانمانی (شامل واشنگتن دی سی) در میان 10 مکان گرانقیمت زندگی اعلام شده اند؛ به عنوان نمونه مسکن ارزان قیمت در بسیاری از محله های واشنگتن دی سی در سال های اخیر کمیاب بوده است به گونه ای در بنگاه مهم مسکن به نام زیلو برآورد شده است که میانگین قیمت خانه در واشنگتن 553 هزار و 600 دلار و متوسط اجازه در ماه فوریه 2018، دو هزار و 500 دلار بوده است.
کمبود دستمزدها و افزایش نرخ بهای خرید و اجاره مسکن باعث شده است که افراد در ایالت ها مختلف آمریکا به صورت دو شیفت کار کنند تا با دریافت 7.25 دلار در ساعت بتوانند یک آپارتمان یک خوابه اجاره کنند و البته این در حالی است که مسکن ارزان قیمت برای کارگران کم درآمد تقریبا نایاب است.
به این ترتیب حداقل دستمزد 15.50 دلار به ازای هر ساعت می تواند شرایط اجاره یک آپارتمان یک خوابه را در بازار عادلانه فراهم کند و برای اجاره آپارتمان دو خوابه این رقم باید به 19.35 دلار به ازای هر ساعت افزایش یابد.
بر اساس یافته های این تحقیق، در سال 2017 (1396)، تعداد کل افراد بی خانمان آمریکایی در سال گذشته بیش از 0.7 درصد افزایش یافته و این در شرایطی است که یارانه مسکن عمومی از بودجه 2019 وزارت مسکن این کشور به میزان 8.8 میلیارد دلار کاهش می یابد.
از دیگر معضلات فقر در آمریکا، بی خانمانی نوجوانان سنین 13 تا 17 سال بوده است که در سال گذشته، حدود 700 هزار نفر آنها در سراسر ایالات متحده آمریکا حداقل یک شب، بی خانمانی را تجربه کردند.
هنگامی که یک دانش آموز دبیرستانی بی خانمان است، می تواند سطح بالایی از استرس و اضطراب را تجربه کند و تمرکز خود را به جای درس، بر موضوعات دیگر قرار دهد و حتی بحران آفرینی کند.
این آمار و ارقام که بخش کوچکی از آنچه که در ایالات متحده آمریکا می گذرد را به نمایش درآورده است، موید یادداشت کوتاه محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران است که گفت: «مردم ایالات متحده از فساد، بی عدالتی و بی کفایتی رهبرانشان به ستوه آمده‌اند و جهان صدای آنها را می‌شنود.»
او تاکید کرد: ایالات متحده منابع مردمش را برباد می‌دهد، چه با ماجراجویی در عراق و افغانستان، چه با حمایت کورکورانه از اسرائیل و دیگر رژیم‌های تروریست پرور و یا با گسترش بی مصرف سلاح‌های هسته‌ای. این اقدامات تنها به رنج مردم آمریکا می‌افزاید.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: مردم آمریکا از رهبرانشان می‌خواهند که ثروت کشورشان را به مردم واگذار کرده و پاسخگوی نیازهای مشروع آنان باشند تا 40 میلیون نفر در ثروتمندترین کشور جهان زیر خط فقر زندگی نکنند.

منبع :ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر: