کد خبر: ۴۹۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
پیام کوچه در کنار هم بودن و سازها را به نام مردم کوک کردن بود
وقتى به دنبال ايجاد صميميت و يكدلى بين اهالى موسيقى و مردم بودیم و مى خواستيم توجه مخاطبان را به سمت موسيقى و سازهاى اصيل ايرانى جلب كنيم تا تماشاچی، ساده و بى تكلف از نزديك با هنرمندان آشنا شده و ایشان نيز به دور از غوغا سالارىِ استيج، كنار مردم چاى بنوشند، نامی مناسب تر از "كوچه" پيدا نكرديم.
با این حال انتظار و ادعایی در تغییر سریع ذائقه مخاطبان آن هم بدون همراهى رسانه ها نداریم. همین که روند آشتی با موسیقی نواحی با شیبی ملایم و مثبت شروع شد برای ما کافیست.
آشنایی و‌پیوند دوباره مردم با داستان موسیقی نواحی و مناطق مختلف ایران عزیز که امروز در سراسر دنیا مورد استقبال قرار می گیرند ولى در مناطق خودشان غريب و مهجور مانده اند، حرکت ارزشمندی برای بازگشت به ریشه ها و غرورآفرین است.
در این جشنواره، تلاش شد تا هنرمندان مورد تکريم قرار گيرند و با آرامش و آسودگى و به دور از بايدها و نبايدهای تکراری و خسته کننده به ارايه آثارشان بپردازند. موضوعى كه در این سال ها در جشنواره های داخلی مورد بی مهری قرار گرفته بود و در نتيجه به گواه شرکت کنندگان و مخاطبان، این جشنواره یکی از بهترین فستيوال هاى بود که در حوزه موسیقی کشور برگزار شده است.
پیام کوچه در کنار هم بودن و سازها را به نام مردم کوک کردن و با هم و برای هم نواختن بود. این همان مهمی بود که بارها از دست اندرکاران جشنواره های داخلی درخواست کرده بودیم.
کوچه را مردم خواستند و اداره کردند. آن ها نشان دادند، این پتانسیل را دارند که جشنواره ای به دور از سلیقه های مرسوم در ایران برگزار کنند که بتوانند در آن، پای صحبت یکدیگر و نیز هنرمندان بنشینند و لذت ببرند.
و چه چیزی زیباتر از این که بوشهری ها پذیرای میهمانان جشنواره در منازل خود شدند و عاطفی ترین لحظات جشنواره کوچه را رقم زدند. تردیدی نیست که با وجود این همدلی، فستیوال کوچه تا سالیان سال ادامه خواهد داشت.
ما در ابتدای این راه از هنرمندان خوب خوزستان، هرمزگان، لرستان، آذربایجان، گیلان و کردستان و نیز هنرمندان بوشهری دعوت کردیم. نگاه ما به این جشنواره، نگاهی صرفا محلی نیست و همان گونه که در این جشنواره علاوه بر موسیقی محلی و بومی از موسیقی فیوژن نیز استقبال کردیم.
آرزو و هدف ما این است که راه کوچه به صورت مستقل و بدون دخالت نهادها و دستگاه های دولتی و به صورتی مردم نهاد ادامه پیدا کند.
در پایان از همه کسانی که در کوچه و در کنار ما بودند و با عشق و همدلی در برگزاری این رویداد موسیقایی به ما یاری رساندند، تشکر و قدردانی می کنیم.
در نتيجه کوچه به دور از هر پچ پچك؛ بر اساس آراء تماشاچيان گروه های زیر را به ترتیب انتخاب کردند:
دومین گروه منتخب گروه ژوانی  کردستان و سورنای لرستان
گروه اول آرای مخاطبان گروه داماهی از هرمزگان
برچسب ها: لحظه نیوز ، فستیوال
نام:
ایمیل:
* نظر: