کد خبر: ۴۷۷۶۸
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷
رشد سریع به همراه ثبات سیاسی و اوضاع آرام داخلی باعث شده تا علاوه بر افزایش خانوارهای طبقه متوسط جامعه هند، تمایل سفر آنها هم افزایش یابد.
چند سالی می‌شود که صنعت گردشگری جهان برنامه‌ریزی‌های خود را برای جذب گردشگران کشورهای «بریک» انجام داده است. کشورهای بریک (برزیل، روسیه، هند و چین)، اقتصادهای نوظهور جهانی هستند که در قرن بیست و یکم بسیاری از معادلات اقتصادی و دیپلماتیک جهان را به سود خود تغییر داده‌اند.

در این میان، رشد اقتصادی سریع چین باعث شد تا تعداد گردشگران این کشور هم به سرعت افزایش یافته و کشورهای بسیاری برای به دام انداختن آنها طرح‌هایی تدوین کنند. در ایران هم چنین اقداماتی به توصیه کارشناسان انجام شد اما موفقیت آنها بسیار محدود بود.

اما اکنون شرایط تفاوت بسیاری کرده است. شاید در زمان باقیمانده تا عید نوروز به دلیل مصادف بودن با سال نوی چینی، تعداد گردشگران چینی وارده به ایران اندکی افزایش یابند اما این وضعیت دائمی نخواهد بود و در سالهای آینده هم نمی‌توان حساب چندانی روی آنها باز کرد. وضعیت برزیل و روسیه هم تفاوت چندانی ندارد. هر دوی این کشورها در سال‌های گذشته به دلیل افت قیمت محصولات اساسی بازارهای جهانی (به ویژه نفت، گاز و سنگ‌آهن) با بحران اقتصادی مواجه شدند؛ ضمن اینکه حتی پیش از این شرایط هم برزیل به دلیل بعد مسافت نمی‌توانست بازار هدف خوبی برای مقاصد گردشگری ایران باشد. در این میان تحریم‌های جهان غرب علیه روسیه هم رشد اقتصادی این کشور را بیش از پیش محدود کرد و بهبود روابط آنها با ترکیه امیدی برای جذب گردشگران آنها باقی نگذاشته است.

اما شرایط برای هند، تفاوت بسیاری دارد. از زمان به قدرت رسیدن نارندرا مودی، نخست وزیر هند، رشد اقتصادی این کشور روندی بسیار سریع را آغاز کرده و در سال‌های گذشته حتی از رشد چین هم پیشی گرفته است.

این رشد سریع به همراه ثبات سیاسی و اوضاع آرام داخلی باعث شده تا علاوه بر افزایش خانوارهای طبقه متوسط جامعه هند، تمایل سفر آنها هم افزایش یابد. خوشبختانه روابط اقتصادی و سیاسی ایران و هند هم وضعیت مطلوبی در این مدت داشته است. با توجه به این شرایط همچنین مسافت اندک ایران و هند، نیاز است تا برنامه‌ریزی جامعی برای جذب گردشگران آنها صورت بگیرد. در این صورت می‌توان از جمعیت 2/1 میلیارد نفری هند، دست کم چند میلیون نفر آنها را برای سفر و بازدید از مقاصد دیدنی کشور خود ترغیب کرده و سال‌های پررونقی پیش روی گردشگری ایران ترسیم کنیم./عصرایران؛ مهدی نیکوئی 
نام:
ایمیل:
* نظر: