کد خبر: ۴۹۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
به مناسبت هفته دیابت، مراسم نواخته شدن زنگ دیابت با حضور مسئولان و کارشناسان شبکه بهداشت و درمان دشتستان در دبیرستان زینب کبری(س) آبپخش برگزار شد.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از مهر؛ بهزاد گروسی از پزشکان مرکز خدمات جامع سلامت آبپخش صبح چهارشنبه در رابطه با بیماری دیابت و عوارض آن اظهار داشت: بیماری دیابت یکی از بیماری‌های شایع، قابل کنترل و مزمن است که در صورت عدم کنترل مطلوب منجر به عوارض زودرس و دررس مهمی مثل مشکلات قلبی، چشم، کلیه و پا می شود.

وی از ابتلای بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به بیماری دیابت خبر داد و افزود: طبق گفته کارشناسان بهداشت جهان، بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی می شود در ۲۰ سال آینده این رقم به ۶۰۰ میلیون نفر افزایش یابد.

گروسی خاطرنشان کرد: دیابت هر ساله سبب مرگ بیش از پنج میلیون نفر می‌شود و هشتمین عامل مرگ و میر در جهان و سومین عامل مرگ در ایران است.

وی ورزش و رژیم غذایی سالم و مناسب را از مهمترین راه‌های پیشگیری از دیابت دانست و اظهار داشت: داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن و فعالیت ورزشی منظم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و کنترل آن به افراد توصیه می شود.

گروسی افزود: انجام فعالیت‌های ورزشی در روز به میزان نیم ساعت در عدم ابتلا به دیابت بسیار موثر است.

وی با اشاره به شعار هفته دیابت و آمار نگران کننده مبتلایان زن به دیابت ابراز داشت: متاسفانه در حال حاضر از هر ۱۰ زن در جهان یک نفر با دیابت زندگی می کند که این آمار نگران کننده ای است.

وی تصریح کرد: عدم تحرک، فشارهای عصبی و استرس، نداشتن فعالیت‌های مفید ورزشی و عدم رعایت رژیم غذایی سالم از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت در زنان است.

گروسی دیابت در دوران بارداری را از موارد بروز این بیماری در زنان برشمرد و اظهار داشت: دیابت بارداری تقریبا در ۴ درصد از بارداری ها بروز می کند و بر رشد و نمو جنین نیز اثر دارد.

وی افزود: سن بالای ۲۵ سال، داشتن اضافه وزن قبل از بارداری، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت را از مهمترین عوامل خطر دیابت بارداری است.

از ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان هفته دیابت نامگذاری شده است. شعار هفته دیابت در سالجاری«دیابت و زنان؛حق ما داشتن آینده ای سالم» است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: