کد خبر: ۴۹۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
دوره جدید شورای شهر بوشهر در سومین ماه فعالیت خود با چالش بزرگی مواجه گردید؛ از یک سو رای 6 عضو به پایان کار میگلی نژاد به عنوان شهردار به دلیل قانون منع بکارگیری بازنشستگان، از سوی دیگر غیبت 4 عضو (ازجمله یکی از رای دهندگان به تغییر شهردار) گه باعث شده 4 جلسه فوق العاده برای تعیین سرپرست به نتیجه نرسد.

به گزارش لحظه نیوز به نقل از خلیج فارس، در این وضعیت که میگلی نژاد در شهرداری حضور ندارد و سرپرستی هم برای آن تعیین نگردیده، مدیریت شهری مرکز استان وضعیت حساسی یافته که انتظار می رود استاندار، فرماندار و دستگاههای نظارتی به این مناقشه پایان دهند.

در همین خصوص، عصر امروز نامه ای با امضای 4 عضو غایب جلسات این روزهای شورای شهر بوشهر در فضای مجازی منتشر شد که خطاب به فرماندار مرکز استان نگاشته شده و فحوای آن، اعلام غیرقانونی بودن جلسات فوق العاده بصورت مکرر برای تعیین سرپرست می باشد، ضمن اینکه این اقدام را در راستای تلاش برای سلب عضویت خود از شورا ارزیابی کرده اند.

http://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1bv0oot6nbcsg0k1ssk3nbnd44.jpg

اما رییس شورای شهر بوشهر در توضیحاتی که به «خلیج فارس» ارسال کرده، با اشاره به تصمیم شورا برای پایان کار شهردار، تعیین سرپرست را ضروری دانسته و برگزاری جلسه فوق العاده را در این راستا می داند.

همچنین خبرنگار «خلیج فارس» درباره نامه 4 عضو شورای شهر بوشهر که جلسات فوق العاده صبح و عصر سه شنبه و چهارشنبه با حضور 5 عضو دیگر شورا را غیرقانونی می دانند، نظر یک مقام مسئول در مرکز را جویا شد که وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پایان کار شهردار پیشین در راستای اختیارات شورا و قوانین انجام شده، تعیین سرپرست باید بلافاصله صورت بگیرد، از این رو برگزاری جلسات فوق العاده صبح و عصر جهت تعیین تکلیف این موضوع قانونی می باشد.

وی ادامه داد: به رییس شورا نیز اعلام شده دعوتنامه مکتوب با دستور جلسه به اعضای غایب ارسال شود تا درصورتی که طی 6 جلسه متوالی غیبت داشتند، امکان ارائه مستندات به هیات حل اختلاف فراهم باشد که می تواند به سلب عضویت اعضای غایب و ورود اعضای علی البدل منجر شود.

در همین خصوص، ابوذر دهدار رییس شورای شهر بوشهر پیرامون اتفاقا پیش آمده و نامه 4 عضو شورا یادداشتی برای «خلیج فارس» ارسال کرده که در ادامه می خوانید:

https://media.mehrnews.com/d/2017/11/01/3/2622558.jpgهمشهریان فهیم بوشهری

برخود لازم دانستم در خصوص اتفاقات اخير شورا و عدم حضور ٤ عضو محترم شوراي شهر در جلسات اخير جهت روشن شدن موضوع مواردي را به شرف عرض شهروندان برسانم.

حسب الزامات قانوني موضوع ماده واحده ممنوعيت بكارگيري بازنشستگان و استفساريه مربوط و همچنين استعلام مأخوذه از بنيادشهيد و نامه اداره کل بازرسي استان، شورا مستند به تبصره ٤ ماده ٨٠قانون تشكيلات،وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور(٧١سابق)، در جلسه شنبه 20 آبان با حضور همه اعضا جهت بررسي احراز شرايط سمت شهردار وارد شور شده و با شش رأي موافق و سه رأي ممتنع عدم شرايط جناب آقاي غلامعلي ميگلي نژاد جهت تصدي سمت شهردار احراز و ختم رابطه كاري ايشان إعلام گرديد.

متعاقب اين تصميم، به موجب تكليف قانوني موضوع تبصره ذيل ماده ٨٣ قانون تشكيلات،وظايف و انتخابات شوراها كه مقرر داشته  در فاصله بين خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جديد ميبايست يكي إز كاركنان شهرداري با انتخاب شوراي شهر عهده دار و مسئول اداره أمور شهرداري شود، به طور فوق العاده از أعضاء جهت انتخاب سرپرست دعوت بعمل آمد كه متاسفانه ٤ نفر از اعضاي شورا در جلسات مذكور حضور بعمل نياورده و تاكنون این شورا موفق به تعيين سرپرست نگرديده است.

و اما در خصوص نامه ٤ تن از اعضاي شورا مبني بر عدم رعايت تشريفات قانوني (نظیر عدم رعايت فاصله زماني بين دعوت از ايشان و جلسه شورا و همچنين مقام تشخيص تشكيل جلسات) به استحضار مي رساند:

أولاً :به صراحت بند٢ماده ٦آيين نامه اجرائي تشكيلات، انتخابات داخلي و امور مالي شوراهاي اسلامي شهرها، تعيين دستورجلسه، زمان و نوع جلسه (عادي يا فوق العاده) شورا از وظائف ذاتي رئيس شورا مي باشد. در واقع حكم تبصره ذيل ماده٩ آيين نامه مذكور به همين اختيار و تكليف رئيس شورا اشاره دارد، چرا كه اصولا اگر چنين نمي بود امكان تشكيل جلسه براي تعيين جلسه فوق العاده متصور نبود.

ثانياً: در خصوص عدم رعايت فاصله زماني بين ابلاغ موضوع دعوت جلسه تا زمان جلسه كه در بند١ماده٧ آيين نامه مربوط ٢٤ساعت اعلام گرديده، به استحضار مي رساند اين الزام مربوط به تشكيل جلسات عادي مي باشد، اين در حاليست كه در جلسات فوق العاده قيد فوريت شرط است بخصوص در موضوعي با این درجه اهميت كه طبق قاعده كلي، تكليف شوراي شهر مبني برتعيين سرپرست وجود دارد.

به نظرمي رسد اظهارات ٤ عضو شورا ناشي از عدم تسلط ايشان به مفاد قانوني و تفاسير مربوطه بوده، چرا كه تصميمات مأخوذه از سوي أين شورا تماماً به شرحي كه گذشت وفق قوانين و مقررات بوده است.

حال سخنی دوستانه با اعضای غائب شورای شهر بوشهر. عزیزان هر 9 نفرمان در بدو ورود به شورا سوگند خوردیم که به امانتی که به اینجانبان سپرده شده به نحو احسن وفادار بوده و حقوق شهروندان را به هر چیزی ارجح بدانیم، حال که یکی از آن عزیزان خود از امضاکنندگان مصوبه ختم رابطه کاری شهردار بوده به چه دلیل با عدم حضور در جلسه تعیین سر پرست موجبات خلل در روند اجرایی فعالیتهای شهرداری و خدمت رسانی به شهروندان را فراهم آورده اند.؟

دوستان در اظهاراتشان اعلام نموده بودند که بصورت پیامکی به ایشان ابلاغ دعوت جلسه ارسال شده! هر چند که ابلاغات شورا به اعضا به صورت مکتوب صورت گرفته (تصویر نامه نیز به ایشان ارسال گردیده) و تماما طی تماسهای تلفنی مراتب را تائید نموده اند، حال بر فرض اینکه از ایشان پیامکی هم دعوت می گردید آیا خدمت به شهروندان و انجام تکالیفی که بر ذمه یکایک اعضا مستقر گردیده، نیازی به طی تشریفات دارد؟

در پایان از شهروندان بابت تاخیری که در تصمیم گیری های معمول رخ داده پوزش میطلبم و اینجانب و دیگر اعضای حاضر در جلسات با افتخار در هر جلسه ای و در هر زمانی که تشکیل گردد جهت احقاق حقوق حقه شهروندان حاضر خواهیم بود و قدمی از حقوق مردم با صفای بوشهر عقب نخواهیم نشست.

ابوذر دهدار
رئيس شوراي شهر بوشهر

نام:
ایمیل:
* نظر: