کد خبر: ۴۹۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
شات گان چند منظوره Vepr-12 برای بازار نظامی روسیه طراحی شده است. البته چند مورد مصارف غیر نظامی همچون شکار، دفاع شخصی و مسابقات تیر اندازی برای سلاح مذکور گزارش شده است.
Vepr-12عصرایران؛ مجله تصویری سلاح؛ یک تفنگ ساچمه زنی یا شات گان نیمه خودکار و در عین حال چند منظوره است که توسط شرکت Molot-Oruzhie و با الهام گیری از نسخه اصلی کلاشنیکف تولید شد. لازم به ذکر است که در نهایت این اسلحه گرم با پیروی از اسکلت مسلسل سبک RPK، مراحل طراحی و ساخت خود را پشت سر گذاشت.

««برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگ روی آنها کلیک کنید»»

RPK

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

تاریخچه

نمونه های اولیه Vepr-12 توسط ایژماش؛ شرکت اسلحه سازی در ایژوسک روسیه تولید شدند. این شرکت در سال 1807 به دست الکساندر یکم بنیان گذاری شد. چندی بعد روند ایجاد تغییرات در طراحی ظاهری و ساخت انبوه سلاح مذکور در کارخانه Molot ادامه یافت. گفته می شود Vepr-12 را می توان اصلی ترین رقیب سایگا 12؛ شات گان رزمی ارتش روسیه به شمار آورد.

سایگا 12

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

سایگا 12 نیز همانند نسخه های اولیه سلاح مورد نظر ما یکی دیگر از محصولات نظامی شرکت ایژماش محسوب می شود. از طرفی قرار بود Vepr-12 درست مثل سایگا 12 پلت فرمی چند منظوره از تفنگ های ساچمه زنی را به نمایش بگذارد که بتواند مورد استفاده ی شکارچیان و همچنین تیر اندازان حرفه ای واقع شود. بدین ترتیب Molot ویژگی های متعددی را به این سلاح افزود و تمامی تلاش ها بر تولید یک شات گان همه فن حریف متمرکز شد.

امکانات

Vepr-12 مجهز به کارتریج با اندازه 7.62 در 39 میلی متر است و دقت اعمال شده در طراحی لوله تفنگ، ریسک هرگونه خطای فنی در نحوه عملکرد این شات گان را به حداقل رسانده است. علاوه بر این گیرنده این سلاح مانند تمام اسلحه هایی که از طراحی Vepr برخوردار هستند، از مسلسل سبک RPK اقتباس یافته است. تنها تفاوتی که وجود دارد ضخامت بیشتر آن در مورد Vepr-12 است (1.5 میلی متر به جای 1 میلی متر). اما یکی از مهم ترین خصوصیات این شات گان چند منظوره، سیستم ضامن منحصر به فرد آن است که از تخلیه غیر عمد سلاح جلوگیری به عمل آورده و امنیت کار با آن را بالا می برد. پوشش سراسری کروم که Vepr-12 را در بر گرفته است، مقاومت بالایی در برابر خوردگی ایجاد می کند. تفاوت دیگر میان Vepr-12 و سایگا 12 سیستم تنظیم کننده گاز است که در سایگا 12 به صورت دستی کنترل می شود و IZ-109 نام دارد، در حالی که Vepr-12 مجهز به نوع پیشرفته تری از آن تحت عنوان IZ-433 خواهد بود. این سیستم پیشرفته انطباق پذیر، "خود تنظیم" نیز خوانده می شود که ارتباط مستقیم با قابلیت های دستگاه دارد.

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

هدف

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، شات گان چند منظوره Vepr-12 برای بازار نظامی روسیه طراحی شده است. البته چند مورد مصارف غیر نظامی همچون شکار، دفاع شخصی و مسابقات تیر اندازی برای سلاح مذکور گزارش شده است. برای مثال از جمله مسابقات تیر اندازی که Vepr-12 در آن شرکت داشته است، می توان به رقابت های IPSC اشاره کرد. مجموعه تمام سیستم های مدرن به کار رفته در ساخت این شات گان منحصر به فرد منجر به کسب برتری های مهمی نسبت به رقیب اصلی خود؛ سایگا 12 شده است.

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

انواع

سلاح های Vepr-12 در انواع مختلف و با کارایی های متنوع تولید می شوند. مشخصه های یگانه هر کدام از این مدل ها سبب جلب نظر طرفداران زیادی به آن ها شده است. در ادامه به چند مورد از پر مصرف ترین نسخه های Vepr-12 نگاهی اجمالی خواهیم داشت.

ВПО-205 (VPO-205)

مهم ترین ویژگی این سری تجهیز آن ها به گیج 12 است که با قطر گلوله سرب خالص ارتباط دارد. برای مثال 12 گیج، قطر گلوله سربی با جرم 12/1 پوند خواهد بود.

ВПО-205-00: وزن سلاح 3.9 کیلوگرم و لوله تفنگ 430 میلی متر است.

ВПО-205-01: مدل اسپرت با وزن 4.0 کیلوگرم و لوله تفنگ 520 میلی متر.

ВПО-205-02: مدل مسابقه ای با وزن 4.2 کیلوگرم و لوله 680 میلی متری.

ВПО-205-03: مدل نظامی جمع و جور با قابلیت آتش اتوماتیک، لوله تفنگ 305 میلی متری و وزن 4.2 کیلوگرم.

ВПО-205-00-СП: مدل اسپرت مختص IPSC.

ВПО-206 (VPO-206)

این خانواده نیز مجهز به گیج 12 و در عین حال قنداق کشویی مانند کلت ام 4 است.

ВПО-206-00: وزن سلاح 4.3 کیلوگرم و لوله تفنگ 430 میلی متر است.

ВПО-206-01: مدل اسپرت با وزن 4.4 کیلوگرم و لوله 520 میلی متری.

ВПО-206-02: مدل مسابقه ای با وزن 4.55 کیلوگرم و لوله 680 میلی متری.

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

صادرات و وضعیت قانونی

Vepr-12 به سراسر جهان صادر می شود و مالکیت آن در روسیه نیاز به مجوز های رسمی دارد. این سلاح به آمریکا نیز صادر شده و مشخصه مدل های صادراتی به آمریکا اکثرا قنداق ثابت به جای انواع تاشو آن است. این سلاح حدود 1200 دلار قیمت گذاری می شود.

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+عکس)

نام:
ایمیل:
* نظر: