کد خبر: ۴۹۶۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
لحظه نیوز:چنانچه گزینه پیشنهادی وزارت نیرو موفق به اخذ رأی اعتماد شود اولین وزیر در جمهوری اسلامی خواهد بود که در سازمان های بین المللی مرتبط کاملا شناخته شده است..
به گزارش لحظه نیوز:  چنان که در «عصر ایران» پیش تر (سی اُم مرداد و بعد از ناکام ماندن حبیب الله بی طرف در اخذ رای اعتماد) آمده بود رضا اردکانیان به عنوان وزیر نیرو معرفی و در واقع پیشنهاد شده است.

  ویژگی و تمایز این معرفی این است که در صورت اخذ رأی اعتماد او نخستین وزیر در جمهوری اسلامی با سابقه مدیریت درسطوح عالی در یک نهاد بین المللی است و نه تنها سابقه مدیریت دارد که در حال حاضر نیز این همکاری ادامه دارد وصورت می‌پذیرد.

 ورود مدیرانی که با سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌ کردند از نیمه دوم دهه 40 خورشیدی و در رژیم گذشته آغاز شد و با انتصاب جمشید آموزگار به عنوان نخست وزیر در سال 1356 به اوج خود رسید.

 بعد از پیروزی انقلاب اما این ارتباط به مرور کمتر و در نهایت قطع شد. تنها رشته ارتباطی با نهادهای بین المللی فدراسیون های ورزشی بود اما این ارتباط نیز به مرور کمتر و کمتر شد.

 از این منظر می توان گفت چنانچه رضا اردکانیان به عنوان وزیر نیرو موفق به اخذ رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی شود نخستین وزیر در جمهوری اسلامی خواهد بود که در سازمان های بین المللی کاملا شناخته شده است و این ارتباط می تواند در جلب کمک های فنی و مادی مؤثر باشد.

 برخی از فعالیت های اجرایی او در سطح بین المللی از این قرار بوده است:


  • عضویت در هیات رییسه یونسکو – آی.اچ.پی(UNESCO-IHP) در پاریس (1381-1379) هیات مدیره این نهاد در دلفت هلند (1386-1382)، هیات مدیره انجمن بین‌المللی برق آبی در لندن (1385-1383) است.

  • - تاسیس و اداره مرکز منطقه‌‎ای مدیریت آب شهری تحت پوشش یونسکو در تهران (1386-1381)

  • -در سال‌های 1386 تا 1394 به عنوان مدیر موسس برنامه دهه بین‌المللی آب سازمان ملل به میزبانی دانشگاه سازمان ملل، در شهر بن آلمان

  • -در فاصله سال‌های 1388 تا 1389 به عنوان سرپرست معاونت دانشگاه سازمان ملل در اروپا

  • -در سال 1391از جانب رییس دانشگاه سازمان ملل متحد و معاون دبیرکل آن سازمان به عنوان مدیر موسس انستیتو جدیدی از دانشگاه در زمینه مدیریت به هم پیوسته منابع زیست محیطی (آب، خاک و پسماند) در شهر درسدن آلمان برگزیده شد.

  • - مشاور ویژه معاون دبیرکل سازمان ملل در آسیای مرکزی (1387-1391)، هماهنگ کننده کارگروه برنامه ریزی و سازماندهی دهه جدید بین المللی آب، مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد (1397-1407) و عضویت کمیته علمی WMO در برنامه پژوهش تغییر اقلیم (1386-1390)
برچسب ها: وزیر ، بین المللی ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر: