کد خبر: ۴۹۸۹۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
ارتش کشور آفریقایی زیمبابوه تایید کرد "رابرت موگابه" رییس جمهور مادام العمر این کشور را در بازداشت خانگی قرار داده است.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از عصر ایران از دیروز و همزمان با تصرف برخی مراکز دولتی از سوی نیروهای ارتش زیمبابوه و بی اطلاعی از سرنوشت موگابه، گمانه زنی ها درباره احتمال وقوع کودتا در این کشور قوت یافته بود.

امروز دو نظامی ارشد زیمبابوه با حضور در تلویزیون دولتی این کشور (ZBC) بدون اشاره به انجام کودتا در بیانیه ای اعلام کردند که وضعیت این کشور با گذشته تغییر کرده است. آنها درباره موگابه نیز تنها گفتند او به همراه خانواده اش سالم بوده و امنیت آنها تضمین شده است.

رابرت موگابه و همسرش

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا / رابرت موگابه در بازداشت خانگی

دو نظامی زیمبابوه ای تاکید کرده اند که با موگابه کاری ندارند و تنها افرادی از وابستگان و نزدیکان او را که به گفته آنها "مرتکب جنایت شده و با جرائم شان باعث درد و رنج مردم این کشور شده اند" به پیشگاه عدالت خواهند سپرد.

ارتش زیمبابوه بدون اشاره به انجام کودتا، تایید کرده که موگابه در بازداشت خانگی قرار گرفته و "امرسون منانگاگوا" به عنوان رییس جمهور موقت زمام امور این کشور فقیر آفریقایی را در دست گرفته است.

امرسون منانگاگوا رییس جمهور موقت زیمبابوه

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا / رابرت موگابه در بازداشت خانگی

 

موگابه 93 ساله پیرترین رییس دولت جهان محسوب می شود و از سال 1987 رییس جمهور زیمبابوه است. او از سال 1980 تا 1987 نیز نخست وزیر زیمبابوه بوده است.

او ابتدا یک رهبر انقلابی و محبوب بود که بر ضد استعمار بریتانیا مبارزه می کرد اما از زمانی که قدرت را به دست گرفت و از چرخش قدرت در کشورش جلوگیری کرد، تبدیل به یک چهره منفور بین المللی شده بود و بسیاری از کشورها او را به خاطر نقض حقوق بشر تحریم کرده و ممنوع الورود کرده بودند.

دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد "جاکوب زوما" رییس جمهور آفریقای جنوبی با موگابه به صورت تلفنی گفتگو کرده است. بر اساس این بیانیه موگابه در این گفتگو تایید کرده که در خانه در بازداشت است و حالش خوب است. دفتر جاکوب زوما اعلام کرده که به تماس با نظامیان حاکم بر زیمبابوه ادامه خواهد داد.

جولان تانک های ارتش در خیابان های شهر هراره پایتخت زیمبابوه

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا / رابرت موگابه در بازداشت خانگی

نام:
ایمیل:
* نظر: