کد خبر: ۵۰۳۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
عضو موسسه سیاست جهانی علوم اجتماعی چین:
لحظه نیوز : تحلیلگر موسسه اقتصاد و سیاست جهانی آکادمی علوم اجتماعی چین گفت: خروج آمریکا از برجام و فشارهای واشنگتن بر روی چین در رابطه تهران - پکن تاثیری ندارد و شرکت های چینی همچنان روابط خود را با ایران حفظ و توسعه می دهند.
'وانگ یانگژونگ' (WANG Yongzhong) تحلیلگر موسسه اقتصاد و سیاست جهانی آکادمی علوم اجتماعی چین nstitute of World Economics and Politics (IWEP) Chinese Academy of Social Sciences (CASS) روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پکن بدون توجه به فشارهای آمریکا روابط خود را با تهران به ویژه در زمینه حمایت از برجام و همکاری های اقتصادی حفظ کرده است.
این کارشناس امور اقتصادی تاکید کرد قبلا تحریم های اعمال شده علیه ایران جهانی بود اما اکنون فقط آمریکا از برجام خارج شده و سایر کشور بر حفظ برجام پایبند هستند و این امتیاز بزرگی برای ایران است.
وانگ گفت: تا زمانی که کشورهای اروپایی و روسیه نیز از برجام حمایت کنند آمریکا نمی تواند در مورد توسعه روابط چین و ایران به پکن فشار آورد.
به گفته وی چین در رابطه با ایران قوانین بین المللی را رعایت کرده است اما قوانین یک جنبه آمریکا را به عنوان قانون بین المللی نمی پذیرید چین کشور مستقلی است و تحت فشار آمریکا قرار نمی گیرد.
وانگ می گوید بعد از خروج ترامپ از برجام شرکت های دولتی چینی از تهران خارج نشده اند و همچنان با ایران در حال همکاری هستند.
او با اشاره به همراهی اروپا با ایران در زمینه فعالیت شرکت های اروپایی در تهران افزود: خیلی از شرکت های از جمله شرکت های راه سازی، مترو و جاده سازی چینی ایران را هرگز ترک نخواهند کرد و روابط خود را با تهران گسترش خواهند داد.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز عصر سه شنبه هفته گذشته در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، گفت: شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی که ارتباط کمتری با بازار آمریکا دارند فعالیت خود را در تهران ادامه می دهند.
وانگ پیشنهاد کرد برای افزایش میزان سرمایه گذاری چین در ایران، تهران مشوق هایی مانند زمین، مشوق های مالیاتی و تسهیل فرایند بروکراسی اداری برای سرمایه گذاران چینی اعمال کند.
تحلیلگر موسسه اقتصاد و سیاست جهانی آکادمی علوم اجتماعی چین همچنین پیشنهاد کرد ایران در قالب فاینانس فرصت های سرمایه گذاری خود را برای سرمایه گذاران چینی ارایه کند.
وانگ افزود: ایران و چین معاملات نفتی و سرمایه گذاری را به جای دلار با یوان پول ملی چین انجام دهند.
تحلیلگر موسسه اقتصاد و سیاست جهانی آکادمی علوم اجتماعی چین تصریح کرد فشارهای آمریکا بر چین عامل اصلی مشکلات بانکی دو کشور است چون بسیاری از بانک های بزرگ چین با آمریکا روابط اقتصادی بالایی دارند لذا آمریکا به همین دلیل بر روی روابط بانک های چینی با ایران حساسیت زیادی نشان می دهد.
وی برای حل مشکلات بانکی ایران و چین اظهار داشت: شهروندان ایرانی مقیم چین می توانند با بانک های محلی و کوچک که روابطی تجاری با آمریکا ندارند همکاری کنند.
برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام پس از چندسال مذاکره بی حاصل، باهدایت مقام معظم ر هبری، تیرماه 1394 با توافق بین ایران و کشورهای 1+5 ( انگلیس، آلمان، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین) بالاخره به نتیجه رسید و در نتیجه آن تحریم های هسته ای ایران ازجمله مشکلات مربوط به فروش نفت، نقل و انتقال وجوه حاصل از صادرات نفت و دیگر مشتقات آن، حمل و نقل و کشتیرانی، انتقال پول بین بانکی، اتصال به سوئیفت رداشته شد.
ایران در نتیجه این توافق همچنین از ذیل بند 7 منشور شورای امنیت سازمان ملل نیز خارج شد و در قبال برداشته شدن برخی محدودیت ها، درحالی که حق غنی سازی اورانیوم را به عنوان خط قرمز جمهوری اسلامی، در این معاهده بین المللی تثبیت کرد، برخی شرایط را نیز ازجمله انجام میزان خاصی از غنی سازی پذیرفت.
18 اردیبهشت ماه امسال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که بارها گفته برجام به زیان آمریکا و به نفع ایران بوده، در اقدامی یکجانبه از برجام خارج و ایران را به بازگشت تحریم ها تهدید کرد که با مقاومت کشورهای اروپایی و دیگر طرف های امضاکننده برجام مواجه شد.
اتحادیه اروپا در این مدت بارها بر حفظ برجام تاکید کرده و از ایران خواسته در این توافق بین المللی بماند زیرا به دنبال اجرای راهکارهای اقتصادی به منظور بی اثر کردن تحریم های آمریکاست.
مقام معظم رهبری در واکنش به خروج آمریکا از برجام و نیز تاکید اروپا بر حفظ برجام منهای آمریکا فرمودند که باتوجه به سابقه اروپایی ها آنها باید تضمین های واقعی در این زمینه ارایه دهند که به همین منظور مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان در تماس و نشست هایی با سران اروپا و نیز طرف های برجام بر ضرورت ارایه تضمین عملی تاکید کرده اند.
تهران بارها اعلام کرده درصورتی که منافعش در برجام تضمین نشود همه گزینه ها را برای تصمیم گیری درباره ادامه پایبندی به برجام و نیز فعالیت های هسته ای برای خود محفوظ می داند.
منبع :ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: